PC çökerten updateler nasıl engellenir?

 PC çökerten updateler nasıl engellenir?

İlk olarak aşağıdakilerin hepsiyle başlayalım: Microsoft tarafından sağlanan güncellemeler nadiren sorunlara neden oluyor. Neyse ki, Microsoft’tan bir yamanın iyi olandan daha fazla zarar vermesini en aza indirmek için yapabileceğiniz bazı basit şeyler var:

Önleyici Adımlar

En önemlisi, önemli verilerinizin yedeklendiğinden emin olun! Bilgisayarınız çöktüğünde, sebebi ne olursa olsun, fiziksel sabit sürücünün kendisinin çok küçük bir eki vardır, fakat bahse gireriz ki, üzerinde sakladığınız şeyler hakkında oldukça endişelisiniz.

Verileri yedeklemek için kaydedilmiş belgelerinizi, müziğinizi, videolarınızı vb. Bir diske veya flash sürücüye el ile kopyalayarak, çevrimiçi yedekleme hizmetiyle anlık bir yedek oluşturmaya kadar birçok yolu vardır. Başka bir seçenek, ücretsiz bir yerel yedekleme aracı kullanmaktır.

Windows Güncelleme ayarlarını değiştirin, böylece yeni yamalar otomatik olarak yüklenmez. Windows’un birçok sürümünde bu ayarı güncellemeleri indir seçeneğine dönüştürmek, ancak bunları yüklememeyi seçmeme izin vermek anlamına gelir.

Windows Update bu şekilde yapılandırılmışsa, önemli güvenlik ve diğer güncellemeler hala indirilir, ancak Windows’u Windows’a yüklemelerini açıkça söylemediğiniz sürece yüklenmezler.

Güncellemeleri Yüklemeden Önce

Artık otomatik güncelleme ayarlarınızın değiştiğine ve Sistem Geri Yükleme’nin daha sonra gereksinim duyduğunuzda çalışma düzeninde olması gerektiğine eminseniz, aslında bu güncellemeleri yükleyebilirsiniz:

Henüz değilse, bilgisayarınıza takın. Masaüstü kullanıcılarınız zaten kapsanıyor, ancak Windows güncelleme işlemi sırasında bir dizüstü bilgisayar, tablet ve diğer mobil cihazlar her zaman takılı olmalıdır!

Aynı hatlar boyunca, fırtınalar, kasırgalar ve ani bir güç kaybına yol açabilecek diğer durumlar sırasında Windows güncellemelerini uygulamaktan kaçının!

Bilgisayarınızı yeniden başlatın. Yeniden başlatma özelliğini kullanarak Windows içinden düzgün bir şekilde yaptığınızdan emin olun ve bilgisayarınızın yeniden başlatıldığından emin olun.

Neden yeniden başlatılmalı? Bazı bilgisayarlarda, Yama güvenlik güncelleştirmeleri uygulandıktan sonra Windows yeniden başlatıldığında, bilgisayar bir ay veya daha uzun bir süredir ilk kez yeniden başlatılır. Birçok sorun ilk olarak, bazı kötü amaçlı yazılım türlerinin, bazı donanım sorunlarının vb. Neden olduğu sorunlar gibi, yeniden başlatmanın ardından ortaya çıkar.

Uyarı: Bazı AV programları yalnızca yeniden başlatmaya kadar korumayı sürdürdüğünden, güncelleme sonrası yüklemeniz yeniden başlatıldıktan sonra Windows yeniden önyükleme yaptığınızda virüsten koruma programınızın gerçek zamanlı özelliğini devre dışı bırakmanız gerekebilir. Ayrıca, güncellemeleri yüklemeyi bitirdiğinizde virüsten koruma programınızın tamamen etkinleştirildiğinden emin olun.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın