Apple Abonelik Haber Servisi: Irk Publishers

 Apple Abonelik Haber Servisi: Irk Publishers

Apple’ın Abonelik Haber Servisi Irk Publishers İçin Planları

Raporlara göre, Apple önümüzdeki ay bir etkinlikte bir abonelik haber servisi başlatmayı planlıyor.

 

Hizmet, müşterilerin tek bir aylık ücret karşılığında yayıncılardan sınırsız miktarda içeriğe erişmesine olanak tanıyacağı için “Haberler için Netflix” olarak tanımlandı.

 

Apple’ın geçen yıl satın aldığı medya abonelik hizmeti olan Texture’in elden geçirilmiş bir sürümüne dayanacak.Strategy Analytics’te bir araştırma direktörü olan Michael Goodman, “Apple haberler konusunda ciddi olan ve bunun için para ödemek isteyen tüketicileri hedefliyor” dedi.TechNewsWorld’e “Apple, hizmet gelirlerini gelecekteki gelir artışının önemli bir parçası olarak görüyor” dedi. “Bu, bu vizyonu gerçeğe dönüştürmek için başka bir adım” dedi.

Rekabet Korkusu Yok

Facebook, sosyal medya haber sitelerinde lider olmuş ve Amerikalıların yüzde 43’ü haberlerini platformundan alıyor. YouTube, Amerikalıların yüzde 21’ini haberleriyle donatıyor ve Twitter, Amerikalıların yüzde 12’si için ana haber kaynağı oldu.

Ancak Goodman, Facebook ve Twitter’dan gelen haberlerin Apple’ın planlarını tehdit etmediğini belirtti.“Facebook ve Twitter ücretsizdir, yani burada elmaları ve portakalları gerçekten karşılaştırıyorsunuz” dedi. “Bu, kullanıcıların haberleri umursamadıkları anlamına gelmiyor, ancak farklı bir iş modelini desteklediklerini söylüyor.”Pew Research araştırmasına göre, Amerikalı yetişkinlerin yaklaşık yüzde 68’i en azından bazen 2018’de sosyal medyadan haber aldı.Kolaylık, sosyal medyadaki haberlerden en çok yararlananıydı ve yaklaşık 4.600 katılımcının yüzde 21’i bir etken olarak nitelendirdi. Yine de, yüzde 57’si sosyal medya platformlarında gördükleri haberin yanlış olmasını bekliyorlardı.
Google’ın haber alanında yaptığı şey, Goodman’a açık değildi. Google yayıncılara para pompalamaktadır, ancak medya şirketlerini dolandıran asıl mesele, dijital reklamlardan ne kadar gelir elde edebilecekleri sorusudur.

EMarketer’e göre, Google ve Facebook aralarındaki dijital reklamların üçte ikisini oluşturuyor.Nucleus Research’ün araştırma başkan yardımcısı Rebecca Wettemann, TechNewsWorld’e “Apple,“ sadece uygulama değil, haber veren, avantaj sağlayan cihaz olma avantajını da getiriyor ”dedi.

Apple’ın planlarının, kredi kartı numaraları ve e-posta adresleri dahil olmak üzere müşteri verilerinin yayıncılarla paylaşılmasını içermediği bildiriliyor.Goodman, “Apple’ın en büyük zorluğu yayıncıları uçağa sokup sokamayacağı olacak.” Dedi.

“Yayıncılar gelir dağılımından memnun değil” dedi. “Bunu daha önce nerede duyduk? Ek olarak, Apple’ı gelecekte kontrol etmek için geri gelebilecek olan çok fazla kontrolün altında kalıyorlar.”Apple’ın New York Times, Washington Post ve The Wall Street Journal ile konuştuğu bildirildi.

Texture’in kurucuları, Apple’ın geçen yıl satın aldığı ve yeni hizmetin temelini oluşturacak medya abonelik servisini imzalamaları bekleniyor.

Apple’ın, haber hizmetini diğer medya abonelikleriyle bir araya getirmeyi düşündüğü bildirildi – Apple Music ve bu uygulamayı tanıtmak için hazırlanan yeni bir yayın TV hizmeti.Apple, ortaklarının yatırımları ile yaptıklarından 10 kat daha fazla kazanabileceğini ileri sürdü. Şirketin bir yayıncıya ilk yılda yaklaşık 2 milyon dolar kazanabileceğini söylediği bildirildi, ancak yayıncı bu rakam hakkında şüpheye kapıldı.Apple’ın mevcut hizmeti olan Apple News, ayda yaklaşık 90 milyon okuyucu çekiyor ve yeni premium hizmetle nasıl etkileşime gireceği henüz belli değil.Yayıncılar, Apple News ile iyi bir ilişki kurmadı. Hedef kitlesini arttırmasına rağmen bazı durumlarda yüzde 400’e kadar – karları hızlanmadı.
Slate yazarı Will Oremus, Slate, kendi sitesinde yayınlanan tek bir makaleden ortalama bir ayda Apple News’da aldığı 6 milyon sayfa görünümünden daha fazla para kazandığını hesapladı.
Strateji Analitiği ‘Goodman, “Haberleri isteyen tüketiciler yeni bir kaynak elde edecekler.” Dedi. “Daha büyük bir soru olabilir, Apple News’a ne olacak?”
Tüketiciler için ana sorun, paranın karşılığını almak için ne kadar para kazanabilecekleridir. Yayıncıların veya haber dağıtım kanallarının hayatta kalması bir sonuç değildir.
Wettemann, “Çoğu tüketici için, yiyebileceğiniz bir hizmetin rahatlığı, Apple’ın güçlü silah yayıncıları hakkındaki endişelerden daha ağır basacaktır.” Dedi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın