İletişim Formu

Dark mode Logo

Default Image

önce

Benzer Yazılar

×
ticker[recent/5]
Gezi

Bitlis Kenti ve Gezilecek Yerleri

Doğu Anadolu bölgesinde, Van gölünün batı kıyısında bulunan tarihi illerimizden bir tanesidir Bitlis. Şehre ismini veren kişi Makedon Kral Büyük İskenderin, Şehrin koruyucu kalesini yaptırttığı komutanlarından birisi olan Bedlis’tir. Kentin içerisinde tarihi yapılar oldukça fazladır. Kent bir vadi içerisine kurulmuştur ve vadideki güzel şehir olarak da anılmaktadır. Bitlis kentine bağlı 6 ilçe bulunmaktadır. Bunlar; Ahlat, Adilcevaz, Güroynak, Hizan, Mutki ve Tatvan’dır.Kentin komşu illeri Van, Siirt,Ağrı ve Muştur.

Peki Bitlis’in Tarihi ve Turistik Yerleri nelerdir, Bitlis’e turist ve gezgin olarak gittiğinizde Bitliste gezilecek yerler şöyledir;

Ahlat Mezar Taşları

Bitlis’in ilçelerinden birisi olan Ahlatta uzun yıllar bu alanda kazı yapılmıştır. Gazi Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Karamağaralı ve Eşinin yürüttüğü kazıları şimdilerde kızları nakış Karamağaralı yürütmektedir. Ahlat uzun yıllar Selçuklu Devleti bünyesine bağlı olmuştur ve buradaki kaya mezarları Selçuklu mimarisinin taş işçiliğini ve dini inanış ve ritüellerini görmek açısından oldukça eşsiz örneklerin olduğu bir mekandır. Mezar taşlarının görünümü Orhun yazıtlarını andırmaktadır. Yaklaşık bin civarında mezar taşı bulunmaktadır ve Ahlat ilçesine yayılmış oldukları için mezar taşlarını görmeden geri dönmezsiniz. Ulaşım sıkıntısının olmadığı ilçede istediğiniz gibi dolaşabilirsiniz.

Nemrut Krater Gölü

Bitlis’in doğal güzelliklerinden birisi de Nemrut Dağı içerisinde bulunan Nemrut Krater Gölüdür. Nemrut Gölü Dünyada ikinci, Türkiye de en büyük krater gölü olma unvanını taşır. Bitlis şehir merkezine 26, Tatvan’a 15 km uzaklıkta olan mavi ve yeşilin buluştuğu muhteşem güzellikteki göle ulaşmak için Tatvan ilçesine gidilmesi gerekmektedir. Tatvan Merkezde Gezilecek Yerler içerisinde yer alan Göle ulaşmak için Bitlis merkezden Tatvan’a kalkan araçları kullanabilirsiniz. Tercihiniz havayolundan yana olacaksa Van havaalanından Tatvan’a ulaşmak için feribot kullanabilirsiniz.

Bitlis Kalesi

Bitlis’in tarihi geçmişi oldukça eskiye dayanır ve tarihi olaylara tanıklık etmiş bir şehirdir ve tarihi yapılar açısından oldukça zengindir. Bitlis Kalesi de bu yapılardan birisidir. Şu anda merkezde bulunan kale, çarşının hemen içerisinde yer almaktadır. Kale, iki derenin birleştiği yerde oldukça dik yamaçlar üzerinde bir kaya üzerine inşa edilmiştir. Kalenin içerisinde eskilerden kalan bir han sarayı bulunmaktadır ve günümüzde sarayın sadece kalıntıları kalmıştır. Ayrıca kalede gezilecek yerler arasında askerlerin kullanması için inşa edilen mağaralar, gözetleme kulesi ve demir kapısı bulunmaktadır.

Bitlis’in Camileri

Halk türkülerimize de ev sahipliği yapan Bitlis deki beş minare sayısı aslında beşten fazladır. Türküde sanılanın aksine yan yana beş minare değil şehrin birçok yerine dağılmış farklı tarihlerde yapılan camiiler vardır. Kentteki tarihi camiler Selçuklu dini mimari üslubunu oldukça iyi yansıtmaktadır. Bu camiler arasında Ulu Camii, Gökmeydan Camii, Şerefiye Külliyesi ve Camii, Sultaniye Camii, Kureyşi Camii, Ahlat İskenderpaşa Camii ve Zal Camii bulunmaktadır.

Ayrıca Bitlis’te bulunan Kayak Merkezi de kültür turizminin haricinde başka tatil seçeneklerini değerlendiren turistler için ideal bir seçenektir.

Bitlis’in Ünlü Yemekleri;

Bitlis de ne yenir diye soruyorsanız Bitlis’in en ünlü yemeği Büryan Kebabıdır. Oğlak eti kullanılarak yapılan yemek özellikle Haziran, Temmuz, Ağustos aylarını içine alacak süre içerisinde yenilebilir. Uykuyu pek sevmeyip, uykusuz kalabilirim diyen kişiler de yine bu aylar içerisinde sabah saat 05.00 civarında Avşor adı verilen yemeğinde tadına bakabilirler.

 

Yorum Gönder