İletişim Formu

Dark mode Logo

Default Image

önce

Benzer Yazılar

×
ticker[recent/5]
Gezi

Moldovaya Günü Birlik Kimlikle Gitmek

Bu yazıda Moldova’nın başkenti Kişinev’e günü 1’lik sadece kimliğinizi alıp gitmenizi ve neler yapabileceğinizden bahsedeceğim. Günlüğüne 50 lira verilen birçok hostelde kalabilirsiniz, bu arayışı hostel veya Airbnb gibi uygulamalardan sağlayabilirsiniz.

Kışın Kişinev yolları fotoğraftaki gibi.

Neler yaşayıp,nasıl maceralar geçirebileceğinizden bahsedeyim öncelikle. Moldova öncesinde saat 10 civarında Braila yani Romanya’dan hareket eden ‘blablacar’ ımızla beraber nereye geldim? Kişinev’e geldim. Çok tuhaf bir yolculuk yaşadım. Açıkçası benim de ilk blablacar tecrübemdi. Ben normal araç falan bekliyordum ama gelen Blablacar sürücüsü adam sürekli Romanya’ya ve Moldova’ya gidip geliyormuş. Neyse bindim, benimle beraber 4 yolcu daha vardı şoförle beraber 5 kişiydik sonrasında bir tanesini,yolda bıraktık.

Tabii pasaport kontrolünden falan da geçtik sorunsuz bir şekilde. Bu arada gece yolculuğu yapmanızı öneririm, çünkü gündüz yaparsanız yolculuğu bekleme oranınız daha da artıyor. Ama gece yarım saat bir saat falan sürüyor. Tık tık geçersiniz. Normalde bir kaç saat sürdüğünü duydum ben o yüzden gece yolculuğu yapmanızı öneririm bu ülkeler arasında geçtik bir tane kız yolcu vardı onu bıraktık ineceği yerde Petrol ofisine falan bıraktık hani böyle şehre falan girmedik sonrasında, Akü bitti. Yanlış duymadınız bayağı baya akü bitti ve yolda kaldık 😀 .Adam kontağı,çalıştıramadı yaklaşık bir yarım saat 45 dakika oyalandık orada sonrasında birşeyler yaptıktan sonra araç hareket etti. Gece iki buçuk 3 falandı indiğimizde taksiye,bindik ve hostele geçtik. Gerçekten çok tuhaf bir yolculuktu gecenin karanlığında, dilini bilmediğimiz bir ülkede bu arada hiç İngilizce bilen yok hani iletişim kuramadık.

Gelelim Moldova’yı keşfetmeye. 1 milyondan daha az nüfusu var 800 bin civarında, ülkeye girdiğinizde ilk işiniz paranızı exchange yapmak olsun, para birimi Moldova parası yani ‘Leyi’, 1 Leyi 300 küsür şey 3 küsür türk lirası oluyor (Bu yazı yılan tarihte en azından böyle). Ben bir Euroyu 19.44 Leyi ye bozdum. Yani baktığımızda paraları gayet değersiz küçük bir para birimi hani tek bir elinizde gizleyebilirsiniz, para gayet küçük.

Para işini hallettikten sonra e tabi karnınız bayağı bir acıkmışş olacaktır, o yüzden yiyecek bir şeyler bulmamız lazım. Mutlaka siz de görmüşsünüzdür Salzburg’da köprülere asma kilitler takıyorlar. Asma kilitlerle beraber anahtarını da nehire atıyorlar. Bunun anlamı da işte sevgilerini,aşklarını ölümsüzleştirmek. Burada ise bir tane kalp koymuşlar Kalbe de kilitler,asmışlar güzel bir çözüm deniz veya bir nehir geçmediği için Kişinev’de, başkentte böyle güzel bir yöntem yapmışlar. Kişinev seyahatınızın sonlarında bir çılgınlık yapmak isterseniz ertesi gününde Odessa’ya blablacar ile de geçebilmeniz mümkün. Çünkü geçmek açıkçası kolay, en fazla 3-4 saat sürüyor. Yani Romanya’dan buraya
Moldova’ya gelmek kadar zor değil.

Kişinev sokaklarından yaz günü bir görünüm


Hediyelik eşya vs her nerede olursanız olun pazarlık yapabilirsiniz. Ben de tam olarak öyle yapmıştım ve gerçekten harika sonuçlar alabildm 😊 . Bayrak koleksiyonum var benim,Her ülkeden gittiğim ülkelerden bayrak alıyorum 20 liraya bayrak almıştım, koleksiyon yaptığım için Moldova bayrağı 20 liraya aldım koleksiyona yeni bir bayrak daha katmış oldum bu sayede. Pazarı kesinlikle görün,Cumartesi günleri açılır kesinlikle bi göz atmanızı tavsiye ederim.

Kişinev bu şekildeydi muhteşem geçen bir günün ardından daha doğrusu 2 günün ardından diyelim.

Yorum Gönder