Falcon 9 Roketi Nasa Rampasından Gönderildi

 Falcon 9 Roketi Nasa Rampasından Gönderildi

Kennedy Uzay Merkezi Kalkış Kompleksi 39’dan SpaceX Falcon 9 roketi fırlatıldı. Roket üreticisi ve uzay aracı SpaceX ise roketi Neil Armstrong’un yanı sıra arkadaşlarını 1969 yılında Ay’a taşıyan Saturn V roketinin fırlatıldığı ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesinin tarihi öneme sahip olan rampasından yolladı. Falcon 9 spacex firmasınca yollandı.

Falcon 9 Fırlatma Denemesi

Meydana gelen arıza nedeni ile 18 Şubat 2017 günü fırlatılmasına saniyeler kala kalkışı iptal edilen Falcon 9 adlı roket 19 Şubat 2017 günü sorun yaşanmadan uzaya gönderildi. Falcon 9 patlaması geçen yıllarda karşımıza çıkmıştı. Kargo görevi gören roketin taşıdığı Dragon uzay aracının Uluslararası Uzay İstasyonu’na araştırma ekipmanları, ikmal maddesi gibi yaklaşık 2,5 tonluk da malzeme götürdü.

SpaceX Firmasına Ait Bilgiler

SpaceX 2014 yılında NASA’dan 20 seneliğine kiralanan Kalkış kompleksi 39 isimli fırlatma rampasından gelecek yıl uzaya astronot göndermeyi planlamaktadır. Gönderilen Falcon 9 roketi okyanustaki platforma indi. ABD’li girişimci Elon Musk’un sahibi olduğu SpaceX firmasına ait Falcon 9 roketi Uluslararası Uzay İstasyonu’na malzemeleri bıraktıktan sonra okyanusta kurulan yüzen platforma başarılı şekilde dikey iniş gerçekleştirdi.

Obama’nın Roketin Fırlatılmasına Mesajı

Florida’da Cape Canaveral Hava Üssü’nden UUİ’ye malzeme taşıyan Falcon 9’un başarılı şekilde inmesi Kaloriforniya’da özel uzay keşif firması SpaceX çalışmaları arasında büyük bir sevinçle karşılandı. Spacex falcon 9 roketi 19 Şubat tarihinde gönderildi. ABD başkanı Barack Obama da sosyal medya üzerinden attığı mesaj da Falcon 9 roketini okyanusa indiren SpaceX’i kutlayarak sizler gibi yenilikçiler ve NASA sayesinde Amerika uzay araştırması konusundaki liderliğini de devam ettirecektir ifadesini kullandı.

Roketi Okyanusa İndirme Denemeleri

Daha önce ki dönemlerde kargo götüren SpaceX son denemesini Haziran 2015 tarihinde meydana gelen patlamanın ardından bir ilk olarak yerine getirmiş bulunmakta. SpaceX daha önce 4 kez denediği roketi okyanusa indirme girişimini başarısızlıkla sonuçlandırırken aralık ayında karada bulunan bir üsse ise nihayet indirebilmişti.

Falcon 9 Roket Maliyeti

10 ya da 20 kullanımlık olduğu belirtilen Falcon 9 roketinin maliyeti 60 milyon doları bulmaktadır. 200 300 bin dolarlık yakıt harcadığı belirtilmiştir. Spacex falcon 9 nedir diyenler için roketin kısa süre önce gönderildiğini belirtmeliyiz. Uzay mekiklerinin 2011 senesinde emekliye ayrılmasının ardından ise uluslararası alanda profesyonel olarak hizmet veren Uzay istasyonuna ikmal için Spacex firması ile anlaşmıştır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın