İletişim Formu

Dark mode Logo

Default Image

önce

Benzer Yazılar

×
ticker[recent/5]
Gezi

Gürcistan Gezilecek Yerler

Ülkemizi yakınlığının yanı sıra herhangi bir vize işlemi olmaması da Gürcistan’a son yıllarda giden turist sayısının artmasına neden olmaktadır. Özellikle de akaryakıt fiyatlarının ve araba fiyatlarının ülkemize göre çok ucuz olması ile sık sık gündeme gelen Gürcistan’da gezilecek yerler ile ilgili merak edilenleri buradan sizlere açıklamak istiyorum.

Gürcistan Gezilecek Yerler arasında ilk sırada Tiflis’in bulunduğunu belirtelim. Hem tarihi dokusu hem de oldukça ucuz olmasından dolayı Tiflis’te unutulmaz anlar geçirebilirsiniz. Tiflis’te gezilecek yerler ve aynı zamanda gece eğlencesi içinde oldukça önemli mekânların bulunduğunu belirtelim. Tiflis’in en önemli yerlerini gezmek için sizlere yetecek olan sürenin 2 gün olduğunu da belirtmek istiyorum.

 

Sioni Church (Kilisesi)

Gün içerisinde Tiflis’te çok fazla çan sesi duyabilirsiniz. Bunun içinde ilk durağınızın Sioni Church (Kilisesi) olabileceğini belirtelim. Tarihi bir dokusu bulunan bu kilisenin özellikle son derece işlek bir yerde olması da içerisinde devamlı olarak turist akını olduğunu göstermektedir. Sizlerde Tiflis’e gittiğiniz zaman uğrayacağınız mekânlar arasında Sioni Church kilisesini yazabilirsiniz.


 

Sülfür Hamamları

Tiflis’in en önemli turistik noktaları arasında Sülfür Hamamları ilk sıralarda gelmektedir. Hamamın hemen yanında bulunan şelale de buraya ziyaretçi akınının olduğunu bizlere göstermektedir. Yeşilin ve mavinin büyük bir uyum içerisinde olduğu bu şelaleyi ziyaret etmeden önce, şehir için son derece önemli olan Sülfür Hamamlarına gidebilirsiniz. İçeriye girişin son derece ucuz olduğu bu hamamlarda insanların genellikle rahatlatıcı özelliklerinin yanı sıra dini olarak da bazı inançları bulunmaktadır.


 

Jumah Mosque Cami

Tiflis’te yer alan tek cami olma özelliği gösteren Jumah Mosque Camiside özellikle Türk turistlerin en çok ziyaret ettiği noktaların başında gelmektedir. Caminin tarihi dokusunun yanı sıra dış cephesinde kullanılan malzemelerin oldukça dikkat çekici olduğunu belirtelim. Tamamen tuğla ile dış cephesi yapılan bu caminin içerisinde yer alan el yazmalarının da oldukça dikkat çekici olduğunu belirtelim. Son derece başarılı bir mimari yapısı olan bu camiyi de görmeden Tiflis’ten ayrılmak olmaz.


 

Narikala Castle

Tiflis’in en yüksek noktaları arasında yer alan Narikala Kalesi de görülmesi gereken yerler arasındadır. Özellikle gelen yerli ve yabancı turistlerin en uğrak noktalarından olan Narikala Castle ulaşım olarak hem yürüme ile gidebilirsiniz, hem de teleferik ulaşımını kullanarak bu kaleye çıkma şansınız bulunmaktadır. Bu yüzden tercih tamamen size kalmıştır. Ancak biraz dik olan bu kaleyi yürüyerek çıkmak istediğiniz zaman yorulacağınızı sizlere belirtmek isterim.


 

Mother of Georgia

Tiflis’te çok fazla göremeyeceğiniz sanat eserleri arasında yer alan Mother of Georgia heykeli de ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Özellikle de kaleye çok yakın mesafe içerisinde olması kaleden hemen sonra bu heykele uğramanız gerektiğini bizlere göstermektedir. Ancak heykelin son derece heybetli bir görüntüsünün bulunduğunu sizlere açıklamak istiyorum. Bir elinde kılıç olan bu heykelin sol elinde ise bir kase bulunmaktadır. Araştırma yaptığımız zaman sağ elinde duran heykelin düşmanlara mesaj olduğu, sol elinde duran kasenin ise gelen dostlarına ikram olarak gösterildiğini de belirtelim.


 

Metehki Köprüsü

Şehrin en eski tarihi yapıları arasında yer alan Metehki Köprüsü de görülmesi gereken noktalar arasındadır. Zaten şehrin tam kalbinde yer alan bu köprünün özellikle gece manzarasını mutlaka görmeniz gerekmektedir. Son derece başarılı bir ışıklandırma ile karşımıza çıkan köprünün şehrin hemen hemen her noktası üzerinden de görüldüğünü belirtmek istiyoruz.


 

Freedom Square

Özgürlük meydana olarak geçen Freedom Square’de Tiflis’e gidildiği zamanlarda görülmesi gereken mekânların başında gelmektedir. Özellikle yaz aylarında çok sık festival yapılan bu meydana şansınız varsa gittiği zaman festivalin olması sizlere unutulmaz anlar yaşatacaktır. Sovyetler Birliği döneminden kalma bir meydan olması burada bulunan tarihi yapıların dikkatleri üzerine çekmesine neden olmaktadır. Özellikle Lennin döneminden kalma bir meydana olmasından dolayı, kocaman bir Lennin heykelini de bu meydan da görme şansınız bulunmaktadır.


 

Gürcistan para birimi ve Türk Lirası karşısında değeri

Bu belirttiğim noktalar dışında çok fazla tarihi yapısı bulunan Tiflis’te gezerken yanınızda çok fazla para bulunmasına gerek yoktur. 1 Türk Lirasının günümüzde 2 Gürcitan Larisine eşit olduğunu belirtelim. Hatta yanınızda doların bulunması da 1 Doların neredeyse 10 Gürcistan larisine eşit olduğu anlamına gelmektedir.

Yorum Gönder