İletişim Formu

Dark mode Logo

Default Image

önce

Benzer Yazılar

×
ticker[recent/5]
Finans

Drone ile Nasıl Para Kazanılır?

Bu yazıyı okuyorsan eminim ki bir drone'un vardır. Fotoğraflar çektiğin,videolar çektiğin ve heyecanla uçurduğun. 

Peki bu drone'unla hiç para kazanmayı düşündün mü? İşte ben de bu yazıda sizlere drone'unuzla nasıl para kazanabilirsiniz tam olarak bundan bahsedeğim. Droneun var ve iyi kalitede video ve fotoğraf çekemiyorsan, muhtemelen bu bahsettiklerim sana göre olmayabilir. 


Gidip 2022'de hangi drone'u almalısın videolarını izleyip kendine göre bir drone seçebilirsin. Bunu söylememin nedeni eğer ki bu işten para kazanmak istiyorsan çektiğin fotoğrafların ve videoların güzel ve kaliteli olması gerekli. Bu öncelikle bir şart tabiki ikinci olarak eğer bir drone'un varsa ve bundan para kazanmak istiyorsan bu drone'u sivil havacılığa kaydedip bir tane kendine ehliyet alman gerekiyor ki uçtuğun yerlerde bir sıkıntı yaşama. Gönül rahatlığıyla drone'u uçur ve kafandan o problem bir şekilde kalksın. Şimdi drone ile para kazanmak istiyorsan bence yapman gereken ilk şey gayrimenkul çekimleri olması gerekiyor. Bunlardan da kastım satılık evler, kiralık evler, oteller, arsalar bunun içine çok fazla içerik giriyor. Fakat bunlardan bir tanesinden başlamalısın. Ki bence ilk başlaman gereken şey nitekim bu konu. Çünkü bir villa çekerken veya ev çekerken ev hareket halinde değil. Hem drone hareketlerini geliştirebilirsin. 

İkinci olarak da çekmiş olduğun şeyi eğer ki yapamadıysan gidip baştan çekme şansın illaki olur. Yakın arkadaşlarından emlakçı olan tanıdıkların varsa, bunlarla iletişime geçip, öncelikle ilk işin olacaksa benim tavsiyem bir kaç ücretsiz iş yapıp yaptığın işi onlara sunman. Bunun karşılığında da istediğin ücreti onlardan talep etmen olacaktır. Eğer ki daha önceden bu çekimleri yaptıysan bu çekimleri direkt onlara referans olarak gösterip; Bak kardeşim ben bu işi yapıyorum bu şekilde senin evini satıp kiralayabilirim. dersen bu emlak işlerini almış olursun. 

Diğer bir konu tabi ki düğünler. Hepinizinde bilmiş olduğu gibi eğer bir düğün çekimi yapılıyorsa Orada bir tane drone illaki uçuyordur. Fakat siz sadece drone pilotuysanız ve elinizde herhangi bir kamera ve klip yapma yetiniz yoksa, bu işi almanız biraz zorlu olacaktır sizin için. Çünkü bir gelin ve damatla buluştuğunuz zaman onların sizden istediği şeyler hem fotoğrafçılık, hem bir klip hazırlanması, hem uzun video çekimi isterlerse o tarz şeyler ekstra olarak da bir drone çekimi istiyorlar tabiki. Eğer ki sen sadece drone çekimini yapıyorsan, birazcık geride kalabilirsin. Eğer imkanın varsa kendine bir tane kamera alıp, kendini geliştirip paket halinde satabilirsen işin en güzel kısmı o. Çünkü bütün sorumluluğu sen alıyorsun bütün çekimleri sen yapıyorsun ve bunu rahatlıkla diğer müşterilere sunabiliyorsun. Ama eğer ki öyle bir şansın yoksa fakat iyi drone kullanıyorsan ve drone videolarını müşterine beğendirebilirsen fotoğrafçılarlala gidip konuşabilirsin video çekimi yapan arkadaşlarla gidip konuşabilirsin ve onların drone pilotu olmasını isteyip birlikte takım olabilirsiniz. 

Diğer bahsedeceğimiz konu ise araba ve tekne çekimleri. Bunları niye böyle ikiye ayırdım. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde yaşıyorsan şu anda moda olan araba klip çekimleri işlerine girebilirsin. Araba fuarlarına gidebilirsin örnek vermek gerekirse Honda civic'in toplantılarına gidip -ben drone uçurabiliyorum klip yapabiliyorum İster misiniz? diyip kendinizi tanıtıp, bu sayede bir çevre oluşturup güzel araba videoları çekebilirsiniz. Sahil kıyısında yaşıyorsanız yerli tekne üreticileri var ve her ay yeni bir marka, yeni bir kalıp döküyorlar yeni bir model çıkartıyorlar. Her çıkarttıkları modeli bütün ülkeye ve yurtdışına satmak için bunların illaki içerikleri isteniyor. Özellikle tekne çekimlerinde drone en büyük etkenlerden birisi. Çünkü deniz üstünde giden bir olayı çekmenin en rahat yolu illaki drone ve benim de şu ana kadar en fazla yaptığım işlerden birisi tekne çekimleri oldu. Tekneye gidiyorsun içini dışını güzelce fotoğraflıyorsun, drone videosu çekiyorsun, bir kaç tane de el kamerasıyla video çekip bunları güzelce klip haline getiriyorsun. Müşteriye teslim edebiliyorsun. Bunun içinde yapmanız gereken işte Antalyada yaşıyorsanız örneğin tekne yapılan sanayi bölgelerine gidip -bakın ben bu işi yapabilirim, teknelerinizi tanıtabilirim diyip onlarla işbirliği içinde çok güzel işler alabilirsiniz. 

Diğer bir para kazanabileceğiniz mecralardan biri ise tabiki sosyal medya. Bu nitekim ekstra bir iş olabilir sizin için ama kendi çevrenizi yaratmak için bence gayet mantıklı bir durum instagram üzerinden youtube üzerinden çok güzel işler yapabilirsiniz. Vlog videoları çekebilirsiniz işte etrafı tanıtan gezi videoları çekebilirsiniz. Bu şekilde hem kendi çevrenizi artırıp hem de bir miktar ekstra bir para cebinize koyabilirsiniz. Bunda da çok fazla rekabetiniz olacak ama içeriğinizi iyi hazırlayıp görüntülerinizi ve yapacağınız planı iyi uygularsanız çok kısa bir sürede çok güzel yerlere gelip youtube üzerinden hem kişi sayınızı artırıp, hem de cebinize ufak bir miktar para koyma şansınız olabilir. İncelemeler yapıyorsunuz, karşılaştırmalar yapıyorsunuz,ürün tanıtımı yapıyorsunuz ve bunları görüp sizin yaptığınız işi beğenen firmalar sizinle iletişime geçip daha çok iş almanızı sağlıyorlar. 

Diğer bir konu olarak bahsetmemiz gereken konu ise inşaat firmaları yani yapılan halihazırda yapılmış olan şantiyeler ve bunun yanında restoran otel gibi sosyal medya içeriklerine ihtiyacı olan mekanlar. Bu mekanlara tek tek gidip kendi kartınızı ya da iletişim numaranızı v.s'nizi verip bu firmalarla ya da kişilerle iletişimde olup onlara ücretsiz demolar yapıp, işin devamlılığını sağlayabilirsiniz. Genelde artık inşaat firmaları yaptıkları inşaatın time lapse görüntüsünü istiyorlar ya da yukarıdan çekilmiş projenin başında ortasında ve sonunda çekmenizi istedikleri fotoğraflar ve videolar genellikle oluyor. Örneğin restaurantın lokasyonu çok güzeldir ama yerden çektiği fotoğrafla veya videoyla bunu size iletemezler. Bu nedenle bir drone pilotuna ihtiyaç duyarlar. Bu restoranlarla gidip iletişim halinde olursanız kendi iletişim bilgilerinizi verirseniz ve onlar size ulaştığı takdirde gidip çok güzel videolarla onların sosyal medyalarına katkı sağlayıp, siz de cebinize birazcık para koyabilirsiniz ve bu konuyla ilgili son söylemek istediğim şey ise birazcık sosyal olmanız gerekiyor. Yani etrafınızdaki işletmelerle herhangi bir işletme olabilir gidip tanışın, yaptığınız işten bahsedin kendi iletişim bilgilerinizi sosyal medyalarınızı onlarla paylaşın. Bu konularla ilgilenirler mi bunlardan biraz bahsedin çünkü bunda çekinecek bir şey yok. Bizim insanız bu konularda çok fazla çekingen. Ama birazcık girişken olmanız gerekiyor ki kendi kişi çevrenizi artırıp potansiyelinizi de bu güzergede artırabilesiniz. Eğer ki bir firmaya referansınızı vermek istiyorsanız bu referansınızı sadece ben bu fotoğrafı çektim bu videoyu çektim diye vermeyin. Örneğin bu referansınızı verdiğiniz yer bir restoransa eğer ki daha önceden çekmiş olduğunuz restoran fotoğrafları v.s'niz varsa bunu çok güzel bir word dosyası haline getirin. Bu restoranı ne şekilde çekeceğinizi, çektikten sonra restoranın ne işine yarayacağını, güzel bir metin halinde hazırlayıp bu şekilde bir proje olarak teslim ederseniz onların gözünde muhtemelen çok daha profesyonel gözükecekseniz. 

Yorum Gönder