İletişim Formu

Dark mode Logo

Default Image

önce

Benzer Yazılar

×
ticker[recent/5]
İpucu

Kripto Para Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bu yazıda madencilik havuzlarını, CPU madenciliğini, GPU madenciliğini ve Bytecoin madenciliğini tartışacağız. Bu yöntemler büyük miktarda bilgi işlem gücü ve özel yazılım gerektirir. Ayrıca zaman alıcı ve pahalıdırlar, ancak uzun vadede karşılığını verirler. Bir kripto para birimi madenciliğinde ilk adım, bir madencilik havuzu bulmaktır. Bir tane bulduktan sonra, bilgisayarınıza en uygun madencilik türünü seçmek isteyeceksiniz.

Maden havuzları

Madencilik havuzları, bir blok bulma olasılığını artırmak için bilgi işlem güçlerini bir araya getiren kripto madencilerinin kolektifleridir. Her katılımcı havuza belirli bir miktarda işlem gücü katar ve karşılığında ödülden pay alır. Bir madencilik havuzu genellikle katılımcıları kripto paralarla ödüllendirir. Bazı durumlarda, ekstra para da alabilirler.

Başlangıçta, bitcoin madenciliği, kişinin yatak odasının mahremiyetinden çözülebilecek kolay iş kanıtı bulmacalarıyla tek kişilik bir operasyondu. Bununla birlikte, bitcoin'in popülaritesinin artması, bulmacanın giderek daha zor hale gelmesine neden oldu ve bir ödeme günü şansını artırmaya yardımcı olmak için madencilik havuzları doğdu.

Bir madencilik havuzuna katılmak için, bir kripto para madencisinin havuzun web sitesinde bir hesap oluşturması gerekir. Bir hesap oluşturulduktan sonra madenci, madencilik donanımı için bir işçi oluşturabilir. Çalışanın adı havuz tarafından atanır ve parola 'x'tir.

Antpool'un ödeme yapısı, kripto paranın türüne göre değişir. Bitcoin durumunda, PPS+ madenciliği ödülün %4'ü artı %2 işlem ücreti olarak ücretlendirilir. Buna karşılık, PPLN'ler ve SOLO madenciliği ücretsizdir. Ancak havuzun işlem ücretlerinde ne kadar topladığı net değil. Bununla birlikte, her Bitcoin bloğunun 12,5 BTC ödülü vardır.

Bitcoin madenciliği şu anda yeterince merkezi değildir. Ağın hash gücünün büyük bir kısmına sahip olan tek bir madencilik havuzunun kimseye faydası olmayacak olsa da, katılımcılar muhtemelen bunun olmasını engelleyecektir. Sonuç olarak, bir madencilik havuzunda bitcoin madenciliği, solo bitcoin madenciliğinden önemli ölçüde daha karlı değildir. Bunun nedeni, Bitcoin madencilerinin donanıma veya elektriğe sahip olmaması ve ağı kontrol etmemeleridir.


GPU madenciliği

Bir grafik işlem birimi veya GPU, bilgisayarınızın önemli bir bileşenidir. Amacı, büyük veri bloklarını verimli bir şekilde işlemek. Bir kripto para madenciliği yaparken, GPU kullanmak CPU kullanmaktan çok daha verimlidir. Bunun nedeni, GPU'ların aynı anda çok daha fazla karma işleyebilmesidir. Bir kripto para birimi madenciliği, işlemlerin işlenmesini ve geçmiş tüm işlemlerin dijital defteri olan blok zincirine eklenmesini içerir.

GPU sistemleri, verileri 256 bitlik bir sayıya eşleyen bir karma algoritma kullanarak çalışır. En popüler algoritmalardan bazıları, her ikisi de blok oluşturmak için parola tabanlı anahtar işlevleri kullanan Scrypt ve X11'dir. İkincisi, en hızlı blok oluşturma süresine sahiptir ve ayrıca Scrypt'ten %30 daha az GPU gücü tüketir.

GPU madenciliği, madencilik donanımına çok fazla harcamak istemeyen kripto para madencileri için iyi bir seçenektir. Bununla birlikte, GPU'nuzun hash oranının, elektrik maliyetlerini karşılayacak kadar kazanmaya yetecek kadar yüksek olmasını sağlamak önemlidir. Ek olarak, GPU'nuzu ödemek ve kâr için yeniden satmak için gereken süreyi hesaba katmanız gerekir.

AMD, yeni RDNA GPU'ları ile büyük bir adım attı ve RX 6700 XT, eski Radeon kartlarını bir dinozor gibi gösteriyor. AMD'nin en yeni kartları, kripto madenciliği için en iyi değer tekliflerinden biridir. En yeni PC oyunlarını bile oynayabilir.

ASIC'ler ise, özellikle kripto para birimi madenciliği için tasarlanmıştır. İlk ASIC madenci 2012'de piyasaya sürüldü ve bir GPU'dan 200 kat daha güçlüydü. Genel olarak, GPU madencilik gücü saniyede megahash cinsinden ölçülürken ASIC madencileri saniyede dokuz ila on terahash hesaplayabilir.

GPU'lar, CPU'lardan daha yüksek hash oranlarına sahiptir. Tipik bir GPU, GPU türüne bağlı olarak 10 mh/s veya daha yüksek hıza ulaşabilir. En yeni GPU'lardan bazıları 60 mh/s'ye yaklaşıyor. Yani, 40 mh/s GPU madenci, 20 kh/s CPU madencisinin 2000 katından fazla hash gücüne sahiptir. Bunun nedeni, GPU'ların verileri paralel olarak işleyebilmesidir.


Bytecoin madenciliği

Bytecoin madenciliği yapmak için bir madencilik bilgisayarına ihtiyacınız var. Bu bilgisayarın klima veya havalandırılan bir oda bulunan sessiz bir yere kurulması gerekir. Bu işlem için CPU ve GPU'nun yanı sıra Güç Kaynağı ve Anakart da gereklidir. Madencilik bilgisayarını kurduktan sonra madenciliğe başlamaya hazırsınız. Bir sonraki adım, Bytecoin madenciliği yapmanızı sağlayan bir yazılım programı olan Bytecoin arka plan programını başlatmaktır.

Bytecoin madencileri, tüm işlemlerin işlenmesini ve kriptografi ile korunmasını sağlar. Bu, hiçbir üçüncü tarafın kişisel veya finansal verilerinizi görüntüleyemediği anlamına gelir. İşlem bilgileri anında şifrelenir ve gizlenir. Bilgisayarı kurmak ve birkaç dakika içinde Bytecoin madenciliğine başlamak mümkündür.

Bytecoin ağı ve nasıl madencilik yapılacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, mevcut birkaç kaynak var. Bytecoin için en son haberleri ve bilgileri sağlayan bir web sitesi var. Ayrıca sosyal medya hesapları ve Reddit alt başlığı var.

Madenciliğe başlamak için bir cüzdanınız olması gerekir. Çoğu para birimi, madeni paraları için özel olarak tasarlanmış özel cüzdanlara sahiptir. Bazı cüzdanlar birden fazla para birimini saklamanıza bile izin verir. Bytecoin, Windows, Linux ve macOS için kullanılabilen BCN adlı bir masaüstü cüzdanına sahiptir.

İndirdiğiniz madencilik yazılımı yapılandırma dosyalarını içerecektir. Bu yapılandırma dosyaları, GPU ayarlarını ve cüzdan adreslerini içerir. Yazılımdan kopyaladığınız detayları kopyalayıp doğru alanlara yapıştırın. Ardından, yapılandırma dosyasında gpu conf null değerini madencilik yapılandırma ayrıntılarıyla değiştirin. Ayrıca cüzdan adresinizi ve havuz url'nizi de girmelisiniz. Şifre alanını boş bırakın.

Yorum Gönder