Ozgurden.com

Bilgisayar Performans Yükseltme

16.04.2019
182
Bilgisayar Performans Yükseltme

Sadece 10 basit adımı uygulayarak Windows’un açılış hızına etki edebilir, işletim sisteminizin performansında artış sağlayabilirsiniz.

Yapmanız gereken adımları dikkatli bir şekilde izlemek 🙂

Soru, görüş veya öneri için yorum kısmından belirtebilirsiniz

 

  • Sabit Diskinizi Birleştirin ( Kazanılan süre 2 saniye)

Bilgisayarım’ı sağ tıklayın , windows’un yüklü olduğu diskin üzerine sağ tıklayın, Tools (araçlar) sekmesine geçerek Defragment(Birleştir) düğmesine tıklayın.

 

  • Zararlılardan Kurtulun( Kazanılan süre 3 saniye)

Windows Defender www.microsoft.com/spyware ve Ad-ware www.lavasoft.de gibi ücretsiz yazılımlarla bilgisayarınızı tarayın ve zararlıları bilgisayarınızdan kaldırın.

 

  • Başlangıç Klasörünü Temizlemek( Kazanılan süre 3 saniye)

Başlat > Tüm Programlar > Başlangıç klasörüne gelip içeriğindeki tüm uygulamaları temizleyin.

 

  • Açılışta Yüklenen Uygulamaları Hafifletmek( Kazanılan süre 16 saniye)

Başlat > Çalıştır > MSConfig enter’a basın. Çıkan pencerede Startup (Başlangıç) sekmesine gelip içlerinde gereksiz olan programların yanındaki tik’i kaldırın.(Yanlış yaparım diye korkmayın hepsinin tik’i ni kaldırsanız bile windows çalışmaya devam eder bilgisayar ) tamam deyip restart atın.

 

  • Gereksiz Servisleri Kapatmak( Kazanılan süre 9 saniye)

Başlat > Çalıştır > MSConfig enter’a basın. Çıkan pencerede Services (Servisler) sekmesine gelip gereksiz olan servislerin yanındaki tik’i kaldırın.Ardından tamam’a basıp restart atın. Örnek olarak ben şunların yanındaki tik’i kaldırdım;

Ipodservice,Acronis Scheduler,Remote Registry,Smart Card,Office Engine,Symantec Event Manager gibi 7 gereksiz servisi kapattım.

 

  • BIOS Ayarları Modifikasyonu( Kazanılan süre 2 saniye)

Bilgisayar’ı yeni açarken (anakart’a göre değişeceği için) F1,F2,Ctrl+F1,F10 veya DEL) tuşlarından birine basmanız gerekmektedir.En sık kullanılanı DEL tuşudur.BIOS’a girdikten sonra; kullanılmayan sabit disk ve RAID kontrolcülerini devre dışı bırakın.Bu ayarlar “Integrated Peripherals veya Chipset” de bulunur.Fast Boot özelliğini aktif edin ; “Advanced Chipset Features” bölümüne gelip aktif edebilirsiniz.

 

  • Sık Kullanılan Uygulamaları Kapatmak( Kazanılan süre 7 saniye)

Bilgisayarım’a girin C ( Windows’unuzun yüklü olduğu birim’e girin) > Windows > Prefetch Klasörüne gireren klasörün içerisindeki tüm dosyaları silin. (Kokmayın sistem dosyaları değildir son açılan programların kapattığınızda tekrar açtığınız zaman hızlı açılmasının kaydını tutan bir klasörüdür , rahat olun yani :). Bu işlemi windows otomatik olarak yapsın diyorsanız şu yolu izleyin ; Başlat > Çalıştır > Regedit enter’a basıyoruz.HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetControlSession ManagerMemory ManagementPrefetch Parameters klasörüne geçip sağ kısımda “Enable Prefetcher” 2 kez tıklayıp 3 yazıp enter’a basın.

  • Açılış Ekranını Kaldırmak( Kazanılan süre 2 saniye)

Başlat > Çalıştır > MSCONFIG enter’e basıyoruz. BOOT.INI sekmesine gelip /NOGUIBOOT ifdesinin yanındaki tik’i kaldırın.

 

  • Microsoft’un Destek Sunmadığı Servisini Kullanmak( Kazanılan süre 4 saniye)

Bootvis uygulamasını yükleyin (ücretsiz) http://download.softpedia.com/software/system/bootvis.msi programı yükledikten sonra ; Tace > Boot + Driver Delays seçeneklerini kullanın.

 

~ Son Söz ~
Bu adımlar’da yetmediyse alın cam’dan aşağıya atın o bilgisayarı 😀

Şaka biryana eğer bu adımlar’da yetmediyse, bilgisayarınızın konfigürasyonunda yükseltmeler yapın .

İşlemciyi yükseltin,RAM’i yükseltin ,Anakart’ı değiştirin vs vs. uygun kalite olarak İstanbul Kadıköy rıhtımın karşısındaki bilgisayarcılar çarşısını öneririm.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2010 - 2019 © Tüm Hakları Saklıdır. Yayınlanan İçeriklerin Tümü DMCA.com İle Koruma Altındadır.