İletişim Formu

Dark mode Logo

Default Image

önce

Benzer Yazılar

×
ticker[recent/5]
İpucu

Polis Nasıl Olunur, Ne Kadar Maaş Alır?

Günümüz meslekleri arasında en çok tercih edilen meslek grubu olarak asker ve polislik meslekleri ilk sıralarda gelmektedir. Son yıllarda ülkemizde yaşanan olaylardan sonra polis olmak isteyen aday sayısında yaşanan artış beraberinde birçok soruyu beraberinde getirmektedir. Bu yüzden de sizlere buradan Polis nasıl olunur, ne kadar maaş alır? Gibi merak ettiğiniz soruların cevaplarını açıklamak istiyoruz.

 

Polis olmak için 3 farklı yol vardır.

Bu yollar hakkında bilgiler vererek sizlere açıklama yapmak istiyoruz.

 

Liseden sonra polis olmak

Liseden sonra polis alımlarının çok fazla olmadığı ülkemizde lise mezunu olarak polis olmanızda oldukça kolaydır. Özellikle de erkek adayların çok fazla tercih edildiği bu bölüme giriş yapmak için üniversite giriş sınavına girdikten sonra gerekli puanı almanız gerekmektedir. Bu konuda taban puan uygulamasının yapıldığını ancak ne kadar yüksek puan alırsanız, şansınızın o kadar fazla olacağını sizlere buradan açıklamak istiyoruz. Aldığınız puan ile Polis Meslek Yüksek Okulu sınavına başvuru yapma hakkını elde ettikten sonra, gireceğiniz sözlü ve fiziki yeterlilik sınavlarından başarılı bir şekilde geçmeniz gerekmektedir. Alacağınız puanlar ile birlikte sizlerde artık Polis Meslek Yüksek Okulu mezunu olma şansını yakalamış olacaksınız. Burada dikkat etmeniz gereken detayın artık günümüzde lise mezunu polis alımının çok fazla olmadığıdır. Yani devletin artık polis alımlarında öncelik verdiği eğitim süresinin lisans eğitimi olduğunu belirtelim. Bu da işsizlik seviyesinin her geçen gün arttığı ülkemizde üniversite mezunu kişilere iş kapısı açmaktadır.

 

Ön Lisans Mezunu polis olabilir mi?

Geçtiğimiz yıllara kadar 2 yıllık mezun olan yani ön lisans olan kişilerin polis olma şansları yoktu. Ancak polis ihtiyacının ülkemizde her geçen gün artması, POMEM’e olan başvuru sayısının çok fazla olmaması, alternatiflere yönelmesine neden oldu. Bu yüzdenden yapılan yeni kanunlarla birlikte artık ön lisans mezunu olan kişilerin polis olma şanslarının olduğunu belirtmek istiyoruz. Buradan sizlerden istenen şartın ise ön lisans KPSS’den 70 ve üzerinde puan alma şartınız bulunmaktadır. Yani lisans mezunları için geçerli olan 60 puan ve üstü sisteminin ön lisans mezunları için 70 ve üzerinde olduğunu belirtelim.

Belirlenen puanı aldıktan sonra yapacağınız başvurunun kabul edilmesi sizlerin sözlü sınava girmenize hak kazandığını gösterecektir. Lise mezunu alımlarında olduğu gibi sözlü sınavdan ve sağlık yönünden geçen adaylar artık polis olma yolunda emin adımlar ile ilerleyecektir. Burada sözlü sınavın yanı sıra fiziki yeterlilik sınavı olarak geçen spor branşını da istenilen seviye de yapmanız gerektiğini belirtmek istiyoruz.

 

Lisans mezunu polis alımı (POMEM)

Halk arasında POMEM olarak geçen Polis Meslek Eğitim Merkezine giriş hakkını elde etmek için mutlaka ama mutlaka 4 yıllık bir fakülteden mezun olma şartınız bulunmaktadır. Bunun içinde yapmanız gereken ülkemizde denkliği kabul edilen herhangi bir üniversitenin lisans bölümünden mezun olmanız gerekmektedir. Aksi durumda başvurunuzun kabul edilmeyeceğini belirtelim.

Lisans mezunu olarak mesleğe başlamanın şartları arasında ise KPSS’den 60 puan alma şartının arandığını belirtelim. Bu puan türünün en az olduğunu ne kadar yüksek puan alırsanız, şansınızın o kadar fazla olacağını da ayrıca belirtmek istiyoruz. Puanın yanı sıra fiziki yeterlilik sınavından ve sözlü sınavdan da başarılı bir şekilde geçen adaylar artık ülkemiz için hayırlı birer polis olma yolunda emin adımlar ile ilerleyecektir. POMEM eğitim süresinin ise son çıkartılan kanundan sonra 4 aya kadar düşürüldüğünü buradan açıklamak istiyoruz. Eğitime başladıktan hemen sonra sizlerde 4 ay sonunda polis olma şerefine erişme şansını yakalamış olacaksınız.

 

Polis ne kadar maaş alır?

Ülkemiz şartları düşünüldüğü zaman polisin aldığı ortalama maaşın 2019 yılı için 5 Bin TL olduğunu belirtelim. Bu rakamın 100- 200 TL aşağısı 100-200 TL yukarısında olduğunu da belirtelim. Nedeni ise kıdem farkının olması ve evli ve çocuklu olan kişilerde bu farkın aratacak olmasından dolayıdır. Ancak Batı illerinde polis memurluğu görevi yapan bir polisin ortalama olarak aldığı ücretin 5 Bin TL olduğunu belirtmek istiyoruz.

Yorum Gönder