İletişim Formu

Dark mode Logo

Default Image

önce

Benzer Yazılar

×
ticker[recent/5]
Gündem

Psikolojinin Tarihi


Bazı kavramların ne olduğunu anlarız ama tarif edemeyiz ya da çok genel ifadelerle anlatabiliriz. Psikoloji de bu kavramlardan biri. Çoğunlukla ruh ve akıl sağlığı ile ilgili olduğu, psikoloji nedir diye sorulan bir soruya yüzde doksan böyle yanıt verileceği tahmin edilebilir. Çok genel açıdan bakıldığında bu yanıt doğru olacaktır. Zaten günlük konuşma diline yerleşen “Psikolojim bozuk” ifadesi de aynı genellemeyi ifade etmeye yöneliktir.

Psikoloji Nedir?

Oysa psikoloji sosyal bir bilimdir. Düzenlemelerinin ve bir disiplin hale gelmesinin büyük bölümünü 19. yüzyıl başındaki çalışmalara borçludur. Bu yüzden psikoloji tarihi üzerine söylenmiş bir söz durumu tamamen anlatmaktadır. “Psikoloji uzun bir geçmişe ama kısa bir tarihe sahiptir. “ Psikoloji 1908 yılından beri bir davranış bilimi olarak kabul ediliyor. Zaten 19. yüzyıl bütün bilimlerin ayrı ayrı tanımlandığı deyim yerindeyse bağımsızlıklarını ilan ettiği zaman olmuştur. Bir başka tanımlama ise psikolojinin konusu nedir sorusuna bilinci ve bilincin elemanlarını ele alan pozitif bilim dalıdır diye cevap vermektedir. Wundt, Weber, Ebbinghaus, Pavlov gibi isimleri kuruluş dönemine ait olarak sayabiliriz. Modern anlamda psikoloji ise Freud, Jung, Adler gibi isimlerle başlamıştır.

Gençlerin İlgi Alanında

Davranışlara duyulan ilgi üzerine kurulan psikoloji bilimi bugün üniversite eğitimine devam etmek isteyen gençlerimizin de çok ilgi duyduğu bir alandır, bu yüzden psikoloji taban puanları da yükselmiştir. Fakat filmlerde gördüğünüz doktor hasta ilişkilerine özenip bu mesleği kolay sanmayınız. Ya da sosyal medyada herkesin tekrarladığı sözlerin işe yaradığını, psikolojik sorunların öğüt verilerek çözüldüğünü falan düşünmeyiniz. Sonuçta insan davranışları, zihinsel süreçler ve bunların altında yatan nedenler son derece karmaşık bir konudur.

Psikolojinin Alt Dalları

Aynı zamanda bu bilimsel disiplin klinik psikoloji, sosyal psikoloji, deneysel, fizyolojik, eğitim, gelişim, din, çocuk ve yaşlı psikoloji gibi alt dallara ayrılır. Toplum psikolojisi diye bir dal olduğunu, bunun günümüz toplumlarını yönetmek için dünyanın her yerindeki iktidarlar tarafından olumlu veya olumsuz bir biçimde uygulandığını biliyor muydunuz? Ve dizilere gördüğünüz, o hastaların içlerini rahatlıkla döktükleri kişiler olarak anlatılanlar uzun yıllarını o işe vermiş klinik psikologlardır.

Yorum Gönder