İletişim Formu

Dark mode Logo

Default Image

önce

Benzer Yazılar

×
ticker[recent/5]
İnceleme

Unravel


Platform oyunları
eski şaşalı günlerini kaybetmiş durumda olsa da arada sırada yine bu tarzda oyunlar piyasaya çıkıyor ve özlem gideriyor diyebiliriz. Özellikle geçen sene sektörde ki yerini alan Ori And The Blind Forest bu türde gerçekten uzun zaman sonra yapılan başarılı oyunlardan biriydi.

Yine bağımsız bir firmanın EA Games’den destek alarak geliştirdiği Unravel’de platform tarzı oyunlar arasına girmeyi başarıyor. Uzun zaman sonra gerçekten bu tarz oyunlara aç olan insanların zevk alabileceği tarzda bir oyun olan Unravel, bu konuda ki özleminizi bir hayli giderecek cinsten.

Öncelikle oyunun çok derin bir hikâye anlatımı ve işleyişi olmadığını belirtelim. Son dönemlerde bilindiği gibi artık hikâyeden çok oyunun oynanışı üzerine duruluyor ve hikaye tamamen odak noktasından çıkarılmasa da geçmiş oyunlara göre daha basit bir anlatım tarzıyla karşımıza çıkıyor.

Biriken ve Eskiyen Hatıralar Gün Yüzüne Çıkacak

Oyunda çıkış noktamız bir ev olacak. Bu ev oyunun menüsü şeklinde karşımıza çıkıyor ve bu evde bir sürü anı mevcut. Bu anıları bularak oyunda ilerleyeceğiz ve her defasında yeni şeyleri bulak için tekrar bu başlangıç noktası olan eve döneceğiz.

Çok masalsı bir atmosfere sahip olan oyun daha ilk dakikalardan itibaren sizleri kendisine hapsetmeyi başarabiliyor. Bu masalsılığın en önemli aktörlerinden birisi ise yan karakterimiz olan Yarny.

Bu sevimli karakteri kontrol etmek gerçekten çok eğlenceli ve zevkli diyebilirim. Oyunu oynarken ve kısa bir süre Yarny ile vakit geçirdikten sonra onunla çok iyi bir arkadaş olacağınıza eminim.

Yarny’nin vücudu tamamen iplerle kaplı durumda ve siz oyunda ilerledikçe arkanızda ipler bırakıyorsunuz. Ayrıca bu durum oyunun ana dinamiklerini oluştururken oyunun da üzerinde durduğu dinamikler bu ipliklerden ibaret.

İplik Deyip Geçme

Evet, bu ipliklerin oyunun ana dinamiklerini oluşturduğu konusunda oldukça ciddiyim. Oyunda ilerleyişiniz tamamen bu ipliklere bağlı diyebilirim. İlerledikçe Yarny’nin iplikleri azalıyor ve yorgun düşmeye başlıyor. Yani iplik biterse artık devam etme şansınız yok. Bu sebeple karşınıza çıkan yumaklar çok önemli bu sayede biraz daha yolunuzu uzatabilme şansına sahipsiniz. Fakat eğer hala görevi tamamlayamadınız ve iplikleriniz de bittiyse ortada bir yanlışlık var demektir geri dönerek daha akıllıca hamlelerle devam edebilirsiniz.

Fakat oyunda pek ip bitmesi gibi bir durumla karşılaşmayacağınıza eminim çünkü checkpoint görevi de göre bu yumaklar her yerde var ve sizin tekrar tekrar başa dönemsine gerek kalmıyor. Tabi bu kısımda oyuna bu dinamiğin tam anlamıyla yedirilememiş olması da var.

Fizik Konusunda Nasılız?

Oyunun fiziksel dinamiklerine bir göz attığımız da ufak çaplı objeleri itme ve yer değiştirme gibi olayları yapabiliyorsunuz. Fakat bunların sizi çok zorlayacağını zannetmiyorum. Ayrıca oyunda bulmaca sistemi de mevcut. Yine bunun da sizi aşırı bir zorluğa sürükleyeceğine ihtimal vermiyorum. Çünkü gerçekten çok basit bir şekilde bunları çözebiliyorsunuz.

Ayrıca bulmaca yapısı oyunun ilk başlarında oldukça farklı ve ilginç gelse de sonraları bu sıradanlaşmaya başlıyor ve bir müddet sonra sıkılmaya başlıyorsunuz.

Ayrıca Yarny’nin çok hassas bir yapısı olduğunu da söylememiz mümkün. Bunu oyunda oldukça iyi bir şekilde hissedebileceksiniz. Oyunda ki diğer aktörler, yani hayvanlar ve onların oyun içerisinde ki tepkileri de bir hayli uyumlu denebilir.

Kafası Karışan, Üşüyen, Karların altında Kaybolan, Sudan çıkınca silkelenen bir Yarny’miz var. Yani gerçekten çok eğlenceli ve çok samimi olduğunu söylemek istiyorum. Bu eğlenceli oyuna mutlaka vakit ayırmalısınız.

Yorum Gönder