İletişim Formu

Dark mode Logo

Default Image

önce

Benzer Yazılar

×
ticker[recent/5]
Gezi

İstanbul Avrupa Yakası Gezilecek Yerler

Dünya’nın en önemli şehir merkezleri arasında ilk 3 sırada şehir sayın derseniz, şüphe yok ki İstanbul birçok kişi tarafından ilk sıraya söylenir. Özellikle de Tarihi dokusunu yanı sıra Asya ve Avrupa yakalarını birbirine bağlama özelliği ile Dünya’da tek olan İstanbul’da gezilecek o kadar fazla yer var ki…


Bu yüzden de bu bölümü Anadolu Yakası ve Avrupa Yakası olarak iki bölüme bölmek istedik. Bu konuda sizlere bugün Avrupa Yakasında mutlaka gezilmesi gereken yerler hakkında bilgiler sunmak istiyoruz. İşte İstanbul Avrupa Yakasında gezilmesi gereken yerler hangileri? Sorusunun cevapları.

İstanbul’un tarihi ile özdeş olan bir mekân Sultan Ahmet Meydanı ile gezimize başlayabiliriz.

Sultan Ahmet Meydanı

İstanbul Avrupa yakasında bir seyahat yapmak istiyorsanız ilk olarak gezmeniz gereken yerler arasında Sultan Ahmet Meydanının bulunduğunu belirtmek istiyorum. Özellikle meydanda yer alan Sultan Ahmet Camisi ve hemen karşısında yer alan Ayasofya Müzesi zaten günün her saatinde ziyaretçi akınına uğramaktadır. Hem yer olarak oldukça merkezi olan bu meydana geldiğiniz zaman ziyaret edilmesi gereken birçok noktayı aynı anda ziyaret etme şansınız bulunmaktadır.

 

Sultan Ahmet Meydanına geldikten sonra, hemen ilerisinde Topkapı Sarayı, caminin hemen karşısında Ayasofya müzesi yer almaktadır. Ayasofya’nın hemen arkasında yer alan Gülhane Parkı, parkın hemen yakınında bulunan Yere Batan Sarnıcı zaten görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Bu yüzden de bu meydana geldikten sonra uzun bir süre buraları gezerek İstanbul’un gerçek tarihi hakkında bilgi sahibi olmuş olacaksınız.

 

Zaten burada uzun bir gezintiden sonra yemek yemek içinde Sultan Ahmet Köftecisinin bulunduğu mekânlarda karnınızı bir güzel doyurma şansınız bulunmaktadır.

 

Ayasofya Müzesi

Bizans döneminde kalma bir eser olan ve günümüzde birçok tartışmanın ana konusu olan Ayasofya Müzesi de görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. Halen cami olsun ibadete açılsın diye tartışmaların yaşandığı bu noktaya mutlaka uğramanız gerekmektedir. Aynı zamanda Dünya’nın 8. Harikası olarak gösterilen bu müzeye mutlaka uğramanız gerekmektedir.

 

Topkapı Sarayı

Meydanın hemen ilerisinde yer alan Topkapı Sarayı da görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. Osmanlı Devleti için son derece önemli olan bu sarayın içerisinde yer alan Kutsal Emanetler ve Padişahlara ait birçok eserin yer alması bu müzeye olan ilginin artmasına neden olmaktadır. Saray içerisinde gezmek için ortalama olarak 2 saatlik bir zaman dilimi ayırmanız gerekmektedir.

 

Yere Batan Sarnıcı

Bizans döneminden kalma bir diğer eser olan Yere Batan Sarnıcı da zaten hemen meydanın yakınlarında olduğu için bu mekâna da giderek gezebilirsiniz. Giriş ücreti diğerlerinin aksine daha uygun olan mekân içerisinde Medusa heykeli ve su kanalları bulunmaktadır.

 

Beyazıt Meydanı

Türk Filmlerinde çok sık gördüğümüz bir mekân olan Beyazıt Meydanı da gezilmesi gereken yerler arasındadır. Özellikle meydanın hemen ilerisinde bulunan sahafçılar çarsısında istediğiniz kitabı rahatlıkla bulma şansınız vardır. Sultan Ahmet Meydanından yürüme mesafesinde olan bu yeri de mutlaka görmeniz gerektiğini belirtelim. 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet döneminde temelleri atılan ve günümüzde halen aktif olarak hizmet veren İstanbul Üniversitesi’nin ana kampüsü de bu meydan içerisinde yer almaktadır.

 

Eminönü

İstanbul Avrupa yakasının en gözde mekanları arasında yer alan Eminönü de gezilmesi gereken yerler arasındadır. Özellikle burada bulunan iskelelerin ve içerisinde bulunan Mısır Çarsısının gündüz saatlerinde çok kalabalık olduğunu belirtmek istiyoruz. Eminönün’e geldiğiniz zaman orada yer alan sandallarda mutlaka bir balık ekmek yemeden ayrılmamanız gerektiğini de sizlere belirmek

Yorum Gönder