İletişim Formu

Dark mode Logo

Default Image

önce

Benzer Yazılar

×
ticker[recent/5]
Teknoloji

Günümüzde Teknoloji

Bilim ve teknoloji alanlarında yaşanan son gelişmeler çağımızda özellikle iyi bir seviyeye gelmiştir. Günümüzdeki teknolojik ve bilimsel gelişmenin ortak amacı insan hayatını kolaylaştırmaktır. Yaşanan bütün gelişmelerin tamamen olumlu olduklarını söylemek kolay değil çünkü bazı teknolojik gelişmeler yarar sağlasa bile çok ciddi zararlarda vermektedir. Örnek verirsek televizyon, cep telefonu vs.

20. yy. bilim ve teknolojinin gelişmesinde altın çağ yakalanmış, insan yaşamında vazgeçilmez bir rahatlık sağlanmıştır. Bilim durağan konuma hiçbir zaman geçmemekle birlikte bilimin çevresi genişlerken: dünyanın insanların sandığı kadar büyük olmadığı gerçeği ortaya çıkmıştır.

Günümüzde bilim çok hızlı bir şekilde ilerlemekle birlikte, insan hayatında değişilmez olmuştur. Bilimin bir neticesi olarak ortaya çıkan günümüz teknolojisi hayatımızı her alan kolaylaştırmıştır. Dünyanın en önemli bilim dergilerinden olan Science son on yılın en önemli teknolojik gelişmeleri ile ilgili bir liste oluşturdu. İşte son yıllarda gelişenler:

1. Wi-fi: Bu teknoloji sayesinde artık evlerimizde, ofislerimizde, restoranlarda, şehirlerarası otobüslerde, büyük alışveriş merkezlerinde hatta uçaklarda internete kablosuz bağlanabilme olanağı sağladık.

2.Web Tarayıcıları: İnternet bir bilgi okyanusudur. Bu okyanusta her türlü işlem çeşitli protokoller, sayısal standartlar ve programlama dilleri ile şifrelenmiştir. Web browserlar ise bu şifreleri açan bir anahtar işlevi görür. Bu anahtar sayesinde karmaşık program kodları görsel bir ögeye dönüşür.

Web tarayıcıları olmasaydı bir çok siteyi görmek için programlama dillerine hakim olmamız gerekecekti. Halbuki şimdi internette dolaşmak bizim için neredeyse çocuk oyuncağı ve günlük yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası. Biz çok fark etmesek de web tarayıcılarının internet deneyimimizde oynadığı rol çok önemli.

3.Web Arama Motorları: Arama motorları internet istediğimiz her bilgiyi internet bulmamızı sağlar. Bu motorlar sayesinde internet yolumuzu bulabiliriz.

90’lı yılların sonuna doğru piyasada birçok arama motoru vardı fakat Google’ın piyasaya girmesiyle beraber işler tamamen değişti. Google sayesinde internet üzerindeki bilgiler daha düzenli bir şekilde kullanıcıya hizmet verebildi.

4.Sosyal Medya: Sosyal medya sayesinde her kullanıcı aynı zamanda bir içerik üretici yazar haline geldi. Soysal medya üzerinde eş zamanlı bilgi üretip paylaşmak mümkün hale geldi. Haber alma, verme alışkanlıklarımız tümüyle değişti. Sosyal medya günümüz de öyle önemli bir hale geldi ki şirketler bu platformları çok yoğun bir şekilde kullanmaya ve müşteri eleştirilerini dikkate almaya başladılar.

5.Tablet Bilgisayarlar: Tablet bilgisayarlar yeni bir ekonominin başlangıcı anlamına geliyor. Özellikle yayıncılıkla ilgili çok büyük önem taşıyor. Günümüz teknolojisinde tablet bilgisayarların sundukları uygulamalar yaşamımızda daha çok yer alacaktır.

Yorum Gönder