İletişim Formu

Dark mode Logo

Default Image

önce

Benzer Yazılar

×
ticker[recent/5]
Gündem

Korona Virüs (COVID-19) Belirtileri

COVID-19 virüsünün belirtilerini bir çok makale ve röportajlardan derleyerek bir yazı hazırladım. Evet, karşımıza çıkan yeni tip Corona virüs yani COVID-19‘un bulgularını da bilmemiz gerekiyor. Herkes merak ediyor, acaba bende bu virüsü kapmış olabilir miyim? Ne gibi şikayetlerim var bunları öğrenmek istiyorum veya buna göre bir sağlık kuruluşuna başvurmak istiyorum diyorsanız. Sıradan bir soğuk algınlığı, belki bir grip enfeksiyonu ile arasındaki farkları hemen inceleyelim;

İlk maddemiz, ateş; Ateş, COVID-19’da çok sıklıkla karşılaşılıyor. Peki, sıradan bir soğuk algınlığı enfeksiyonunda bu kadar yüksek ateşi nadiren görüyoruz, ama gribe baktığımızda, gripte tipik olarak yüksek ateşimiz var.

İkinci maddemiz öksürük. Öksürük, COVID-19’da sıklıkla karşılaşılıyor ve kuru ama tekrarlayan bir öksürük. Sırbistan başbakanının görüntülerine bir göz atın;

İlk bu görüntülerle bu öksürüğü daha fazla tanıyabilmiş olduk, sürekli devam eden, adeta bizi tıkayan bir öksürükten bahsediyorum, ama gribe baktığımızda yani sıradan bir soğuk algınlığı değil ama gribe baktığımızda ise, öksürüğü yine sıklıkla karşımıza çıkıyor.

Üçüncü madde, halsizlik. Unutmayın, COVID-19’da halsizlik olabiliyor. Fakat sıradan bir soğuk algınlığında zaman zaman bunu sadece görüyoruz. Fakat gripte paçavra hastalığı adı üstünde zaten halsiz bırakıyor.

Dördüncü madde, nefes darlığı, COVID-19’da zaman zaman görülüyor, sıradan bir soğuk algınlığında nefes darlığı adeta hiç görmüyoruz ve gripte de nefes darlığı olmuyor. COVID-19’un özelliği neydi? Akciğerlere yayılımı daha fazla. Akciğerleri tutması daha fazla. Dolayısıyla bu nefes darlığı tablosuyla çok daha sık karşılaşma şansımız var.

Beşinci madde, baş ağrısı. COVID-19’da baş ağrısı yok denilecek kadar az ve soğuk algınlığında neredeyse hiç yok ama grip enfeksiyonunda baş ağrısını sıklıkla görüyoruz.

Vücut ağrılarına baktığımızda COVID-19’da yine vücut ağrısı az. Soğuk algınlığında hafif ama gripte oldukça sık karşımıza çıkıyor.

Boğaz ağrısı veya boğazda yanma belirtilerine baktığımızda, COVID-19’da az bir miktarda görüyoruz. Ama sıradan soğuk algınlığı tablosuna baktığımızda ise boğaz ağrısı daha sık bir şekilde karşımıza çıkıyor. Adeno virüsler, Hendra virüsler hep boğaz ağrıları yapabiliyor. Adeta membran üst bronşit dediğimiz, beyazlanma olmasa bile bademciklerinizin büyüdüğü tablolarla bu virüslerde karşılaşabiliyorsunuz ve tabi ki gripte de zaman zaman görüyoruz.

Bir sonraki madde ise titreme. Titreme, COVID-19’da sıklıkla görülmüyor ama soğuk algınlığında ise yine nadiren fakat gripte oldukça sık bir şekilde görüyoruz.

Burun akıntısı ve burun tıkanıklığı bir sonraki madde. Burun tıkanıklığı veya burun akıntısı COVID-19’da neredeyse yok denecek kadar az ama soğuk algınlığı tablosunda sık ve grip tablosunda ise kısmen karşımıza çıktığını bilelim.

Hapşırma bizim için en kritik faktörlerden bir tanesi çünkü virüsün en çok bu yönde yayıldığı varsayılıyor ama hapşırma COVID-19’da nadiren karşımıza çıkıyor, soğuk algınlığı tablosunda sıkça karşımızda ve gripte ise bazen karşımıza çıkıyor.

Evet, derlemelerim sonucu belirtiler yukarıdaki gibidir, resmi değildir ve lütfen yukarıdaki maddelerden bir veya bir kaçı var diye hemen endişeye kapılmayın, sağlık bakanlığımızın ALO “184” hattını arayarak bilgi alabilir, gerekiyorsa hastaneye yönlendirilebilirsiniz.

65 yaş üstü yakın ve tanıdıklarınıza yardımcı olmayı unutmayın. Sağlıkla kalın, #EVDEKAL ın.

Yorum Gönder