Windows 10 Harddisk İkiye Bölme ve Ayırma

 Windows 10 Harddisk İkiye Bölme ve Ayırma

Windows 10 işletim sistemi kurulu olan bilgisayarınızda harddisk bölme işlemi yapmak istiyorsanız bu yazımızda detaylı olarak nasıl yapılacağı hakkında bilgi edinebileceksiniz. Windows 10’da harddiski C – D diye ayırmak için yazımızda belirtilen adımları sırasıyla takip ediniz. Harddiski bölme işlemi sonrasında oluşan yeni D diski mantıksal bir disk olarak karşımıza çıkacaktır. İşletim sistemimiz yine C diskinde olacaktır ve yeni oluşturulan D diski C diskine bağlı olarak çalışacaktır.

Windows 10 Harddisk Nasıl İkiye Bölünür ?

Öncelikle resimde görüldüğü üzere denetim masasında > yönetimsel araçlar altında bulunan “sabit disk bölümleri oluştur ve biçimlendir” seçeneğine tıklayınız. Ya da başlat çubuğuna doğrudan “sabit disk bölümleri oluştur ve biçimlendir” yazarak da açabilirsiniz.

Karşımıza “Disk Yönetimi” penceresi gelecektir. Açılan pencerede bilgisayarımızda bulunan disklerimiz listelenecektir. Burada C diskine sağ tıklayarak “Birimi Küçült” sekmesine tıklıyoruz. Bu işlemle ilgili diskten küçültülerek ayrılacak yeni diskin alanının miktarını belirleyerek “küçült” seçeneğine tıklıyoruz.

Bu işlem sonrasında ayırmış olduğumuz yeni disk alanı siyah bant şeklinde aşağıdaki resimde ki gibi gözükecektir.

İlgili ayrılmış birimin üzerine sağ tıklayarak “Yeni Basit Birim” sekmesine tıklıyoruz. İşlemlerimizi tamamladıktan sonra karşımıza “Yeni Basit Birim Sihirbazı” penceresi gelecek. Burada adımları sırasıyla takip ederek yeni diskimizin harf yolunu belirtiyoruz. (Örnek; D) Tüm adımları sırasıyla takip ederek disk bölme işlemimizi tamamlıyoruz.
Not : Adımlar sırasında Windows akıllı sihirbazları sizleri doğru şekilde yönlendirerek zaten sorunsuz bir şekilde dilediğiniz gibi kurulum yapmanız için gerekli bilgileri vermektedir. Tüm kullanıcılar zorlanmadan bu adımları tamamlayabilir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın