İletişim Formu

Dark mode Logo

Default Image

önce

Benzer Yazılar

×
ticker[recent/5]
Teknoloji

Biyometrik Teknoloji Toplu Taşımada


Biyometrik teknoloji
yani yüz veya parmak izi tanıma sistemleri hayatımızın pek çok alanına girmiş ve aktif olarak kullanılmaktadır. Öncelikli olarak güvenlik amacıyla kullanılan yüz tanıma ve parmak izi tanıma teknolojileri artık herkes tarafından aktif olarak kullanılacak olan bir sistem olma yolunda hızla ilerliyor.

Son teknoloji ile donatılmış olan araçlarda anahtar kilidiyle birlikte parmak izi ve yüz tanıma sistemleri ikinci bir güvenlik önlemi olarak kullanılmaya başlandı bile. Kartlı geçiş sistemleri parmak izi tanıma teknolojisiyle değiştirilmiş durumda. Artık yabancı olmadığımız bu sistem toplu taşımalarda da kullanılmak üzere geliştirilmeye başlandı.

Kullanım kolaylığı ve güvenlik sistemlerinde sorunsuz çalışan, hataya, sahtekarlığa imkan vermeyen biyometrik teknoloji sistemlerinin özel alanlar dışında günlük hayatımızın bir parçası olacak şekilde pek çok alanda yaygın bir şekilde kullanılacağı şimdiden belli olmuş durumda.

Yüz Tanıma Sistemi İle Bilet Kullanımına Son Verilecek

Bilet alma, bilete para yükleme makineleri gibi yüz tanıma sistemi kodları yüklenmiş olan biyometrik cihazlarlar ile trene binecek yolcuların kişisel bilgileri bilinecek ve bilet ücretleri gişeden geçişleri sırasında otomatik olarak tahsil edilebilecek. Sistemin alt yapısının hazır olması, biletlerin rafa kalkacağı günün çok yakın olacağını gösteriyor.

İngiltere bu konuda ilk adımı atarak sistemleri güncelleyeceği konusunda bilgi verdi. Yoğunluğun çok olduğu metro ve trenlerde bilet alma, bilet okutma gibi zaman ve enerji kaybına yol açan sistemin parmak izi tanıma sistemi ve yüz tanıma teknolojisi ile güncellenerek yoğunluğun azaltılabileceğini duyurdu.

Güvenlik amaçlı olarak pek çok binada, ev girişinde, iş yeri girişinde yüz tanıma sistemli kamera kullanımı artık sıradan bir güvenlik kontrolü gibi hemen her yerde karşımıza çıkmaktadır. Bu teknolojiye olan alışkanlık İngiltere’nin tren bileti yerine yüz tanıma yazılımı yüklü cihazların gişelerde kullanılması ile çok daha yaygın olarak kullanılmaya devam edileceğini göstermektedir.

Biyometrik Teknoloji Nedir ve Nasıl Çalışır?

İnsanların kişisel davranışsal özelliklerini veya fiziksel özelliklerini tanımlayan, kaydeden ve daha sonrasında tekrarlayan bir şekilde tanıyan sistem biyometrik teknoloji olarak tanımlanabilir. Biyometrik teknoloji içerisinde yüz, iris, parmak izi gibi farklı kişisel verilerin kullanımı mümkün olmaktadır.

Öncelikle yüz tanıma sistemi nasıl çalışır diye bakacak olursak, yüz hatlarının sınırlarının yüz tanıma algoritmaları aracılığı ile şifrelendiğini söyleyebiliriz. Kayıt altına alınan bu şifreler, aynı yüz ile tekrar karşılaşınca eşleştirilmekte, uyum sağlıyorsa güvenlik sistemi geçişe izin vermektedir. En ufak bir hatayı ve sahtekarlığı kesinlikle kabul etmeyen sistem, tam güvenlik sağlamayı garanti ediyor desek yanlış olmaz.

Kişisel yüz çerçevesi herkeste farklı rakamlarla ifade edilmektedir. Altın oran bilinen bu noktalar herkeste 80’den fazladır. Bilgisayara tanımlanmış olan yüz demek altın oran noktaları belirlenmiş, kayıt altına alınmış yüz anlamına gelmektedir.

Biyometrik Teknoloji Kimlik Kartıdır

Elimizde bulunan kimlik kartları, pasaportlar gibi bizi anlatan, tanıtan yazılı materyallerin kullanımı giderek rafa kalkacak gibi görünüyor. Yazılı evraklarda sahtekarlık yapılması mümkünken biyometrik sistemle çalışan güvenlik önlemlerinde, yüz tanıma, iris tanıma, parmak izi tanıma sistemlerinde sahtekarlık yapılamayacaktır.

Yüz hatlarının kemik ölçüleri ya da parmak izi çizgileri herkeste farklı olduğundan değiştirilmesi ya da başkasının yerine geçilmesi halinde şifrelemeler uyumsuz olacağı için sahtekarlık olayları en aza hatta sıfıra indirilebilecektir.

İngiltere, insanların daha rahat ve sorunsuz bir şekilde seyahat özgürlüğü ve kolaylığı sağlamak için bilet yerine parmak izi ve iris tanımlama sistemine geçerken, Avustralya 2020 yılı için pasaport yerine biyometrik teknoloji ile tanıma sistemine geçmek için çalışmalar yapmaktadır.

Yorum Gönder