İletişim Formu

Dark mode Logo

Default Image

önce

Benzer Yazılar

×
ticker[recent/5]
İpucu

Özel Harekât Polisi Maaşı ve Nasıl Olunur?

Ülkemizin için her zaman hayati önem taşıyan teşkilatlar arasında Emniyet Genel Müdürlüğü ilk sıralarda gelmektedir. Özelikle de vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini kendi canı pahasına korumakla görevli olan polislerimizin ayrı bir branşı olan Özel Harekât polisliği hakkında merak ettiğiniz bilgileri siz değerli okurlarımıza buradan açıklamak istiyoruz.

Polis Özel harekât nasıl olunur?

Bunun için EGM’nin zaman içerisinde açtığı ilanların çeşitlilik gösterdiğini özellikle sizlere belirtmek istiyoruz. Bunun nedeni ise ülkemizin durumuna göre değişkenlik göstermektedir. 15 Temmuz hain darbe girişim öncesine kadar sayıları çok az olan özel harekâtçıların darbe girişiminden hemen sonra sayılarında çok ciddi şekilde bir artış yaşandığını belirtmek istiyoruz. Bu yüzden de polis özel harekât olmanın 15 Temmuz öncesine kadar biraz daha kolay olduğunu belirtelim.

Polis Özel Harekât olmak için öncelikli olarak lisans mezunu, ön lisans mezunu veya lise mezunu olmanız gerekmektedir. Bu 3 eğitim türünden de farklı türden alımlar bulunmaktadır. En çok alımda Polis Özel Harekât istediğiniz zaman lisans mezunu olan kişilerden tercih edilmektedir. Bu yüzden de lisans mezunu iseniz ve yaşınız 30’dan yüksek değilse sizlerde Polis Özel Harekât olma şansını yakalamış olursunuz.

Şartların dönem dönem farklılaştığı Polis Özel Harekât kursu için genellikle KPSS şartı arandığını belirtelim. Sadece bir dönem KPSS şartı aramadan Polis Özel Harekât alma ilanını duyuran EGM’nin artık bu alanda girecek olan adaylar için KPSS şartı bulunmaktadır. Ancak polisliğe başvuru yapacak olan adaylardan daha düşük bir puan isteyen Polis Özel Harekât kursunu kazanmak için Lisans KPSS’inden 50 puan ve üzerinde puan alma şartı bulunmaktadır.

Lise mezunların bu puan 70 olurken, ön lisans mezunu olarak Polis Özel Harekât başvurusunda bulunmak isteyenlerden ise istenen puanın 60 olduğunu belirtelim. Ancak dediğimiz gibi bu puan sisteminin gelen başvuru sayısına göre değişkenlik gösterdiğinden de dolayı başvuru yapmadan önce şartları iyice okumanız gerekmektedir.

Polis Özel Harekât ne kadar maaş almaktadır?

Polis Özel Harekât mesleğe başlayan kişilerin aldıkları ilk maaşın 5 Bin 700 TL civarında olduğunu açıklamak istiyoruz. Bu rakamın kıdem ve derece esasına göre de değişiklik gösterdiğini belirtelim. Bu yüzden de ortalama olarak alacağınız rakamın 5 Bin 700 TL olduğunu belirtelim. Normal polislerden ortalama olarak 500 TL fazlalıkları bulunmaktadır. Ancak polislerin aksine daha çok operasyona katılan bu timlerin doğu illerinde aldıkları ücretler biraz daha farklılık göstermektedir. Dış görevlerde ve polisler için şark görevi olarak geçen yerlerde aldıkları ücretin yanı sıra 1000 TL kadar daha görev paraları da bulunmaktadır. Bu söylediğimiz rakamlarda aşağıya yukarıya doğru bir değişkenlik gösterebileceğini sizlere belirtmek istiyoruz. İşte merak ettiğiniz Polis Özel Harekât olmanın şartları ve aldıkları maaşlar.

Yorum Gönder