İletişim Formu

Dark mode Logo

Default Image

önce

Benzer Yazılar

×
ticker[recent/5]
İpucu

Blog Nasıl Oluşturulur?

Nasıl blog oluşturacağınızı merak ettiyseniz, yalnız değilsiniz. Ücretsiz blog yazılımı kullanmaktan blogunuzu tanıtmak için sosyal medyayı kullanmaya kadar kendi blogunuzu başlatmanın birçok yolu vardır. İlk adım, hedef kitlenizi belirlemektir. Bu, aradıklarını bulmak, bir blog platformu seçmek ve iyi içerik yazmak anlamına gelir. Hedef kitlenizi belirledikten sonra, sosyal medyayı kullanarak blogunuzu tanıtmaya başlayabilirsiniz.


Hedef kitlenizi belirleme

Blogunuzu oluşturmaya başlamadan önce hedef kitlenizi belirleyin. Bu adım, gönderilerinizi özelleştirmenize ve içeriğinizi hedef kitlenizle daha alakalı hale getirmenize yardımcı olabilir. Hedef kitlenizi belirlemenize yardımcı olması için kişileri kullanabilirsiniz. Bu adım faydalı ve karlı olabilir. Okuyucularınıza özel içerik oluşturmak, onların kendilerini önemli ve takdir görmelerini sağlayarak okuyucu etkileşiminizi artıracaktır.

İşletmeniz için bir blog başlatıyorsanız, çeşitli yöntemlerle hedef kitlenizi belirleyin. En etkili yöntemlerden biri demografik verileri kullanmaktır. Potansiyel kitlenizin ne kadar para harcadığını ve nerede yaşadıklarını görebilirsiniz. Örneğin, kırsal bir bölgede yaşıyorsanız, şehir merkezlerinde yaşayanlardan daha az harcama yapan kırsal alanlardaki insanları arayabilirsiniz. Ayrıca kitlenizin hangi konulardan bahsettiğini ve acı noktalarının neler olduğunu da öğrenebilirsiniz.

Bir blog platformu seçme

Blog oluştururken, kullanımı kolay ve kodlama becerisi gerektirmeyen bir blog platformu seçmek önemlidir. Yeni blog yazarlarının kodlamayı öğrenmek için uzmanlığı veya zamanı olmayabilir, bu nedenle kullanıcı dostu ve uygulaması kolay bir platform arayın. Daha fazla okuyucu çekmek istiyorsanız, güçlü pazarlama araçlarıyla birlikte gelen bir platform da seçebilirsiniz.

Ücretsiz platformlar çok yaygın olsa da, ücretli platformların daha fazla özelleştirme seçeneği, daha iyi destek ve daha hızlı sunucular sunduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca daha az rakip bloga sahip olma eğilimindedirler. Kendi kendine barındırılan blog platformları ise ücretsizdir ve açık kaynaklı yazılımlarla oluşturulmuştur. Bu, herkesin yazılımı ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde özelleştirebileceği ve değiştirebileceği anlamına gelir. Kendi kendine barındırılan platformların bir başka avantajı da temalar, eklentiler ve diğer tasarım öğeleri dahil her şeyi kendiniz kontrol edebilmenizdir.


Yüksek kaliteli içerik oluşturma

Bir blog oluşturduğunuzda, kaliteli içerik oluşturmak blogunuzun başarısı için çok önemlidir. Okuyucularınız için zamanında ve alakalı olmalıdır. Bu iki faktör olmadan içeriğiniz kalite standardının gerisinde kalacaktır. Bu nedenle blog yazılarınızı ve makalelerinizi buna göre yazmalısınız. Ardından, blogunuza trafik çekmek için onları tanıtmalısınız.

Yüksek kaliteli içerik kapsamlı ve derinlemesinedir. İzleyicilerin sorularını yanıtlar ve sorunlarına çözümler sunar. Ayrıca, rakiplerinin sunduğundan çok izleyici için daha faydalı olmalıdır. Örneğin, pratik tavsiyeler veya uygulanabilir tavsiyeler sunmalıdır. Üstelik kaliteli içerik belirli bir kelime sayısı ile sınırlı değildir.


Blogunuzu tanıtmak için sosyal medyayı kullanma

Sosyal medya, blog içeriğinizi paylaşmanın ve okuyucularınızla etkileşim kurmanın etkili bir yoludur. Örneğin Twitter, içerik tanıtımı için popüler bir platformdur. Sohbetlere katılabilir ve kısa bir tweet ile blogunuzdan bahsedebilir ve ayrıca bağlantıyı paylaşmak için diğer ilgili kişileri etiketleyebilirsiniz. Ancak, içeriğinizi yayınlamadan önce kitlenizin sosyal ağlarda geçirdiği zamanı araştırdığınızdan emin olun.

Blog içeriğinizi paylaşmanın başka bir yolu, nişinizdeki diğer blogcuları takip etmektir. Bu kişileri takip ederek, kendi blogunuzu tanıtmaya yardımcı olmak için etkilerinden yararlanabilirsiniz. Bunu, gönderilerine yorum yaparak ve Twitter tanıtıcılarından @bahseterek yapabilirsiniz. Umarım bu, blog içeriğinizle ilgilenmelerini sağlayacak ve bu da içeriğinizi paylaşmalarına yardımcı olacaktır.


Blog yazılarına resim ekleme

Blog gönderilerine resim eklemek, içeriğinizi görsel olarak daha çekici hale getirebilir ve okuyucuların gönderilerinizde daha uzun süre kalmasına yardımcı olabilir. Ancak görseller içerikle alakalı olmalı ve sadece dolgu görselleri olmamalıdır. Okuyucular, içeriğe hiçbir şey eklemeyen görselleri görmekten nefret eder.

Unsplash gibi ücretsiz bir çevrimiçi görsel hizmeti kullanarak gönderileriniz için harika görseller bulabilirsiniz. Web sitelerinin kullanımı kolaydır ve lisans politikaları basittir. Bu görselleri herhangi bir atıfta bulunmadan ticari ve ticari olmayan amaçlarla kullanabilirsiniz. Unsplash ayrıca çeşitli konular sunar, böylece herhangi bir konu için görseller bulabilirsiniz.


Blogunuzu arama motorları için optimize etme

Blogunuzu arama motorları için optimize etmek önemlidir çünkü internette arama yapan kişiler için daha görünür olmasını sağlar. İnsanların ne aradığını araştırmayı ve bu anahtar kelimeleri blog yazılarınızda kullanmayı içerir. Anahtar kelime araştırması yapmak, hakkında yazacak yeni konular bulmanıza da yardımcı olacaktır. İnternette alakalı anahtar kelimeleri bulmak için birçok anahtar kelime araştırma aracı bulunmaktadır.


Google Anahtar Kelime Planlayıcı: Bu araç bir Google hesabı gerektirir ancak şu anda kullanılmayan yeni anahtar kelimeleri kolayca bulmanızı sağlar. Ayrıca, bir odak anahtar kelime için arama sayısını bulmanıza ve o anahtar kelimenin başarı oranını tahmin etmenize yardımcı olabilir. Bu araç, blogunuz için en iyi anahtar kelimeleri bulmanıza ve düşük hacimli ve alakasız anahtar kelimeleri ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, her bir anahtar kelimeyi hedeflemenin size ne kadara mal olacağını görmek için rekabet düzeyine de göz atabilirsiniz.


Blogunuza birden çok sayfa ekleme

Blogunuza birden fazla sayfa eklemek istiyorsanız, bunu birkaç yolla yapabilirsiniz. İlk olarak, yeni gönderiniz için uygun bir sayfa başlığına sahip olduğunuzdan emin olun. Bu, blog sitesinin navigasyonunda görünecektir. Ardından, sol kenar çubuğundaki Düzen sekmesine gidin. Sayfalar bölümünü göreceksiniz. Düzenlemek için Düzenle düğmesini tıklayın. Ardından göstermek istediğiniz sayfaları seçin. Bundan sonra, Kaydet düğmesine tıklayın.

Blogunuza birden çok sayfa eklemek, blogunuzun sayfa görüntülemelerini ve kullanıcı etkileşimini artırmanın harika bir yoludur. İnsanlar ilk gönderinize bağlantı verdiğinde, genellikle gönderinin ilk sayfasında yer alırlar. Diğer sayfalarınızdaki içerik iyiyse, muhtemelen o sayfaları ziyaret edeceklerdir. Ancak, ilk gönderiniz bağlantı suyunun çoğunu alacaktır.

Yorum Gönder