İletişim Formu

Dark mode Logo

Default Image

önce

Benzer Yazılar

×
ticker[recent/5]
Finans

NFT Nedir?

NFT’ler çok kısa zaman dilimi içerisinde hepimizin hayatına ışık hızıyla girmiş durumda aslında.

Birçoğumuz bu NFT’leri sosyal medyada da gördüğümüz kadarıyla kim bu fotoğraflara, görsellere bu kadar para ödüyor? 
Bu alanlar enayi mi? ya da işte insanlar nasıl kâr ediyor? gibi soru işaretleri ile ilgili duymaya başladım.

Tabii ki bunları anlayabilmek için öncelikle NFT’nin ne olduğunu, ne işe yaradığını, kullanım alanlarını, sanata olan katkısını ve gelecekteki teknolojisini anlamak gerekiyor.
NFT dediğimiz şey aslında kelime anlamı Değiştirilemez Tokenlar yani Non-Fungible Tokens olarak geçerler. Bu aslında aldığınız görsel NFT’ler ya da herhangi NFT bir parçası bir koleksiyonun bir parçası bir token’dır aslında bir fotoğraftan ziyade blokzincir üzerinde ister Ethereum ağında ister Solana Ağında ister Avax isterseniz Binance Smart Chain, Matic ADA gibi birçok platformdan, block chain üzerinden alabileceğiz token’lardır. Tabii ki bu Token’ları önemli kılan şey onlara yüklenen anlamlar ve Utility dediğimiz özellikler. Öncelikle bunları anlamak gerekir. İsterseniz NFT’nin kullanım alanlarını birazcık açalım. 

NFT’ler neden bu kadar önemli? insanlar bütün dünya neden NFT’lere ilgi duymaya başladı? Çok ünlü basketçiler işte büyük markalar, kuruluşlar neden NFT’lere gece gündüz içerik üretmeye, o sektörde yer almaya başladılar? Aslında olayı kronolojik olarak şöyle özetlemek istiyorum ben. NFT’ler yaklaşık 7-8 ay önce bir parladılar.

NFT alanında işlem yapan token’lar, platformlar bir dönem değer görmeye başladı. Ancak Tabii ki sosyal medyada çok büyük bir yankı uyandırmadığı için insanlar bu Fotoğraflara, bu sanat eserlerine ya da işte oyunlara para vermek istemediler. Ben de bunlardan biriyim açıkçası yani anlam verememiştim. Ardından tabii ki uzun bir zaman geçti. 

Yaklaşık iki ay önce kadar Visa bildiğiniz resmi şirket olan Visa Twitter hesabında resmi Twitter hesabından bir kriptopunk NFT’si satın aldığını duyurdu yaklaşık 160 bin dolar gibi bir değeri vardı o dönem yanlış hatırlamıyorsam. Bu Tabii ki çok ikonik bir hareket Kriptopunk’lar ilk NFT koleksiyonlardan bir tanesidir. Yani bu hareketin ilk öncülerinden sektördeki ilk 10.000 koleksiyonlu avatar projelerinden bir Tanesiydi. 

Kriptopunklar bir topluluk, zamanında insanlara bedavaya, sadece Gas ücreti ödeyerek aldırılan bir Koleksiyondu. Ardından Tabii ki bu sektörü destekleyenler sektör büyüdükçe Kriptopunk’ın ikonik bir hal almaya başladı. İlk olarak bizzat bu alanı duyurduktan sonra kriptopunk’larda inanılmaz bir patlama gerçekleşti. Minimum fiyatı yaklaşık 30-40 Ethereum fiyatında olan Kriptopunkl’ar bugün 120-130 Ethereum’lara kadar çıkmış durumda. kaldı ki Bin Ether’e 2000, iki bin Ether’e, 4000 Ether’e koleksiyonun en nadir, az bundan parçaları şu anda satılıyor bir de tabi bunun ardından Visa’nın böyle resmi bir kurumun Kriptolarla alakalı böyle bir yatırım yapması sektöre olan güveni arttırdı ve ardından diğer NFT sanat eserleri ya da koleksiyonlarına da ilgi duyulmaya başlandı. Bu olay tabii ki ardından çok ünlü dünyaca ünlü basketbolcu NBA basketbolcusu Stephen Curry'nin Bored Ape Yacht Club koleksiyonunu profil fotoğrafı yapmasıyla sektörü iyice alevlendirdi. Tabii ki ne oldu? Stephen Curry’nin NBA’deki arkadaşları NFT’lere ilgi duymaya başladı ardından rapçiler biraz girmeye başladı. Başka Ünlüler, Tabii ki sanatla ilgilenen NFT ile ilgilenen İnsanlar buraya girmeye başladı. Olayın özüne baktığımız zaman, NFT’nin kullanım alanlarından birazcık bahsedeyim. Neden NFT’ler önemli? Bunları anlayacağız. 

Aslında NFT dediğimiz şey, metaverse inşa eden metaverse’ü inşa eden bir araç aslında. NFT’ler daha önce Zaten hayatımızdaydı örnek verecek olursak Counter Strike oyunu bilenler vardır CS:GO oyununda bir ekipman satın alırsınız parayla sadece görüntüye yararlar mesela bıçaklar vardır 100 dolar civarı çok şekilli bıçaklar satın Alırsınız. Knight Online oynarsınız Knight Online’da bir Pazar alanı vardır orada oyun içi eşyalar Satılır-alınır bunlar aslında bir Metaverse’tür yani gerçekliğin dışındaki bir dünya Twitter alanı da bir meteverse oyun alanları da bir Metaverse yarın bir gün düzenlenecek VR gözlüklerle yapılacak bir Konser de metaverse’tür. 

Meteverse’ü blok Chain’de inşa etme olayının köprüsü Aslında NFT’lerden geçiyor. NFT’ler bu yüzden çok kıymetli bir teknoloji nasıl ki internetin ilk bulunduğu dönem inanılmaz bir çığır açmıştı NFT de metaverse alanında yaptığı yatırımlarla inanılmaz bir olay olmaya başladı aslında. yarın bir gün baktığımız zaman şöyle düşünebilirsiniz Metaverse’ün, NFT’lerin nerelere geleceğini Blockchain teknolojisini kullanarak neler yapabileceğini birazcık isterseniz şöyle Özetleyeyim. Örnek verecek olursak bir ünlüsünüz ki bugün Snoop Dogg Yapıyor. 

Sandbox üzerinde bir arsa satın alıyor metaverse üzerinde. Bu arsayı bir Konser alanı yapıyor. NFT üzerinden bir NFT Platformu üzerinden biletlerini NFT olarak satıyor. İnsanlar bunu blokzincir üzerinden, cüzdanlarıyla bu NFT’yi satın alıyorlar. Bu aldıkları NFT Bir token olarak cüzdanlarında Duruyor. Bu NFT’yi cüzdan doğrulamasıyla şeffaf ve güvenilir olan blockchain doğrulamasıyla her şekilde bu token’in sahibi olduğu için o Konser etkinliğin girebiliyor olacaklar. 
Yarın Bir gün konserler VR gözlükleriyle dijital ortamlarda bu şekilde gerçekleşmeye başlayacak. Bu konserlerin Biletleri NFT olarak satılacak. Yarın bir gün yapılan inşaat şirketleri sattıkları binaları NFT olarak satacaklar. Blok zincir üzerinden yayınlayacaklar insanlar kripto parayla bina satın alabilecekler ev satın alabilecekler ve bunu tapuda cüzdanında doğrulamasını göstererek bu NFT sadece onlara ait olan token’ı kullanarak bu evleri satın aldıklarını doğrulayıp tapularını alabilecekler. Yani gelecekte hayatın her alanında ve çalışacaktır bu NFT’ler. 

Zaten sanat dediğimiz olay da bunun içerisinde. Çünkü sanatçıların da işine gelen bir durum. Bildiğiniz gibi Sanat eserleri likit değildir yani anında nakite bozdurmazsınız. Normalde dünyada kripto paranın dışında da sanata verilen bir değer var sanatçıların sergileri var bunların kolektörleri, toplayıcıları var şimdi bu taraf dünya dijitalleştikçe sanat eserleri de dijital alanlara gelmeye başladı ve profil fotoğraflarını geçelim yüzlerce binlerce proje çıkartılıyor çünkü hype’tan dolayı ancak gerçekten iyi sanat eserleri çok ciddi paralar satılabiliyor. Yani bu Konuda mesela Refik Anadol’u araştırabilirsiniz milli bir sanatçımızdır dünya çapında çok ünlü bir NFT sanatçısı. sanat eserleri, sanatçıya verilen değer ortadaysa o eserler, O koleksiyonlar değerli oluyor çünkü bunların bir pazar alanı oluşmaya başladı ve bugün insanların NFT alıp-sattığı OpenSea, Solanart ya da Magic Eden gibi NFT platformları artık günümüzün dijital sanat borsaları haline gelmeye başladı. bu dijital sanat borsalarında sanat eseri koleksiyonları alabiliyorsunuz. Sanatçıya sanata değer veren insanlar Bunları alıp satmaya başlıyor ve bunların bir Pazar alanı oluşmaya başlıyor, trader’ları oluşmaya başlıyor, belli bir piyasası oluşuyor. fiyatı düştükçe alınıyor arttıkça satılıyor.  

Tabii ki insanlar NFT’ye Akın Akın giriş yaptığı için ,Çünkü bir koleksiyonun içerisinde örnek veriyorum 10 bin tane parça bulunuyor, 10 bin tane token bulunuyor; ama bir basketbolcu profil fotoğrafı yaptığı zaman onun kitlesinden, Onun çevresinden yüz binlerce insan NFT sektörüne merak salıp girmeye çalışıyorlar ve girdiklerinde bu 10 binlik koleksiyon gerçekten iyi bir koleksiyonsa az bir rakam. yani biz coin piyasasında baktığımız zaman milyonlarca Arzı olan coinler var ve bunlar bir ilgiyle %10-%20 artabiliyorken; tabi ki adeti arzı sadece 10 binle kısıtlı olan 5 binle kısıtlı olan iyi projeler iyi koleksiyonlar çok büyük talep gördüğü için 10X-50X-100X’ler Yapabiliyorlar. CryptoPunk örneğinde gördüğümüz gibi, ilk hareketlerden biriydi. Neredeyse ücretsiz 300-500 dolara satılan şeyler Bugün 1 Milyon dolarlara falan satılmaya başladı. demem o ki aslında NFT’yi NFT yapan şey içerisinde barındırdığı block chain teknolojisi, Metaverse alanında yaptığı hizmet. Lojistik alanında, sanat alanında, inşaat Sektöründe, konser, eğlence, etkinlik, sergi, Galeri, oyun bu birçok sektör NFT’yi Block chain teknolojisini kullanarak hayata Geçirecekler. 


Aslında NFT’nin vizyonu Budur, olayı budur. bunu da insanlar bir internet çağı gibi düşünün Az önce Bahsettim. o çağın ilkleri gibi değerlendirip gördükleri için insanlar çok heyecanlı ve bugün ilk çıkan NFT projelerini ister kötü olsun ister iyi olsun ilklerden oldukları için ilgi duymaya Başladılar. nasıl ki 90'larda 80'lerde oyun sektörünün ilk yeni başladığı zamanlarda atari şirketi nasıl gelişti oyunlar çıkardı. bu çıkan koleksiyonlara da bu pikselli oyunlara vesaire de oyun sektörünün atari projeleri gibi Düşünebilirsiniz. bu tarz yeni çıkan girişimlere de o yüzden Pixel oyunlar, Ya da işte profil fotoğrafı Avatar Komüniteleri, birçok alanda geliştirilmeye Çalışıyor. tabii ki aralarında scam Projeler, yanlışlıklar var. Bunları eğitimin ilerleyen bölümlerinde riskler kısmında zaten değineceğiz. ama işin özü Aslında böyle bir vizyonun, böyle bir geleceğin olduğu ortamda ilk çıkan projelere insanlar yatırım yapıyor. bunlar Çünkü aslında bir projedir. topluluk bilinci de çok önemli; çünkü Kripto dediğimiz şey aslında bir topluluktur, ekosistemdir. bu topluluğun içerisinde de ayrı topluluklar, komiteler oluşmaya başlıyor. mesela Bored Ape Yacht Club işte bugün 40 Ethereum civarında Floor’ien taban fiyatı gözüküyor. İşte minimum 40 Ethereum’a satılıyor yani siz elinizde varsa bunu 39'a koyduğunuz zaman alıcısı var satacaktır/satılacaktır. 

Mesela Bored Ape Club komüniteleşmeyi çok iyi beceren ilk topluluklardan bir tanesi. kriptopunklar sadece ilk olduğu için çok değerli çok ciddi bir komünite bilinçleri yok, Çok ciddi bir sahiplenme yok. aslında o biraz sosyal statü gibi düşünebiliriz bunu. çünkü bugün baktığımız zaman Twitter çalışanı bir video yayınladı. artık NFT’lerinizi profil fotoğrafı olarak koyduğunuz zaman doğrulama yapabileceksiniz, size ait olduğunu. Orada bir Ethereum logosu gözükecek örnek Veriyorum, böyle çalışmalar var. 

Twitter bu kadar işin içindeyken, bu kadar insanlar bu İşin içindeyken bu sektörü hafife almamak Gerekiyor. e tabi ki bored ape’ler bu kommunite işini çok iyi beceriler. adamlar işte kazandıkları projenin satışından gelen para ile mesela bir parti evi gibi bir ev alacaklar ve topluluk orada işte meeting’ler düzenleyip işte partiler verecek, yılda iki kere örnek Veriyorum, Tabii ki tamamen hakim değilim; ama bu tarzda işliyor. işte o 40 Ethereum floor fiyatlı bir topluluğa girdiğiniz zaman O sizin topluluğa giriş biletiniz oluyor aslında ve içeriye girdiğiniz zaman işte çok ünlü insanları görüyorsunuz, çok önemli insanları görüyorsunuz. Aslında biraz sosyal statü gibi de düşünebiliriz. herkesin kendini ait hissedebileceği Metaverse’te sosyal medyada belli topluluklar oluyor. iyi topluluk bilincini oluşturmayı başaran projeler, İşte Bored Ape Yacht Club gibi 40 Ethereum gibi fiyatları görüyor. çünkü o toplulukta olmayı seviyor insanlar. dolayısıyla da böyle topluluk Projeleri, avatar projeleri var. Komüniteleşme işini iyi beceren projeler gerçekten yol alabiliyorlar. mesela CyberKongz bunlardan bir tanesi. Ben bunların içerisindeyim. bunların da bir projesi var. bunların işte ilk başta şöyle bir Genesis dedikleri ilk Kong koleksiyonuyla çıktılar. bugün Genesis Kong’ların fiyatı 200 ether’den başlıyor yaklaşık bin tane var. siz bu Genesis Kong’u aldığınız zaman komünite size günlük 10 banana coin veriyor örnek verecek olursak. bu on banana coin de işte bugün günlük bin dolar ediyor ama Geçtiğimiz ay 500 dolar ediyordu, fiyatı hızla Artıyor. iki tane Genesis Kong Aldınız, bunun ikisini 600 banana coin harcayarak bir tane baby kong veriyorlar size, yeni Bir koleksiyon veriyorlar. Ve o gelen koleksiyonla da şu anda flor fiyatı taban fiyatı 15 Ethereum civarında olması lazım. 

Ben 5 Ethereum civarındayken aldım. çok iyi bir topluluk olduğunu duymuştum ve alfa chat dedikleri bir olay var. Bu alfa chat’in içerisinde sadece o baby kong sahipleri o chat içerisinde konuşabiliyorlar ve gerçekten Nezih bir ortam var. İnsanlar işte sürekli piyasayla alakalı fikirlerini Veriyorlar, işte iyi koleksiyonları Değerlendiriyorlar, alıp satıyorlar. O topluluğun içerisinde aldığınız fayda, Öğrenim, bilgi, tüyolar size o koleksiyonu Tutmaya yetiyor, dolayısıyla kimse satmıyor. Zaten onu tuttuğunuz için para Kazanabiliyorsunuz. Yani bu komünite bilinci ile alakalı olan bir şey. Böyle başarılı olan komüniteler elbette yürüyecekler, başarılı olacaklar. bu komünitenin bir giriş bileti gibi değerlendirilebiliyor. az önce bahsettiğim gibi sanat alanında Dijital sanat Borsası oluşuyor. Sanatçılar, Sanat severler, kollektörler bir arada bulunup bunların bir pazarını Oluşturuyorlar. yine dediğim gibi metaverse zaten başlı başına bir dünya ve oyun ekosistemi ve metaverse’ün en büyük alanlarından bir tanesi olacak. metaverse alanında merkeziyetsiz oyunlar projeler çıkmaya başlıyor. Siz bir metaverse oyunu inşa edilen bir metaverse oyununda bir karakter alıyorsunuz Aslında web Sitesinden. İlk ön satışına katılıp bir karakter alıyorsunuz. O karakterle, Sahip olduğunuz karakterle metaverse’te çıkan oyunda kendi karakterinizi Oynayabiliyorsunuz. Ve bunlar sektörün ilk teknolojilerinin meyveleri olduğu için bu yüzden çok kıymetli. NFT’nin mantığı vizyonu Aslında böyle oluyor. Teknolojisi, sanatı, komünite birinci, reel hayattaki başka kullanım alanlarıyla birlikte insanları çok heyecanlandırıyor. Ve yeni bir sektörün Dediğim gibi internet çağının başlaması gibi 90'lardaki oyun sektörü gibi yepyeni bir sektör oluştuğu için de bu sektörün ilk oyuncularından olanlar çok güzel yol aldığı için insanlar NFT’lere ilgi duyuyor.

Ben de buna Dahilim. Yaklaşık 2 aydır NFT’lerle İlgileniyorum. Ben de ilk bu metaverse’ü işte burada yaratılan sanal inşaatı düzeni sanat anlayışını gördükçe beni de Çok iyi içerisine çekmiş durumda ve gerçekten bu yeni dünyanın parçası olmak için ben de emek veriyorum. Bu sektörde bir şeyler öğrenmeye Çalışıyorum. NFT kavramını Umarım Anlatabilmişimdir. Bu konularda tabi konuşacağımız bir çok konu var. NFT’nin Trader’lığı, NFT’nin al-sat fırsatları, insanlara nasıl trade ediyor, nelere dikkat etmek gerek, riskleri. Bunları çok iyi anlamak Gerek. Çünkü hata kabul etmeyen bir Sektör. Çok fazla dolandırıcılık var. merkeziyetsiz bir piyasada olduğumuz için, merkeziyetsiz piyasada çok fazla art niyetli insanlar Olabiliyor, Herkes özgür olduğu için. bunlara ilerleyen yazılarda değineceğiz. 

Yorum Gönder