İletişim Formu

Dark mode Logo

Default Image

önce

Benzer Yazılar

×
ticker[recent/5]
İpucu

OLED mi, QLED mi ?

Bu yazımızda yeni televizyon alacak kişilerin aklına en çok takılan sorulardan birine cevap vereceğim.

Bu soru ise QLED mi, OLED mi ?

Öncelikle QLED ile LED’in arasındaki farkı anlamakta fayda var çünkü karar vermemizdeki süreçte çok yararı dokunacaktır. QLED’in çalışma mantığı Quantum Led Display dediğimiz bir sistem mevcut yani LED’lerin üzerine ekstra bir LED takılarak daha canlı, daha parlak bir görüntü vermeye yarıyor.LED sistemlerde ise yine şerit LED sistemimiz mevcut ama QLED’e göre bir tık daha az parlaklığa sahip bir teknoloji. Peki QLED mi yoksa LED mi daha iyi ? Tabiki QLED daha iyi bir teknoloji ama burda kıyasladığımız televizyon OLED. OLED sistemi her pir pixelde ayrı bir elektronun gitmesiyle görüntü aldığınız yani her bir pixele ayrı bir elektrik hattının gittiğini varsayın düz mantık anlatıyorum ve her LED kendi ışığını yansıttığından dolayı siyahlarınız normal bir televizyonun vereceği siyahlıktan 4x, 5x daha iyi bir siyahlıkta ve kontrastı sağlar. Otomatik olarak sizin alacağınız görüntüde bu kontrasta dayalı olarak 2x 3x daha fazla canlı kontrast alacaksınız. Peki bu OLED tv iyi güzel de sıkıntıları var mı yok mu ? Birçok forumlarda göreceğiniz LED yanmaları, görüntü yanması, hatta örnek görsel aşağıdaki gibidir;

OLED Yanığı

Ekranda bi karartı var gördüğünüz üzere, bu hatanın olması her televizyonda olacağı anlamına gelmiyor elbette, bu teknolojiler çok gelişiyor. Önemli olan ev kullanıcıları yani biz tarafından nasıl bakmamız gerekiyor. Yanmaların %90’lık bir oranı 2018 yılında üretilip satın alınmış olan OLED televizyonlarda görüldüğü forum kullanıcıları gerekse e-ticaret sitelerinde yorum yapan kullanıcılar tarafından belirtilmektedir.

2019 sezonu ürünlerinde OLED tvlerde daha iyi bir soğutma teknolojisi mevcut.

OLED neden yanar ?

OLED’in yanmasının sebebi ısıdan kaynaklı, siz bi LED ışığını ne kadar ısıtırsanız LED ışığı ne kadar çok enerji alırsa ömrü o kadar azalıyor, bir ışık ne kadar çok parlarsa hem o kadar ısı üretir, hem bir süre sonra ömrü azalacaktır. OLED’lerde de bu mantık mevcut, ısı artıyor ve sabit kalan görüntü LED’e yapışıyor. 2019 ürünlerinde böyle bir sorun yok çünkü soğutma sistemleri gerçekten çok iyi. Herhangi bir sorun yok. Şahsi fikrimi soracak olursanız 10.000 ₺ye OLED mi QLED mi alayım derseniz kesinlikle rahat bir şekilde söyleyebilirim ki kesinlikle OLED alınmasını öneririm.

LG, Philips ve Sony aynı şekilde işletim sistemleri farklı olsada görüntü kaliteleri hemen hemen aynı gelecektir, devasa bir farklılık yok. Görüntü işlemcileri var bunları daha iyi getiren bu da her bir markayı farklı yapan etmenlerden biridir.

“Ya bana QLED ile OLED’i aynı dediler o yüzden hem OLED yanıyor o yüzden QLED almak istiyorum” diyen belki binlerce tv sahibi var. Bu tamamiyle bi algıyla ve pazarlamayla alakalı bir durum aslında. Başka bir sebep yok. OLED ile QLED’e aynı demek benim gözümde Şahin ile BMW’ye aynı demek aynı kıyasta. Çünkü o kadar farklılık mevut ki görüntü olarak özellikle siyah ağırlıklı, kontrast gerektiren görüntülerde tamamen OLED fazlasıyla öne çıkıyor. Aşağıda QLED ve OLED’de ki görüntü farkını görebilirsiniz;

Sizde size en yakın teknoloji markete gidip bu deneyimi yaşayabilirsiniz, deneyimlerinizi aşağıdaki yorumlarda belirtebilirisiniz. Gerçekten aradaki fiyat farkına değer mi değmez mi diye de yorumlarınızı bekliyorum.

Gördüğünüz kadarıyla en azından kendi deneyimlerime dayanarak; QLED’deki siyahlıkların bir tık griye kaçtığını renk doygunluğu konusunda da aynı şekilde geri kaldığını çok net bir şekilde görebilirsiniz, OLED’deki siyahlıkların, kontrastın ve renk doygunluğunun çok daha ön planda olduğu gayet net anlaşılabiliyor.
Ufak bir test yapabilmeniz için özellikle tekno markete gittiğinizde, 2018 ve 2019 OLED tv’lerin ön paneline dokunun 2018 in çok daha sıcak olduğunu anlayabilirsiniz. Kaldı ki 2020 model çıkanlarda ise çok çok daha fazla minimize edilmş sıcaklıkların olduğunu da görebilirsiniz. OLED almaktan korkmayın, vay yanacak mı ? Bi ton para vereceğim yanar belki gibi gerçekten düşünmeye gerek yok.

Altını çizerek söylüyorum OLED TV almaya karar verdiyseniz bu tamamen en son sene çıkmış OLED TV’den yana olmalı.

Özellikle son çıkan serilerde ekran temizleme teknolojisi kullanılıyor, önlem alınan bir yeni OLED teknolojisi geliyor günden güne, soğutma sistemlerinde de iyileştirme yapmalarıyla birlikte, yanma faktörünü olabildiğinde en aşağılara çekmeyi başarmışlar.

Yorum Gönder