Sorunsuz Konuşan AI Asistanları

 Sorunsuz Konuşan AI Asistanları

Kelimeler arasındaki anlamsal ilişkileri yakalayan yeni teknikler, makineleri doğal dili anlamada daha iyi hale getiriyor.

AI asistanlarına alışkınız: Alexa oturma odasında müzik çalıyor, Siri telefonunuzda alarm veriyor – ama iddia ettikleri akıllılarına göre daha fazla yaşamadılar. Hayatlarımızı basitleştirmeleri gerekiyordu, ancak zorlukla yaptıklarını söylediler. Sadece dar bir direktif yelpazesini tanırlar ve sapmalar tarafından kolayca tetiklenirler.

Ancak bazı yeni gelişmeler dijital asistanınızın repertuarını genişletmek üzere. Haziran 2018’de OpenAI’deki araştırmacılar, tüm verileri manuel olarak kategorize etmek ve etiketlemek için masraf ve zamandan kaçınmak için AI’yı etiketsiz metin üzerinde eğiten bir teknik geliştirdi. Birkaç ay sonra, Google’daki bir ekip, milyonlarca cümle çalışarak eksik kelimeleri nasıl tahmin edeceğini öğrenen BERT adında bir sistemi açıkladı. Çoktan seçmeli bir testte, boşlukların doldurulmasında olduğu gibi insanlar da yaptı.

Bu gelişmeler, daha iyi konuşma sentezleriyle birleştiğinde, AI asistanlarına basit komutlar vermekten onlarla konuşmaya geçmemize izin veriyor. Toplantı notları almak, bilgi bulmak ya da çevrimiçi alışveriş yapmak gibi günlük bakanlıklarla başa çıkabilecekler.

Bazıları zaten burada. Google Asistan‘ın ürkütücü biçimde insani bir versiyonuna yükselen Google Duplex, spam gönderenleri ve telefon pazarlamacılarını aramak için aramalarınızı cevaplayabilir. Ayrıca restoran rezervasyonlarınızı veya salon randevularınızı programlamanızı da sağlayabilir.

Çin’de, tüketiciler, telefonla paket teslimatlarını koordine eden ve sohbet üzerinden malların fiyatı konusunda pazarlık eden Alibaba’nın AliMe’ine alışmaya başlıyor.

Ancak AI programları ne istediğinizi anlamada daha iyi bir hale gelse de, hala bir cümleyi anlayamıyorlar. Satırlar, kodlamaları yazılır veya istatistiksel olarak oluşturulur; bu, makineleri gerçek dil anlayışıyla doldurmanın ne kadar zor olduğunu yansıtır. Bu engelleri aştığımızda, belki de lojistik koordinatöründen bakıcıya, öğretmene hatta arkadaşına kadar başka bir gelişme göreceğiz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın