İletişim Formu

Dark mode Logo

Default Image

önce

Benzer Yazılar

×
ticker[recent/5]
Gezi

Batman’da Gezilecek Yerler

Batman Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan şehirlerimizden biridir. Batman şehri Dicle Nehri ile nehrin yan kolları olan Batman ve Gazan Çayı’nın tam ortasında kalan Batman Ovası üzerine kurulmuştur. Batman Ovası’nın etrafında Aydınlık, Raman ve Garzan dağları bulunmaktadır. 4694 km’lik bir yüz ölçümüne sahip olan kentin ilçeleri Kozluk, Beşiri, Sason, Gercüş ve Hasankeyf’tir.

Batman’da Gezilecek Yerlerin Listesi

Eğer yolunuz bir gün Batman’a düşerse gezeceğiniz çok fazla yer var. Sizler için Batman’da gezilecek yerlerin listesini özenle hazırladık.

Hasankeyf

Hasankeyf Batman’ın ilçelerinden biridir. Bölgenin ne zaman kurulduğu kesin olarak bilinememektedir. Ancak şehrin jeopolitik yapısına bakıldığında eski bir yerleşim merkezi olduğu anlaşılmaktadır. Günümüzde mağaralar hala mesken olarak kullanılmaya devam etmektedir. Duruma bakıldığında insanlığın eski çağlardan itibaren bölgede yaşam sürdüğünü görmek mümkündür. Bu bilgilere dayanarak Hasankeyf’in kuruluşu M.S. 4. yüzyıla kadar gidebilmektedir. 4. yüzyılın ortalarında Bizans İmparatoru Konstantinos Diyarbakır’ı ele geçirmiştir. Bölgeyi korumak için iki kale yapmıştır. Kalelerden birisi de Hasankeyf’tir. M.S. 639’lu yıllarda Emeviler’in eline geçen Hasankeyf daha sonra Abbasiler, Artuklular, Mervaniler, Eyyubiler ve Osmanlı Devleti gibi birçok devletin hakimiyeti altına girmiştir. Hasankeyf son dönemlerde sular altında kalabilme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Tam bir doğa harikası olan Hasankeyf’e geldiğinizde Hasankeyf Kalesi, Hasankeyf Mağaraları, Mor Aho Manastırı, Hasankeyf Ören Yeri, Yol Geçen Hanı, Zeynel Bey Kümbeti, ve El Rızık Cami gibi önemli noktayı ziyaret edebilirsiniz. Hem tarihi hem de doğal güzelliklerin kapılarını aralayan Hasankeyf manzarasını izlemek çok büyük keyif verecektir. Ayrıca yöresel hediyelik eşyaların satıldığı tezgahlardan sevdiklerinize birbirinden güzel hediyelik eşyalar satın alma imkanına sahip olabilirsiniz.

Malabadi Köprüsü

Malabadi Köprüsü Batman Çayı üzerinde kurulu olup Diyarbakır’ın Silvan ilçesine sadece 20 km uzaklıkta bulunmaktadır. Özellikle tarih sevenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken Malabadi Köprüsü Abbasiler Dönemi’nden bu güne kadar uzanmayı başarmış tarihi bir eserdir. Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde adı geçen Malabadi Köprüsü Abbasi Hanedanı’ndan bir hayırseverin hayrat amacıyla yaptırdığı köprüdür. Ancak başka bir kaynakta Artuk beyi tarafından köprünün yapıldığı belirtilmektedir. Mostar Köprüsü’nün ikizi olarak gösterilen Malabadi Köprüsü tek kemerlidir. Köprünün içerisine girmek için iki yol bulunmaktadır. Köprünün içerisinde dinlenmek, uyumak veya dış tehlikelerden korunmak için odalarda mevcuttur. Hem ulaşım imkanı sağlayan hem de çok fonksiyonlu olması nedenliyle köprü Batman’a gelen turistlerin mutlaka uğraması gereken noktalardan biridir.

Memikan Köprüsü

Memikan Köprüsü’nün ne zaman inşa edildiğine dair kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak bölgedeki diğer tarihi unsurlarla karşılaştırıldığında kullanılan malzemelerin benzerlik gösterdiği görülmektedir. Genel olarak 6. yüzyılda Müslümanların Batman ve çevresine hakim olmasıyla birlikte Memikan Köprüsü’nü yaptırdığı düşünülmektedir. Memikan Köprüsü eskiden Beşiri ilçesi ile Hasankeyf arasında ulaşımı sağlamak için kullanılmaktaydı. Garzan Çayı bölgede bulunan İpek Yolu’na geçit vermemekteydi. Ancak köprü sayesinde karşıya bağlantı sağlandı. Stratejik bir noktada yer alan köprü şu an harap durumda olsa da hala tarihin izlerini bulmak mümkündür. Batman’a geldiğinizde gizli kalmış bir tarihi görme imkanına sahip olacaksınız. Bunlardan biri de Memikan Köprüsü. Stratejik önemi nedeniyle geçmişte çok kullanılan Memikan Köprüsü şimdilerde turistlerin uğrak noktalarından biri haline gelmiştir.

Hızır Bey Cami

Batman şehrinin Kozluk ilçesinde bulunan Hızır Bey Cami Kozluk ilçesinin en büyük camisi olduğu bilinmektedir. 1512 yılında Hızır Bey tarafından yaptırılmıştır. Cami kitabesinde hem caminin ne zaman yapıldığına hem de kim tarafından yapıldığına dair bilgiler yer almaktadır.

On Kemerli Köprü

On Kemerli Köprü’nün inşaatı 1944 yılında tamamlanmıştır. Köprü tamamlandıktan sonra Devlet demir yolları Batman’a ulaşabilmiştir. Kendi döneminin mimari harikası olarak gösterilen köprü şehir merkezi 7 km uzaklıkta bulunmaktadır. Batman Çayı üzerine kurula olan köprü tren geçişine imkan sunmaktadır. Sadece tren değil; insan ve hayvan geçişi de köprü üzerinden kolaylıkla sağlanabilmektedir. İkinci Dünya Savaşı esnasında yapılan köprü ülkenin kalkınması için yapılan özel yapıtlardan biridir. Dönemin izlerini yansıtan köprü Batman’a gelen ziyaretçilerin ilgisini çekecek yapıtlar arasında yer almaktadır.

İbrahim Bey Camii

İbrahim Bey Camii Batman’ın Kozluk ilçesinde ulunmaktadır. Cami kitabesinde cami inşaatının 1705 yılında tamamlandığı ve Garzan Aşiretinden olan Murtaza Beyin oğlu İbrahim Bey tarafından yatırıldığı belirtilmektedir. Caminin mimarında tamamen ince bir sanat değer bulunduğu ortadadır. Minarenin çift yollu olarak inşa edildiği gözlemlenmektedir. Çift yollu minarenin bir yolunda 99 diğer yolunda ise 100 basamak bulunmaktadır. Cami kitabesi günümüze kadar ulamayı başarmıştır. Büyük bir sanat eseri niteliği taşıyan minare bölgedeki görülmesi gereken önemli noktalardan biridir.

Mor Kiryakus Manastırı

Mor Kiryakus Manastırı bölgede yer alan 80 manastır ve kiliseden sadece biridir. İlk çağlarda Dicle Nehri’nden başlayıp Suriye sınırına kadar devam eden ve yönetim açısından Hasankeyf’teki piskoposluğa bağlı bölgede çok sayıda manastır ve kilise görmek mümkündür. Manastırın girişinde Suryanice yazılmış iki adet taş kitabe bulunmaktadır. Ancak manastırın kesin olarak yapılma tarihi ile ilgili bilgilere erişilememektedir. Batman’ın Beşiri ilçesinde bulunan Mor Kiryakus Manastırı tarihle yakından ilgili olan turistler için son derece ilgi çekici merkezlerden biridir. Üç katlı bir yapı olan manastır dehlizler sayesinde yer altına kadar uzanmaktadır. Dıştan bakıldığında dikdörtgen bir plana sahip olan manastır içine girildiğinde iki kare plana sahip avlu ve odalarla çevrilidir.

Mor Aho Manastırı

Mor Aho Manastırı Hasankeyf ilçesine bağlı Üç Yol Köyü’nün kuzeyinde bulunan Banı Mahar kırsalında yer almaktadır. Halk arasında Mahar Kilisesi olarak da bilinmektedir. Dicle Nehri’ne göre 150 metre yükseklikte inşa edilmiş olan manastır Dicle’ye hakim bir konumda bulunmaktadır. Manastırda yapılan incelemeler sonucunda herhangi bir kitabe bulunamamıştır. Dikdörtgen plana sahip olan kilisede doğa şartları nedeniyle çökmeler ve yıkılmalar meydana gelmiştir. Kilisenin tam olarak ne zaman ve kim tarafından yapıldığına dair bir bilgi bulunmamaktadır. İlçeye sadece 10 km uzaklıkta bulunan kilise şu an kullanılmamaktadır.

Bozikan Kalesi

Bozikan Kalesi Sason ilçesine 25 km uzaklıkta olan Kaleyolu köyünde yer almaktadır. Bizans döneminden günümüze kadar ulaşan kale ipek yolunun kontrolünü sağlamak için önemli noktalardan biri olduğu düşünülmektedir.

Hasankeyf Kalesi

Hasankeyf Kalesi yekpare taş kullanılarak tasarlanmış olup, Dicle nehrinin kıyısında kurulmuştur. Bizanslılar tarafından yapılan kale Bizans Devleti’nin doğuda yapılan en sağlam kalelerinden biri olarak gösterilmektedir. Hasankeyf Kalesi’nin asıl adı ise Hısno Kayfa’dır. Dini bir işlev gören Hasankeyf Kalesi Abbasiler, Mervaniler, Hamdaniler ve Artuklular’ın egemenliği altında kalmıştır. Hasankeyf Kalesi’nin iki kapısı bulunmaktadır. Batıda yer alan kapıya Sır Kapısı adı verilirken, Doğuda yer alan kapıya İmam Abdullah Kapısı adı verilmektedir. Kaleye çıkmak için basamaklı yolları kullanmak gerekir. Kale duvarları incelendiğinde birçok kitabenin yer alığı gözlemlenir. 200 basamağa sahip olan merdivenler hala sağlam bir şekilde ziyaretçilerini beklemektedir.

Hallan Çemi Höyüğü

Hallan Çemi Höyüğü Batman’ın Kozluk ilçesinde bulunan ve Batman Çayı kıyısında yer alan ve 10000 bin yıllık geçmişi bulunan çok özel bölgelerden biridir. İnsanlığın yerleşik hayata geçtiği bölgelerden biri olarak varsayılan höyük ancak 1990 yılında fark edilmiştir.

Hasankeyf Yol Geçen Hanı

Hasankeyf Yol Geçen Hanı bin kişi kapasitesi bulunan ve doğal bir mağara niteliği taşıyan yekpare taşlar kullanılarak hazırlanan tarihi bir yerdir. Hasankeyf Kalesi’nin altında bulunan m hanın ağız kısmı Dicle Nehri’ne açılmaktadır. Ayrıca mağarada su stoku yapmak ve kaleye çıkmak için özel yollar bulunmaktadır.

El Rızk Camii

Dicle Nehri’nin hemen üzerinde yer alan On Kemerli Devlet Demiryolları Köprüsü’nün yanında yer alan El Rızk Camii’ni geçmişi çok eski dönemlere dayanmaktadır. 1409 yılında inşa edildiği düşünülen caminin kesin olarak yapılış tarihi ile ilgili bir bilgi ulunmamaktadır.

Hasankeyf Mağaraları

Hasankeyf bölgesine geldiğinizde çok ilginizi çekecek olan bölümlerden biri de Hasankeyf Mağaraları’dır. 4000 adet civarında olan mağaralar Asurlular, Sümerliler ve Babilliler gibi birçok devlete barınma imkanı sunmuştur. Hala çok sağlam bir şekilde ayakta duran mağaralar tarihte yolculuk yapmanıza imkan sunuyor. Hala işlevselliği devam eden mağaralar kayalara oyulan kanallar sayesinde meydana gelmiştir.

Zeynel Bey Kümbeti

Zeynel Bey Kümbeti 1460’lı yıllardan günümüze ulaşmayı başaran önemli anıt mezar örneklerinden biridir. Akkoyunlular döneminden kalan kümbetin tavan kısmı kubbe şekline sahip olup konik bir külahla yapıt tamamlanmıştır.

İmam Abdullah Bey Zaviyesi

Hasankeyf Köprüsü’nün girişinde yer alan İmam Abdullah Zaviyesi mezarlık kümesinin tam ortasında kalmaktadır. İmam Abdullah Bey Zaviyesi’nde yatan zatın Hz. Muammed’in amcasının oğlu olan Caferi Tayyar olduğu bilinmektedir. Özellikle Haziran ayında yoğun bir ziyaretçi akınıza uğrayan zaviyede Haziran’ın ilk haftasında adaklar adandığı ve dilekler dilendiği görülmektedir.

Pertükan Kalesi

Batman’ın Sason ilçesinin 4 km güneyinde yer alan Tekevler köyünde bulunan Pertükan Kalesi günümüzde yıkık bir haldedir. Ancak bölgeye ulaşımın kolay olması nedeniyle kalenin el değiştirdiği ve bu nedenle kalede büyük savaşlar yaşanarak duvarların çöktüğü düşünülmektedir.

Beksi Kalesi

Sason ilçesine 7 km uzaklıkta bulunan Bekiş köyü yakınlarındaki Beksi Kalesi günümüzde harap bir şekildedir. Bir dağ yamacına kurulu olan kale Bizanslılar döneminde inşa edilmiştir.

Kandil Kalesi

Kandil Kalesi Kozluk ilçesinin 6 km kuzey batısında olan Bölükkonak Köyü’nün güneyinde yer almaktadır. Bizanslılar tarafından inşa edilen kale Batman tarihine ışık tutacak önemli bir yere sahiptir.

Rabat Kalesi

Kozluk ilçesine bağlı Rabat Köyü’nde bulunan Rabat Kalesi 4. yüzyılda inşa edildiği düşünülmektedir. Turizme kazandırılması için gerekli çalışmalar yapılmaktadır. Ancak döneminin en önemli ve korunaklı kalelerinden biri olma özelliğine sahiptir.

Kozluk Kalesi

Kozluk Kalesi bölgede yer alan diğer kalelere göre sağlamlığını hala sürdürmeye devam etmektedir. Kale uzun yıllar boyunca İran hükümdarlığının egemenliği altında kalmıştır. Kayalık bir tepede yer alan kalenin M.S. 416 yıllarında Pers Hanedanı için inşa edildiği düşünülmektedir.

Yorum Gönder