İletişim Formu

Dark mode Logo

Default Image

önce

Benzer Yazılar

×
ticker[recent/5]
Mobil

Telefon rehberi yedekleme ve geri yükleme

Cep telefonu kullanıcıların en çok sorun yaşadığı ve korktuğu konuların başında telefon rehberinin kaybolması sorunu gelmektedir. Birçok kullanıcı telefon rehberini yedeklemediği için kendi hatası ya da yazılımsal hatalar nedeniyle telefon rehberini kaybetmekte ve ciddi anlamda sorunlar yaşamaktadır.

Bu yazımızda Android cihazlarda telefon rehberinizi nasıl yedekleceğinizi ve geri yükleyeceğiniz hakkında bilgiler vereceğiz. Android işletim sistemine sahip cep telefonlarında rehberi yedeklemek için birden fazla yöntem bulunmaktadır. Telefon rehberini yedeklemenin en kolay yolu Google hesabında bu işlemi gerçekleştirmektir.

Aşağıdaki adımları sırasıyla takip ederek telefon rehberinizi yedekleyebilirsiniz.

  • Öncelikle telefonunuzda “Kişiler Uygulamasını” açınız.
  • Sonrasında “…” simgesine ya da “daha fazla” sekmesine tıklayın.
  • Burada “gösterilecek kişiler” veya “görüntüleme seçenekleri” sekmesine tıklayın. Bu kısımdaki ayarlar cihazdan cihaza modele göre değişiklik göstermektedir.
  • Rehberinizdeki kişileri görmek için hesap seçiniz. Sonrasında hesaba kayıtlı kişiler karşınıza gelecektir. Burada rehberde bulunan kişilerin hesabınızda kayıtlı olması, otomatik yedekleme işleminin yapıldığı anlamına gelmektedir ve oturum açıldığında kişiler doğrudan yüklenir.
  • Telefon hafızasında kayıtlı olan rehberdeki kişileri görmek için “Telefon” sekmesine tıklayın. Burada yer alan kişileri yedeklemek için Google hesabına ya da bir dosyaya yedek aktarma işlemi yapmanız gerekmektedir.

Örneğin samsung bir telefonda rehber yedekleme işlemi sırasıyla resimlerde anlatılmıştır. Adımları takip ederek telefon rehberini bir dosyaya aktarabilirsiniz. Sonrasında dosyayı bilgisayarınızda, flash belleğinizde ya da mail hesabınızda saklayarak yeniden telefonunuza yükleyebilirsiniz.

Öncelikle telefonda “Kişiler Uygulaması” nı açıyoruz. Sonrasında resimde gösterilen bir numaralı simgeye tıklıyoruz. Akabinde açılan pencerede iki numaralı sekmede gösterilen “Kişileri Yönet” seçeneğine tıklıyoruz. Açılan pencerede yedekleme ve geri yükleme işlemleri ile ilgili görüldüğü üzere “ Kişileri içe /dışa aktar” seçeneği bulunmaktadır. Bu kısımdan rehberinizin yedeğini alabilir ya da var olan yedeğinizi telefonunuza yükleyebilirsiniz.

Yorum Gönder