Bill Gates: Geleceği Nasıl İcat Edeceğiz ?

 Bill Gates: Geleceği Nasıl İcat Edeceğiz ?

Gates’ten bu yıl dünyayı daha iyi hale getirecek icatların başında olan Robot Teknolojisi hakkında yaptığı konuşmanın türkçe çevirisini aşağıdan okuyabilirsiniz.

 

MIT Teknoloji İncelemesi, beni 10 Atılım Teknolojisinin ilk misafir küratörü olmaya davet ettiğinde onur duydum. Listeyi daraltmak zordu. 2019’da sadece manşet yaratmayacak şeyleri seçmek istedim, fakat teknolojik anlarda bu anı yakaladım; bu da yeniliklerin zaman içinde nasıl geliştiğini düşünmemi sağladı.

 

Aklım her şeyden önce  pulluklara gitti. Pulluklar inovasyon tarihinin mükemmel bir düzenlemesidir. Mezopotamya çiftçilerinin sivriltilmiş çubuklarla toprağı havalandırmasıyla, insanlar BCE 4000’den beri kullanıyorlar. O zamandan beri onlarla yavaşça mücadele ediyor ve geliştiriyoruz ve bugünkü pulluklar teknolojik harikalar.

Robot El becerisi

Robotlar fiziksel dünyayı idare etmeyi kendileri öğretiyorlar.

 

İş alan makineler hakkında yapılan tüm konuşmalar için, endüstriyel robotlar hala beceriksiz ve esnek değildir. Bir robot, montaj hattındaki bir bileşeni şaşırtıcı bir hassasiyetle ve hiç sıkılmadan defalarca toplayabilir – ancak nesneyi yarım inç hareket ettirebilir veya biraz farklı bir şeyle değiştirebilir ve makine yetersiz bir şekilde karıştırabilir veya ince havada pençe çekebilir.

 

Ancak bir robot henüz herhangi bir nesneyi yalnızca ona bakarak nasıl kavradığını çözecek şekilde programlanmasa da, insanlar gibi, artık nesneyi sanal deneme ve yanılma yoluyla manipüle etmeyi öğrenebilir.Bu tür projelerden biri Dactyl, oyuncak bir yapı taşını parmaklarında çevirmeyi öğreten bir robot. San Francisco kar amacı gütmeyen OpenAI’den gelen Dactyl, bir dizi ışık ve kamera ile çevrili, kullanıma hazır bir robot elden oluşuyor. Pekiştirici öğrenme olarak bilinen şeyi kullanan sinir ağları yazılımı, elle gerçek denemeden önce, benzetilmiş bir ortamda bloğun nasıl tutulacağını ve çevrileceğini öğrenir. Yazılım, ilk olarak rastgele olarak deneyler, hedefine yaklaştıkça zaman içinde ağ içindeki bağlantıları güçlendirir.Bu tür sanal uygulamaların gerçek dünyaya aktarılması genellikle mümkün değildir, çünkü sürtünme veya farklı malzemelerin çeşitli özellikleri gibi şeyleri simüle etmek çok zordur. OpenAI ekibi, sanal eğitime rastgelelik ekleyerek, robota realitenin dağınıklığı için bir vekalet vererek bu sorunu çözdü.

Gerçek bir depoda veya fabrikada ihtiyaç duyulan gelişmiş becerinin üstesinden gelmek için robotlar için daha fazla atmaya ihtiyacımız var. Ancak araştırmacılar bu tür bir öğrenmeyi güvenilir bir şekilde uygulayabilirlerse, robotlar sonunda araçlarımızı birleştirebilir, bulaşık makinelerimizi yükleyebilir ve hatta Büyükannem’den yardım isteyebilir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın