Türk Sineması Son Dönemi Yüz Akı; Kelebekler

Son yıllarda Türk Sineması deyince seçeneklerin azaldığını görüyoruz, artık ortalık üçüncü sınıf sözde komedi filmleriyle doldu. Ama iyi film, iyi yönetmen bu ortamda bile bir şeyler yapabiliyor. Daha önce Sarmaşık ve Gişe Memuru gibi filmlere imzasını atan yönetmen Tolga Karaçelik bu kez gene kendisinin yazıp yönettiği Kelebekler filmi ile gündeme geldi. Üstelik dünyanın en önemli film festivalleri arasında sayılan ve ABD’nin Utah Eyaletinde yapılan Sundance Film Festivali’nde En İyi Film Özel Ödülü’nü kazanarak kendinden söz ettirdi. Çok geçmedi, birkaç gün sonra filmin Avrupa’daki ilk gösterimini Rotterdam 47. Film Festivali kapsamında yaptığını öğrendik ve burada da büyük alkış aldığını okuduk. Kelebekler filminin önümüzdeki Mart 2018 de ülkemizde de vizyona girmişti.

Yokluklar İçinde Çekilen Film

Yönetmen Tolga Karaçelik Kelebekler filmini 18 gün içinde çektiklerini söylüyor, çoğu kişi ücret almadan uğraşmış. Konunun burasında yönetmen Kültür Bakanlığı’ndan maddi destek alan filmlere gönderme yapmadan edemiyor. Bartu Küçükçağlayan, Tuğçe Altuğ, Ezgi Mola, Ercan Kesal gibi oyuncular filmde görev almışlar. Kelebekler filminin konusu araları pek iyi olmayan üç kardeşin yıllar sonra bir araya gelmeleri üzerine kurulu ve fragmanları da çok ilgi çekti. Çünkü gösterilen bölümlerde kasaba meydanında yürüyen astronot kılığında bir adam göze çarpmaktaydı.

Yönetmenin Diğer Filmleri

Artık dünyaca tanınan yönetmenlerimiz arasında Tolga Karaçevik’i de sayabiliriz. Ama onun öncelikle maddi açıdan çok daha rahat çalışma ortamlarına ihtiyacı var. Nuri Bilge Ceylan ya da Fatih Akın da bu yokluklar içinden çıkıp gelmişler midir acaba? Daha da ilginç bir soru; şimdiye kadar en çok seyredilen Türk filmi sıfatını taşıyan Recep İvedik 5 neden bu kadar rahat çekilebilmektedir? Bu arada yönetmenin önceki filmleri olan Sarmaşık ve Gişe Memuru da konuyla ilgili olarak yeniden hatırlandı. Gişe Memuru ağır tempolu ilerleyen film olarak biliniyordu. Festival filmi olarak geçen Türk filmlerinin bu etiketi aşmaları gerek. Ağır tempolu film, konu çok yavaş ilerliyor gibi tanımlamalar bu filmler için eksi puan yaratıyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın