İletişim Formu

Dark mode Logo

Default Image

önce

Benzer Yazılar

×
ticker[recent/5]
İpucu

Amazonda Dropshipping Yapmak

Öncelikle ne yapmamanız gerekiyor, ondan bahsedeyim, çok kullanılan Amazon ve Amazon satıcıları tarafından çok fazla tercih edilen bir site var: “Walmart

Öncelikle “Walmart” Amazon’un bir rakibi olduğu için Amazon tarafından çok hoş karşılanan bir çalışma biçimi değildir. O yüzden kesinlikle ve kesinlikle, Walmart’ta çok ucuza buldunuz diye bir ürünü alıp Amazon’da listeleyip satmaya çalışmayın. Çünkü Walmart’tan dropshipping yaptığınız zaman müşteriye Walmart’ın kutusuyla gittiği için ürün ve Amazon’a şikayet ettiğinde Amazon, hesabınızı kapatacaktır.

O yüzden kesinlikle ve kesinlikle Walmart üzerinden dropshipping yapmayın. En güvenli dropshipping yapma yöntemi ve en güzel yöntemi ise Aliexpress’tir. Aliexpress’te öncelikle satmak istediğiniz ürünler mutlaka vardır. Aliexpress’te olmayan ürün, Amazon’da zaten yoktur. O yüzden Aliexpress, sizin için çok güzel bir kaynak olacak. Öncelikle, dropshipping yapmanın en güvenli yollarından birisi de Amazon’da, amazon.com olabilir, amazon.ca yani Amazon Kanada da olabilir ya da diğer Amazon ülkeleri olabilir, hiç fark etmez hangisinde dropshipping yapmak istiyorsanız, o siteyi kullanabilirsiniz. Satacağınız bir ürünü araştırırken, örneğin; Wireless Bluetooth Earphone diyelim, ürünü araştırırken ürünün tescilli bir ürün olmaması çok çok önemli. Eğer bulduğunuz ürün tescilli bir ürünse ve siz dropshipping yapmaya çalışıyorsanız başınız belaya girebilir çünkü ürünün satıcısı sizi şikayet eder ve  satış hakkı vermediği için size Amazon da sizin listenizi kapatabilir, hesabınızı da kapatabilir.

Örnek olarak “bluetooth earphone” diye arattırdım daha önce, bulduğunuz bir ürün, örneğin bunu dropshipping yaparak satmak istiyorsunuz Çin’den kargolatmak istiyorsunuz. Satıcısına bakıyorsunuz, satıcısı bunu FBA yapıyor, yani Amazon tarafından kargolanmasını sağlıyor. Daha sonra, ürün sayfasında aşağıya indiğiniz zaman ürünün description tanımlama alanında store font, yani HTML, fotoğraflı, görselli bir içerik var mı yok mu bunu kontrol ediyorsunuz. Baktığımız zaman yok demek ki bu kişi, bu ürünü Amazon’da brand registry yani marka tescili yapmamış. Ama tabi ki burada ismi kullandığı marka ismi, tescilli bir marka da olabilir bunu mutlaka kontrol etmeniz gerekiyor. Deneme amaçlı ben bir ismi kopyaladım ve Google’a Trademark search yazmamız gerekiyor. Trademark search yazdıktan sonra çıkan ilk sonuç USPTO’nun sitesinden search trademark dediğimiz zaman ve en baştaki seçeneği seçtiğimizde buraya markamızı yapıştırıyoruz, submit diyoruz ve marka çıkmadı. Şimdi bu ürünün, tescilli bir marka olmadığına şu an eminiz ve gönül rahatlığıyla bunu diyebiliyorum ki bu ürünü dropshipping yaparak satabilirsiniz.

Tabi burada dikkat etmeniz gereken belli başlı adımlar var ürünün özellikleri. Bu özellikleri tek tek okumanız lazım. Örneğin bluetooth 5.0 yüksek hassasiyet gerektiren bir özelliğe sahipmiş, batarya süresi, pil süresi 24 saat, 6 saat de kullanım süresi varmış. Bu özelliklere çok dikkatli bakıyorsunuz, description bölümünde de aşağıda ürünle ilgili yazılmış olan metinleri mutlaka okuyun, aynı ürünü bulmamız lazım çünkü. Daha sonra ürün fotoğraflarına tek tek bakın. Ürün fotoğraflarında, ürüne ait bir aksesuar var mı, ekstra bir aksesuar, onları mutlaka inceleyin.

Örneğin kulaklığın kutusu ve kendisi var, başka da bir aksesuarı yok. Altında bir şarj istasyonu var. Şimdi bunu bu şekilde bulduktan sonra Aliexpress’ten ben mesela çok birebir olmasa da aynı ürünü buldum. Farklı renkleri de var tabii ki bunun. Buraya kadar anlattıklarım sadece bir örnek olarak belirtiyorum. Sizin bunu çok detaylı olarak araştırmanız gerekiyor.

Aliexpress’teki ürünün fotoğrafları artı, aşağıda yazan ürün özellikleri, birebir hepsi Amazon.com’daki ürünle aynı olmalı. Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir konu da şu eğer amazon.com‘daki ürünün üzerinde bir logo bir marka varsa, yani bu markalı bir ürünse siz bu ürünü satamazsınız. Çünkü düşünsenize, Amazon burada Sony satıyor siz gidip de Sony yerine xyz diye bir marka gönderiyorsunuz ve müşteri diyor ki, ben Sony aldım, bana xyz diye bir marka geldi . Bu çok büyük bir problem. O yüzden benim bulduğum gibi, markasız ürünler bulmayı tercih edin. Markasız ürünler bulduktan sonra Aliexpress’teki ürün de markasız ve kaliteli bir ürünse sizin için uygun bir ürün demektir.

Burada dikkat etmeniz gereken bir nokta da bu ürünün feedbackleri yani Aliexpress’teki müşteri yorumları. Müşterilerin çoğunluğu mesela memnun üründen. Dolayısıyla sizin tercih edebileceğiniz bir ürün. Yorumları okuyun ki iyi fikirler verecektir mutlaka size bu ürün iyi mi yoksa kötü bir ürün mü diye.

Bunlardan da emin olduktan sonra Aliexpress’te en üstte, “ship to” bölümü var. Bu ship to bölümünde mutlaka sattığınız ülke, yani siz bu ürünü Amerika’ya kargolatacaksanız United States seçili olmalı ve dolar seçili olmalı. Bu seçenekleri kaydedin ki ürün sayfasına girdiğiniz zaman, shipping bölümünde kargo seçenekleri karşınıza çıksın. Kargo seçeneklerinde her zaman ve her zaman ePacket yöntemini tercih edin, çünkü Çin’den Amerika’ya en hızlı ulaşan kargo yöntemi, ePacket‘tir. Yaklaşık 12-20 gün yazar ama yaklaşık 1 haftada Amerika’ya ulaşır.

Benzer şekilde burada Kanada’ya seçtiğiniz zaman Kanada da ortalama aynı sürelerde ulaşır ve siz de kargo planını oluştururken FBM yapıyorsunuz kargo planını oluştururken 15 gün, 20 gün gibi seçenekler seçerseniz çok problem yaşamazsınız ve birçok satıcı; Aliexpress’teki ürünler için kargo ücreti istemiyor. Örneğin x ürün 9.8 dolar ve kargo ücreti yok. Başka bir satış sayfasında ürün 42 dolar siz bunu FBM yaptığınız zaman ciddi bir kar oranınız var. Ama tabii ki dediğim gibi mutlaka ve mutlaka ürün başlığında, detaylarında yazan açıklamalar ile ürün özellikleri ile Aliexpress’teki ürün özellikleri birebir örtüşmeli yoksa problem yaşarsınız. Çok ama çok detaylı bir şekilde incelemelisiniz ve bu şekilde dropshipping yapabilirsiniz.

Dropshipping yaparken tabii, Aliekspress’teki ürün kargoya verildiğinde size satıcının ilettiği kargo takip numarasını mutlaka Amazon satışı paralelinde confirm shipment diyerek bu kargo numarasını girmeniz gerekiyor ki Amazon, müşteri ürünü teslim aldı mı almadı mı bunu görebilsin ve size ödemesini yapabilsin.

Hepsi bu kadar. Dropshipping çok komplike bir konu değil sadece dikkat etmeniz gereken temel şeyler var ;marka tescili ve ürünün birebir aynı olması gibi. Onun dışında ekstra bir dikkat etmeniz gereken durum yok. Kargo sürelerini de düzgün ayarladığınız sürece müşteriye ürünü zamanında teslim ettiğiniz sürece bir problem yaşamazsınız.

Ayrıca bir bilgi daha vereyim, ben bunu sıklıkla yapıyorum çünkü; diyelim ki bir ürünü çok fazla satmaya başladınız daha sonrasında satıcıyla, satıcının mağaza ismine girip, satıcıyla iletişime geçebiliyorsunuz. İletişim bilgileri mutlaka bulunur. Satıcıyla iletişime geçiyorsunuz ve diyorsunuz ki, ben bu ürünü sürekli alıyorum dropshipping yapıyorum o yüzden artık sizinle bir sözleşme yapmak istiyorum diyebiliyorsunuz, sözleşme yaparsınız mutlaka bir köşeye koyarsınız. Hatta dropshipping yaparken satıcıya deyin ki ya işte ben senden bugüne kadar 500 tane ürün aldım bana bu 500 ürünün faturasını gönder deyin ve Amazon’daki satıcı mağaza bilgilerinize fatura kestirin sözleşmenizi de yine kendi adınıza yapın bunlar bir köşede dursun, çünkü yarın öbür gün Amazon size şunu söyleyebilir, sen bu ürünü satıyorsun ama bana bu ürünün bir toptan alım faturasını göster ve senin tedarikçiyle yaptığın sözleşmeyi bana gönder diyebilir o yüzden çok fazla sattığınız ürünlerde satıcıyla iletişime geçerek mutlaka ve mutlaka fatura ve sözleşme alın satıcıdan. Birçok satıcı, buna hayır demez. Aksine bir süre sonra onlar size bunu teklif edebilir sağlıklı bir satış yapmanız için. Ben bunları öneririm. Şimdilik bu kadar. Soru, yorum ve önerileriniz için aşağıya yorum bırakmayı unutmayın.

Yorum Gönder