İletişim Formu

Dark mode Logo

Default Image

önce

Benzer Yazılar

×
ticker[recent/5]
İpucu

Yaşam Koçu Nedir Ne Yapar?

Yaşam koçları bize yapamadıklarımızı yaptıran kişilerdir. Yaşam koçları ve terapiler arasında bağlantılar mevcut olup yaşam koçlarının psikiyatr görevi görmediğini belirtmemiz gerekir. Yaşam koçları danışanlarına terapi veremez. Danışanlarını yardım almak için profesyonel ve alanlarında eğitimli olan meslek mensuplarına yönlendirmektedir. Danışmanlık, koçluk ve terapi birbirinden çok farklı şeylerdir. Yaşam koçu olmak için ne okumak gerekir diyenlere de sertifika sahibi olmak yeterlidir diyebiliriz. Hayatın içinde olan memnuniyetsizlik ve huzursuzlukları gidermek, hafifletmek için de yardımcı olmaktadır.

Yaşam Koçu Özellikleri

İnsanların özsaygı sorunlarında, arzularına ulaşma konusunda da her zaman yardımcı olmaktadır. Yaşam koçları sorunları analiz etmede etkilidir. Danışanların nasıl düşündüğünü anlayarak zihin yapısını da çözmektedir. Yaşam koçu siteleri de mevcut olup yazı içerikleri de vardır. Danışanların kendilerini yeniden şekillendirmeleri sürecinde de yol haritaları çizmekte ve danışanlarını dikkatle, ilgiyle dinlemektedir. Danışanlarının elindeki kartları almakta, plansız ve kuralsız hareket etmelerini sağlamaya çalışmaktadır.

Yaşam Koçluğu Hakkında

Yaşam koçu danışanlarına sorumluluk vererek öz saygılarının da yükselmesini sağlamaktadır. Yaşam koçluğu çalışmalarında tüm sorumluluk danışanda olmaktadır. Güçlü bir motivasyon ustası olan yaşam koçları tüm seanslarda da danışanları güçlü, kendine güvenen insan haline getirmek için çalışmaktadır. Danışanlarına da akıllı sorular sormakta ve farkındalık düzeylerini de artırmaktadır. Danışanlarını motive eden yaşam koçları sohbet halinde olmaktadır. Koçluk seansları danışanların da kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlamaktadır. Sohbetler danışanların dünyasına girmekte ve uyum da oluşturmaktadır.

Yaşam Koçunun Faydaları

Yaşam koçları danışanlara duygusal desteğin yanı sıra psikolojik olarak destek de sunar. Hayatı daha doyumlu ve mutlu şekilde yaşamayı da isteyenler çözümleyemediği konusu olanlar da yaşam koçlarına danışmaktadır. Sınava hazırlanıp konsantrasyon bozukluğu olanlar da yaşam koçlarına gitmektedir. Yaşam koçu nasıl olunur diyenler için pek çok özelliğinden bahsetmeliyiz. Yaşam koçları hayatın düzenine alışmada sorun yaşayanlarda özellikle hizmet verir. Yaşamlarında aynı kısır döngü tekrar edip hayatına yenilik katmak için cesareti olmayanlar da yaşam koçluğuna danışır. Dengeli bir yaşam sürmek isteyenler de yaşam koçluğuna başvuru yapabilir.

Yaşam Koçu Olmak İçin Ne Okumak Gerekir?

Donanımlı ve eğitimli personellerin kişisel hedeflerini gerçekleştirmesi için yanlarında olan, hedef belirlemelerinde destek olan kişilere yaşam koçu denir. Yaşam koçları kendi aralarında ayrılmakta olup sağlıklı yaşam koçu, din koçu olmak gibi çeşitli bölümlere ayrılır. Yaşam koçlarının iletişim becerileri yüksek olup çevreyle de iyi ilişkiler kurulmasında yardımcı olmaktadır. Özgüven gelişmesinde, kilo verme, alma gibi konulara dek pek çok konuda yardımcı olmaktadır. Yaşam koçu iş ilanları sektörde sık sık araştırılan konular arasında yer alır. Kariyer planlamasını da yapan yaşam koçları çevreyle de iyi ilişkiler kurmak için pek çok hedefi de kısa sürede içerebilmektedir.

Yaşam Koçunun Görevleri

Profesyonel yaşam koçları hedefleri gerçekleştirme yolunda da yol arkadaşı ve rehber olmaktadır. Ulaşılabilir, doğru hedefler belirlenmesini, hedeflere giden yolda gereken eylemleri gerçekleştirmeyi sağlar. Koçluk bürosu açmak da günümüzde araştırılan konular arasında yer alır. Hedeflere odaklanmayı sağlamakta olup destek olmak da istemektedir. Zamanında etkili olan geri bildirimler de verilerek motivasyonları sağlamak amacıyla yardımcı olmaktadır.

Doğru Koçluk Becerileri

Yaşam koçları terapist, psikiyatrist, psikolog olmayıp gereken eylemleri gerçekleştirmeyi sağlamaktadır. Doğru ve etkili soru soran kişiler yaşam koçluğu alanında da ününü zamanla duyurmaktadır. Hedeflerin ulaşılır olup olmadığı belirlenerek, hedefe ulaşmalar konusunda da mutlaka yardımcı olmaktadır. Danışanları ile düzenli şekilde bir araya gelmekte olup geri bildirimler sonucunda hedeflere ulaşmasında da yol arkadaşlığı da yapmaktadır. Kendileri ile de yüzleşmelerini sağlayarak kısa zamanda yaşamlarını düzenlemeleri için çalışmalar yürütmektedir.

Profesyonel Yaşam Koçluğu

Doğru koçluk becerilerine sahip olunması gerekir. İyi bir koç donanımlı olup başarılı çalışmaları yürüten kişidir. Tam uyumlu olmakta olan koçlar yaşam koçluğu alanında da çalışmalarını yürütmektedir. Farklı alanlarda uzman olan profesyonel koçlar listesine de ulaşmak mümkündür. Yaşam koçu ofisi nasıl olmalı diyenler için sade ve konuşmak için müsait ortam olması gerektiğinden bahsetmemiz gerekir. Yaşam koçu ofisleri kullanışlı olup bireylerin gelişmesi için oldukça uygundur. Koçların profilleri detaylı şekilde incelenmekte olup danışanlar hakkında da yorumlar okunmakta, dinlenmektedir.

Yorum Gönder