Uber Sürücüleri Ne Kadar Para Kazanıyor?

 Uber Sürücüleri Ne Kadar Para Kazanıyor?

Son zamanlarda ülkemizde sık sık gündeme gelen uygulamalar arasında yer alan Uber hakkında merak edilen soruların cevaplarını açıklamak istiyoruz. Özellikle ticari taksiler ile Uber sürücüleri arasında yaşanan arbedelerin çok sık gündeme gelmesi Uber sürücüleri ne kadar para kazanıyor? Sorusunun akıllara gelmesine neden olmaktadır.

Uber taksiden pahalı mı?

Aslında hemen hemen aynı ücrete çalıştıklarını söylemek yanlış olmaz. Ancak Uber’in ticari taksilere oranlara biraz daha yüksek ücret aldığını söyleyebiliriz. Bu rakamında ortalama olarak %10 oranında daha fazla olduğunu belirtelim. Ancak araca binecek olan kişileri baz aldığımız zaman 7 kişinin rahatlıkla Uber ile seyahat etme şansı bulunmaktadır. Bu yüzden de Uber ile taksi arasında çok fazla bir fiyat farkının olmadığını belirtmek istiyoruz. ancak yine de merak edenler için Uber’in taksiye oranla %10 daha pahalı olduğunu belirtelim. Yani taksi ile gideceğiniz 100 TL’lik mesafe için Uber’e 10 TL daha fazla ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Uber sürücüleri ne kadar alıyor?

Ülkemizde giderek yaygın hale gelen Uber’in özellikle uygulama üzerinden müşterileri ile para ilişkisi içerisinde olması, daha sağlıklı bir alışveriş ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Uber sistem üzerinden kullanıcılarından %25 oranında komisyon keserek geri kalan %75’lik kısmın mal sahibine kalmasını sağlamaktadır. Yani 100 TL’lik bir taşımacılık yapan Uber sürücüsünün cebine kalan para 75 TL olmaktadır. Arada olan 25 TL’lik kısmı Uber uygulamasının aldığını belirtmek istiyoruz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın