Polisiye Filmlerin Dayanılmaz Cazibesi

Filmlerin ve kitapların konusu sınıflandığı zaman polisiye dendi mi pek çok kişinin ilgisini çeker. İyi polisiye filmler her zaman gişe başarısını yakalamış filmlerdir. Aynı şekilde polisiye dizlerin de takipçisi çoktur. Edebiyat ise her zaman film ve dizilere kaynaklık eder. Gelmiş geçmiş en ünlü dedektif olan Sherlock Holmes’un ekranlara taşınmamış macerası kalmamıştır. Hatta bazen modernize edilerek kitabından çok daha farklı bir Sherlock tiplemesi bile yaratılmıştır. BBC tarafından yapılan Sherlock dizisi bunlardan birisidir ve doğrusu ya günümüzde dedektif tiplemesini sevenler için bu dizi tadını çıkara çıkara seyredilen bir yapım oldu. Günümüz Londra’sında geçen dizide Sherlock cep telefonu kullanıyor, değişmez dostu Watson blog yazıyor, hatta ev sahibesi olan bayan Hudson bile gerektiğinde hızlı araba kullanıyor. Bunlar Sherlock’a ruhunu veren merak unsurunu asla azaltmıyor, son derece iyi yazılmış bir senaryo ile günümüze taşınıyor. Sir Arthur Conan Doyle günümüzde yaşasaydı yarattığı karakterin bu hale gelmesine bir şey demez, oturur bir güzel seyrederdi. Çünkü kitapların özünü oluşturan mantıklı çıkarım Sherlock dizisi içinde gene gayet keyifle yürütülüyor.

Luther Çok Hızlı Gidiyor

BBC One kanalı zaten polisiye sevenlerin uğrak mekanıdır. Özellikle gece 22:30 civarı Türk seyirciler de bu kanala geçiyorlar. Yayınlanan mini diziler içinde şu sıralar Luther öne çıkıyor. Kanalda yayınlananlar zaten daha önce yayınlanan diziler, sürekli tekrar yapılıyor ama seyretmeyenler için hepsi yeni anlamına geldiğinden ilgi çekiyor. Luther de toplam altı bölüm halinde çekilen, son derece hareketli bir dizi. O konular bizde olsa 60 saate varacak sahnelerle anlatılırdı ama BBC bütün olayları gayet hızlı biçimde toparlayabiliyor. Luther isimli dedektifi oynayan Idris Elba ise tam anlamıyla döktürüyor.

Asında Bir Büyükanne

Kanalda geçen aylarda yayınlanıp biten diziler içinde Happy Valley- Mutlu Vadi isimli bir dizi daha vardı. BBC polisiye diziler içinde verdiği yapımlarda kahramanlarını ayrıca özel hayatları ile birlikte anlatmayı tercih ediyor. Mutlu Vadi’nin baş kahramanı olan polis memuru Catharine’in de gündüzleri yaman polis, akşam eve döndüğünde ise acılı bir büyükanne olduğunu böyle öğrenmiştik.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın