İletişim Formu

Dark mode Logo

Default Image

önce

Benzer Yazılar

×
ticker[recent/5]
Gezi

Mardin’in Coğrafi Konumu ve Tarihi

Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan ve Suriye’ye sınır kapısı olan Mardin, Mezopotamya topraklarının içerisinde bulunan bir şehirdir, coğrafi olarak anlatılacak özelliği çok olsa da Mardin ile ilgili çok daha önemli bilgiler vardır. Mardin, coğrafi dokusu ve tarihi birikimi, mimari yapılarının güzelliği ile birlikte bir Avrupa şehri olsaydı en çok turist çeken şehirlerden olabilirdi belki de. Mardin’in taş kesme mimari evleri, Anadolu Medeniyetlerinden Artuklu’ya ev sahipliği yapması, Tarihi ipek yolu üzerinde yer alması ve 12 bin yıldır çeşitli uygarlıklara kucak açması, birbirinden farklı din, mezhep ve etnik gruplara, örf ve adetlere kucak açması bu şehri özel yapan sebepler arasındadır. Mardin’in şarkılara konu olmuş gece gerdanlık, gündüz mezarlık sözleri bu şehrin doğal görünümü ile doğal açık hava müzesi görünümündedir ve bu görüntüsü ile Unesco’nun Dünya Kültürel Miras Listesi’nin aday listesindedir.

Mardin’e bir gezgin ve turist olarak gitmek istiyorsanız karayolunu ve havayolu seçenekleri bulunmaktadır, seyahat etmek için her iki seçenekten birisini tercih edebilirsiniz.

Mardin’in Turizmdeki Yeri;

Mardin, bulunduğu coğrafi konum sebebiyle Akdeniz ikliminin tipik özelliklerini taşıyan bir iklime sahip olduğu için havası çoğunlukla turist ağırlamak için uygundur. Yüksekçe bir tepeye kurulu olan Mardin kalesinin hemen altından itibaren ovaya doğru yayılan bir şehir olan Mardin 12 bin yıllık bir kenttir. Mimari açıdan eşsiz örnekleri bulunmaktadır. Şehir dokusunu oluştururken estetik algı ön planda tutulmuş ve şehir belli bir düzen içerisinde inşa edilmiştir. Sıcak yaz aylarında sokakların doğal olarak soğutulması için özellikle inşa edilmiştir. Sokakların üst kısımlarında belli yerlerde geçit işlevi gören Abbaralar Mardin mimari yapısında görülen ünik örneklerdendir. Mardin sivil mimari yapılarında göze çarpan özelliklerden birisi de yapılarda Mardin taşı kullanılmış olmasıdır. Yapılarda kullanılan bu taş zamanla sertleşen ama şekil verme konusunda kolay işlenebilen bir taştır. Şehir eski Mardin ve yeni Mardin diye ikiye ayrılır ve asıl turist çeken yer eski Mardin bölgesidir.

Mardin de Nereler Gezilir?

Mardin Ulu Cami: Mardin’in tepesinden Mezopotamya topraklarını seyreder Ulu Camii. Özellikle bahar aylarında ziyaret ediliyorsa ovanın yeşilliğine karşı oluşan renk güzelliği kaçırılmaz. Artuklular tarafından 1176 yılında inşa edilen cami Mardin’in en eski camilerindendir. Ulu Camii’yi en güzel seyredebileceğiniz yer yine tarihi bir mekan olan Zinciriye Medresesidir.

Kasımiye Medresesi: Gün batımında ayrı bir güzelliğe sahip olan Kasımiye Medresesinin içerisinde bir havuzun bulunmaktadır. Havuza biriken suyun geldiği yol ve çeşmenin bir ritüelin parçaları olduğu söylenir. Akan suyun takip ettiği yolun insanoğlunun doğumuna, bebekliğine, çocukluğuna, gençlik çağına ve inceldiği kısımda da olgunluk ve yaşlılık dönemini temsil ettiği söylenir.

Deyrulzafaran Manastırı: Mardinde gezilecek yerler arasında yoğun turist akınına uğrayan mekanlardan bir tanesidir bu manastır. Kente 3 kilometre uzaklıkta bulunan, Süryani Ortodoksların manastırıdır. İsmini safran bitkisinden almıştır. M.Ö. 4000 yılından bu yana ayakta kalmış son derece sağlam bir yapıdır. Manastır gezisinin ardından çıkışta bademli kurabiye ve safran çayı ikilisini denemeyi unutmayın!

Midyat Mor Gabriel Kilisesi: Turabdin Platosu üzerinde bulunan en eski Süryani Ortodoks manastırıdır. Aynı zamanda yapı Süryani Kilisesi’nin ilim merkezidir. Yapının yüksek duvarları ve sütunları hatta umumi tuvaletiyle birlikte korunmuş durumdadır ve manastır hala aktif olarak kullanılmaktadır.

Midyat Konuk Evi: Eski bir konaktır ve Tv’de yayınlanan Sıla dizisinin burada çekilmesi sonrasında oldukça ünlenmiştir. Yaptıran kişi Şabo Şahsodur ve uzun yıllar Süryani bir aile yaşamıştır. Evin muhteşem Midyat manzarası sizleri büyüleyecektir. Konak turistler için Midyat evlerinin mimari stillerini göstermesi açısından oldukça güzel bir örnektir.

Hasankeyf: Baraj yapımı sonrasında şu anda sular altında kalan Hasankeyf Mardin’e 2, Midyat’a 1 saat uzaklıktadır. Burada turistleri karşılayan rehberlerin çoğunluğunu çocuklar oluşturmaktadır. Rehber çocukların dediği gibi Mardin’in bu kadar bilinen bir yer olmasında Hasankeyf’in rolü büyüktür. Yaklaşık 10 bin yıllık bir tarihi geçmişe sahip Hasankeyf’te en bilindik yapı Zeynel Abidin Türbesidir. Türbe baraj yapımından önce farklı bir yere taşınmıştır.

Mardin’de Ne Yenir?

Mardin’de ne yenir diye soruyorsanız eğer Mardin’in yöresel mutfağı oldukça zengindir. Özellikle zerde, çiğ köfte, kıbbe, keşkek bilindik yemekleri arasındadır.

Mardin’den Geri Dönerken Ne Alınır?

Mardin den alınacak hediyeler arasında Mardin’in ustaları tarafından yıllardır sürdürülen bir gelenek ve el işi olan Meşhur Telkari Gümüş süslemelerden alınabilir.

Yorum Gönder