İletişim Formu

Dark mode Logo

Default Image

önce

Benzer Yazılar

×
ticker[recent/5]
İpucu

Drone Pilotu Nasıl Olunur?

Ticari bir drone pilotu olmak için öncelikle Remote Pilot Sertifikanızı almalısınız. Bunu yapmak için bir IACRA profilini tamamlamanız gerekir. Eğitimin yanı sıra, kaldırma ve sürükleme bilimi, hava basıncı ve izobarlar gibi uçuş bilimi hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekir. Ek olarak, hava ve hava koşullarının yasalarını bilmelisiniz.


Ticari drone pilotları, Pilot Sertifikasına sahip olmalıdır.

Ticari dronları çalıştırabilmek için dron pilotlarının Remote Pilot Sertifikasına sahip olmaları gerekmektedir. Sertifika 36 ayda bir yenilenmeli ve operatörler en az 16 yaşında olmalıdır. Ayrıca bir drone uçuşunu tamamlamak için fiziksel olarak iyi durumda olmaları gerekir. Drone pilotu olmakla ilgileniyorsanız, nasıl Uzaktan Pilot Sertifikası alacağınız hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

FAA ayrıca ticari drone pilotlarının kontrolsüz hava sahasından kaçınma, insanların üzerinden uçma ve operatörün görüş alanının ötesinde uçma dahil olmak üzere belirli kurallara uymasını şart koşuyor. Neyse ki, drone operatörleri tehlikede olmadıklarını düşünürlerse bu kurallardan muafiyet talep edebilirler. FAA ayrıca, bu kuralların uygulanmasının yerel ve eyalet yasa uygulayıcılarına bağlı olduğunu söylüyor. Ayrıca, memurların, haydut operatörleri kovuşturmak için dronlar tarafından yasadışı uçuşların kanıtlarını toplamasını önermektedir.

Örneğin, bir çalışma alanını izlemek için bir drone kullanılabilir. Bu durumda, ticari drone pilotu doğrudan ürün veya hizmet satmıyor, alanı izliyor. Drone fotoğrafları satmayı planlıyorsanız, bir lisansa ihtiyacınız olacak. Benzer şekilde, dronlar, çiftçilerin sorunlu alanları belirlemelerine yardımcı olmak gibi tarım amaçları için kullanılabilir.

Sertifikalı bir ticari drone pilotu olmak için, hevesli ticari drone pilotları on beş ila yirmi saat arasında eğitim almalıdır. Sertifikalarını almak için ücretsiz bir çevrimiçi eğitim kursu almayı veya bir İHA yer okuluna kaydolmayı seçebilirler. Gerçek sınava girmeden önce güvenlerini artırmak için birkaç kez pratik yapmak iyi bir fikirdir.

Ticari bir drone pilotu olarak sertifika almak size kapıları açacaktır. Sadece bir iş bulmanıza yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda daha düzenli bir ortamda çalışmanıza da izin verecektir. Sektör hızla büyüyor ve düzenlemeler hızla değişiyor. Bir kurs almak güncel kalmanıza, yasal kalmanıza ve işinizi daha iyi yapmanıza yardımcı olacaktır.

Sertifika aldıktan sonra, bir bilgi testini geçmeniz ve bir geçmiş kontrolünü tamamlamanız gerekir. Sertifikanız yaklaşık 24 ay sürecektir. Düzenlemelerle uyumluluğu sürdürmek için, her iki yılda bir tekrarlanan bilgi testine girerek durumunuzu korumanız gerekir.


İnsansız Hava Aracı Sistemleri Operatörleri bir IACRA profili oluşturmalıdır

IACRA, İnsansız Hava Aracı Sistemlerinin operatörleri için düzenleyici bir kurumdur. Bir dronu çalıştırmak için bir operatörün bir profil oluşturması gerekir. Bu profil, insansız hava aracı operatörleri için geçerli olan kural ve düzenlemeleri gösterecektir. Örneğin, bir operatör pilot eğitimi ve testi ile ilgili FAA düzenlemelerine uymalıdır. Ek olarak, insansız hava aracı operatörleri, FAA'nın Bölüm 107 düzenlemelerine uymak zorundadır.

IACRA profilini tamamladığınızda, FAA'nın Genel İnsansız Hava Aracı (UAG) Bilgi Testine girmek için başvurabilirsiniz. Bu test 60 soru içerir ve geçmek için yüzde 70 puan gerektirir. UAG testini geçtikten sonra, bir hesap oluşturmanız ve uzaktan pilot sertifikanız için başvurmanız gerekir. Bu başvuru çevrimiçi olarak tamamlanır ve uzaktan pilot sertifikanızı postayla alırsınız.

Öncelikle, ülkenizdeki Ulusal Havacılık Otoritesine (NAA) kayıt olmalısınız. Her AB ülkesinin kendi Ulusal Havacılık Otoritesi vardır, bu nedenle dronunuzun ülkenizde çalışması için sigortalı olduğundan emin olmak için kendi Ulusal Havacılık Otoritesi ile görüşmeniz gerekir. Ardından, çalıştırmak istediğiniz kategori için teste girmeniz gerekir. Test, 40 çoktan seçmeli soru içerir ve potansiyel alt kategori A2 pilotlarının ayrıca otuz soruyu daha yanıtlaması gerekecektir.

IACRA profilinizi tamamladıktan sonra Remote Pilot Sertifikanız için başvurabilirsiniz. Başvuru sürecini tamamlamak için IACRA profilinize bilgi testi kimliğinizi sağlamanız gerekir. Test 60 sorudan oluşan iki saat sürüyor ve 48 saat içinde bir onay e-postası alacaksınız. IACRA profili ayrıca Bölüm 107 sertifikasına başvurmanızı gerektirir.

Eğitim devam eden bir yatırımdır

Drone pilotları başarılı olmak için çeşitli becerilere ihtiyaç duyar. Örneğin termal görüntüleme, dronların enerjinin nerede biriktiğini belirlemesi için gereklidir. Bir pilot kapsamlı bir deneyime sahip olduğunda, eğitmen olabilir. Alternatif olarak, kendi bünyesinde drone hizmetleri sunan bir şirkette çalışabilir.

Eğitim için çok çeşitli dronlar mevcuttur. Birçok okul, öğrencileri DJI Sparks veya Mavics uçurmak için eğitecek, ancak başka dronlar da mevcut. Gelecekteki pilotların bir dizi drone'a maruz kalması kritik önem taşıyor. Lidar ve kızılötesi sensörlere sahip 300 bin dolarlık bir drone uygun fiyatlı bir seçenek olmasa da, doğru eğitim sizi drone endüstrisinin zorluklarına hazırlayabilir.

Drone pilotluğu kariyeriniz için doğru eğitimi seçmek, hedeflerinize ve tamamlamak istediğiniz eğitimin türüne bağlıdır. Temel uçuş eğitimi ile başlayabilir ve ardından daha ileri düzey kurslara ilerleyebilirsiniz. Örneğin endüstriyel dronlar için eğitim, daha yüksek düzeyde uzmanlık ve bir eğitmenden daha fazla girdi gerektirir. Bu tür eğitimler daha pahalı olsa da beklenen getirisi daha yüksektir.

DroneUp, drone operasyonlarında kariyer yapmak isteyenler için harika bir seçenektir. Şirket, havayolu pilot eğitimine benzer şekilde dört haftalık bir eğitim kombinasyonu sunuyor. Ek olarak, pilotların çeşitli uçuş durumlarında uygulamalı deneyim kazanabilecekleri özel bir eğitim tesisine sahiptir.

Drone'lar enerji sektöründe giderek daha fazla kullanılıyor. Örneğin, elektrik hatlarını denetlemek için dronlar kullanılabilir. Önceden, müfettişler rayları manuel olarak yürümek zorundaydı, ancak şimdi dronlar çok daha hızlı ve daha doğru. Ek olarak, güneş panellerini ve enerji altyapısını denetlemek için dronlar kullanılabilir.

Ticari drone operasyonlarında kariyer yapmak isteyen drone pilotları, FAA sertifikası almalıdır. FAA, pilotların Uzaktan Pilot Sertifikasına sahip olmasını gerektirir. Sertifika olmadan, bir drone pilotu geçimini sağlayamaz veya ticari bir drone şirketi tarafından işe alınamaz. Ticari drone pilot pazarı giderek daha rekabetçi hale geliyor, bu nedenle bu büyüyen endüstride bir yer güvence altına almak için sertifika almak kritik önem taşıyor.


Kazanç potansiyeli

Drone pilotları için çeşitli pozisyonlar mevcuttur. Örneğin, bir drone şirketinde pilot veya kamera operatörü olarak çalışabilirsiniz. Ayrıca ekipmanın bakımından da sorumlu olacaksınız. Birçok işletme, paketleri daha hızlı ve daha ucuza teslim etmelerine yardımcı olacak drone pilotları arıyor. Örneğin Amazon, paketleri 30 dakika içinde teslim etmek için dronları kullanan yeni bir sistem başlattı. Çoğu şirket paketleri teslim etmek için kendi insansız hava araçlarını kullanacak olsa da, kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve yeni başlayanlarla serbest çalışma bulabilirsiniz. Sanatsalsanız, drone sanatı yaratma ve yarışmalara girme konusunda şansınızı deneyebilirsiniz.

Deneyiminize ve konumunuza bağlı olarak, bir drone pilotu olarak yılda 30.000 ila 100.000 ABD Doları arasında herhangi bir yerde kazanabilirsiniz. Ücrete gelince, ortalama bir drone pilotu saatte 48 dolar kazanıyor. Bu maaş aralığı oldukça düşüktür, ancak yine de tam zamanlı bir gelir elde etmek isteyen biri için iyi bir başlangıç ​​noktasıdır.

Uçuşların karmaşıklık seviyesi ne kadar yüksek olursa, o kadar fazla kazanabilirsiniz. Proje başına 200$ ile 500$ arasında kazanabilirsiniz, ancak kazanç potansiyelinizin belirli bir proje için uygun zamana bağlı olacağını unutmayın. Ayrıca, daha fazla deneyiminiz varsa, daha fazla kazanma fırsatınız olacaktır. Çok para kazanmak istiyorsanız, drone pilotu olmak sizin için mükemmel bir kariyer hamlesi olabilir. Hızla büyüyen bir alanda olacaksın ve büyük para kazanma yoluna başlayabilirsin!

Herhangi bir işte olduğu gibi, drone pilotları bunu karlı hale getirmek için zaman ve para yatırmaya hazır olmalıdır. Müşteri bulmak zor olsa da, deneyim kazandıkça muhtemelen daha fazla iş bulacaksınız. Drone pilotu olarak kazanmanın üç ana yolu vardır. Kendiniz için çalışmayı veya drone pilotuna ihtiyaç duyan bir şirkette çalışmayı seçebilirsiniz.

Drone pilotları saatte ortalama 14 ila 24 dolar kazanıyor. Pazarlama konusunda iyiyseniz ve hizmet sunumunuzda tutarlıysanız, yılda 200 dolardan fazla kazanabilirsiniz! Bir drone pilotu olarak kazanma potansiyeli büyük ölçüde değişir, bu nedenle bölgenizde çalışmaya uygun olduğunuzdan emin olmak için yerel havacılık kuruluşunuzla görüşmelisiniz.

Yorum Gönder