İletişim Formu

Dark mode Logo

Default Image

önce

Benzer Yazılar

×
ticker[recent/5]
İnceleme

Shadow of the Tomb Raider

90’lı yıllarda video oyunlarla haşır neşir olan erkek oyuncuların ilk aşkı olan Lara Croft, zamanla çok farklı yerlere sürüklenip, mobil dâhil onlarca platforma çıktı.

 

Ek bir yenilik olarak Lara’nın vücudunu ve yüzünün bir kısmını çamura bulayarak duvarlarda saklanması ise hoş bir detay olarak oyunda yer alıyor. İkinci oyunda Trinity’nin peşine düşen Lara Croft, üçüncü oyunda tam da bıraktığımız yerden macerasına devam ediyor. Oyunun giriş kısmında Trinity’i yöneten isim Pedro Dominguez’in peşinden giden Lara, Key of Chak Chel isimli tarihi eseri bulduktan sonra maalesef Trinity’e kaptırıyor. Yakın arkadaşı olan Jonah Maiava’ın yardımıyla Peru’nun vahşi ormanlarında mezar aramaya koyulan Lara’nın zaman zaman küçüklüğüne de yolculuk yapıyoruz.

 

Oyunun bulmaca kısımları ilk iki oyundan ve Uncharted oyunlarından yer yer daha başarılı. Bulmacalardan sıkılıp direkt aksiyona geçmek isteyen oyuncuları düşünen geliştiriciler, oyuna böyle bir kolaylık eklemiş. Bazı bulmacaları çözmek çok kolayken, bazılarını çözmeniz için kafa patlatmanız gerekiyor.

Oyunda maalesef birkaç tane mantık hatasının bulunduğunu belirtmek zorundayım. Kendini dünyadan soyutlayan Paititi halkının akıcı bir şekilde İngilizce konuşmasının yanında, Lara’nın en küçük darbede ölmesine rağmen, bazen çok yüksek yerlerden atlayıp script gereği ölmemesi gözümüze fazlasıyla battı.

 

Oyunun sesleri ise dikkat çeken başka bir unsur olmayı başardı. Diğer iki oyuna göre sesler ve müzikler üzerinde özel olarak çalıştığını açıklayan Crystal Dynamics’in, neden böylesine iddialı açıklamalar yaptığını oyun sırasında anlayabiliyorsunuz. Başka bir ayrıntı olarak ise geliştiriciler bu kez Lara Croft’a hayatta kalma mekanikleri de eklemişler. Ancak gizlilik anlamında Shadow of the Tomb Raider’ın, Uncharted 4’ten daha iyi olduğunun altını çizmek zorundayım. Bazı kıyafetler Lara Croft’u güçlendirecek ek özellikler verirken, bazı kıyafetler sayesinde Lara Croft’un, PS1 görünüşüne erişmeniz mümkün.

NPC hareketlerinin yavaşlığı ve hiç gerçekçi hissettirmeyen animasyonlardan bir an önce kaçıp tekrar ormana dalmak istiyorsunuz. Shadow of the Tomb Raider‘ın, yenilikçi TPS aksiyon oyunu arayan oyuncuları tatmin edemeyeceğini, ancak Tomb Raider’ın sıkı fanlarını tatmin edebileceğini söyleyebiliriz.

Yorum Gönder