İletişim Formu

Dark mode Logo

Default Image

önce

Benzer Yazılar

×
ticker[recent/5]
İpucu

Windows Yan, Ters Dönen Ekran Nasıl Onarılır?

Yanlışlıkla yanlış tuşlara bastığınız, bir ekran ayarını yanlış ayarladığınız veya harici bir monitör veya başka bir görüntüleme cihazını bağladığınızdan dolayı bu durumu kendinizde bulmanız en olası nedenlerdendir. Windows 7, 8 ve 10’daki bir yan veya ters ekranın nasıl düzeltileceği aşağıda açıklanmıştır.

Klavye kısayolları

Bazı senaryolarda, ekranınızı döndürmek için aşağıdaki klavye kısayolları kullanılabilir. Bu kısayolların mevcut olup olmadığına bakılmaksızın, sisteminizde hangi ekran kartının yüklü olduğu ve hangi yazılımı yüklediğiniz de dahil olmak üzere çeşitli etkenlere bağlıdır. Ayrıca, özel yapılandırmanızın bu kısayol tuşu kombinasyonlarını sunması da mümkündür, ancak bunlar kullanmadan önce manuel olarak etkinleştirilmeleri gerekir.

Ekranınızı döndürmek için en yaygın klavye kısayol kombinasyonları aşağıdaki gibidir:

 • CTRL + ALT + Yukarı Ok
 • C TRL + ALT + Aşağı Ok
 • CTRL + Alt + Sol Ok
 • CTRL + Alt + Sağ Ok

Bu tuşlara aynı anda basmanız herhangi bir etkiye sahip gibi görünmüyorsa, belirli grafik kartınızla kısayol tuşlarının etkinleştirildiğinden emin olmak için aşağıdaki adımları deneyebilirsiniz veya bu sorunu çözmek için aşağıda gösterilen sonraki yönteme geçebilirsiniz.

Kısayol tuşlarını açmak veya kapatmak için:

 • Masaüstünüzde boş bir alana sağ tıklayın.
 • Birkaç seçenek içeren bir menü görünmelidir. Kurulumunuza bağlı olarak, Hotkey aktivasyonunu kontrol edebilmeniz için Grafik Ayarları etiketli bir seçenek veya benzer bir şey görebilirsiniz.

Not:  Bu seçenek sadece belirli donanımlarda kullanılabilir.

Ekran Yönlendirme Ayarları

Klavye kısayol yöntemi sorununuzu çözmediyse, ekran yönünüzü Windows ayarları arabirimiyle değiştirmeniz gerekir.

Windows 10

 1. Masaüstünüzde herhangi bir yere boş bir alana sağ tıklayın.
 2. İçerik menüsü göründüğünde, Ekran Ayarları seçeneğini seçin.
 3. Görüntü ayarlarınız şimdi yeni bir pencerede görünmelidir. Herhangi bir nedenle farenizle sağ tıklayamazsanız, bu arabirime erişmenin başka bir yolu, Windows 10 Cortana’ya veya temel arama çubuğuna aşağıdaki metni girip uygun sonucu seçmektir: ekran ayarları.
 4. Yönlendirme etiketli açılır menüden Yatay seçeneğini seçin.
 5. Ekranınızı anında döndürmek için “Uygula” düğmesine tıklayın.
 6. Yeni ekran yönelimini korumak veya önceki ekrana dönmek isteyip istemediğinizi soran mavi ve beyaz bir iletişim kutusu görünecektir. Güncellenmiş görünümden memnunsanız, Değişiklikleri sakla düğmesini tıklayın. Değilse, Geri al’ı seçin veya hiçbir işlem yapmayın ve 15 saniye bekleyin.

Windows 8

 1. Ekranın sol alt köşesinde bulunan Windows düğmesine tıklayın.
 2. Açılır menü belirdiğinde, Kontrol Paneli seçeneğini seçin.
 3. Denetim Masası arayüzü göründüğünde, Görünüm ve Kişiselleştirme bölümünde bulunan Ekran çözünürlüğünü ayarla’yı tıklayın.
 4. Görüntü ekranınızın görünümünü değiştir şimdi görünmelidir. Tıklayın Oryantasyon açılır menüsünden seçin Yatay seçeneği.
 5. Ardından, bu değişikliği hemen uygulamak için Uygula’yı tıklayın.
 6. Yeni ekran yönünü etkin durumda tutmak isteyip istemediğinizi seçmenizi isteyen iki düğme içeren bir iletişim kutusu görüntülenir. Bunu yapmak için Değişiklikleri sakla’yı tıklayın. Bir önceki ayara geri dönmek için, istemin süresinin dolması ya da Geri Al düğmesini seçmek için 15 saniye bekleyin.

Windows 7

 1. Ekranın sol alt köşesinde bulunan Windows menü düğmesine tıklayın.
 2. Açılır menü belirdiğinde, Denetim Masası’nı seçin.
 3. Kontrol Paneli arayüzü şimdi görüntülenmelidir. Görünüm ve Kişiselleştirme başlığının altındaki pencerenin sağ tarafında bulunan Ekran çözünürlüğünü ayarla bağlantısını tıklayın.
 4. Aşağıdaki başlık ile yeni bir ekran şimdi görünmelidir: Ekranınızın görünümünü değiştirin. Seç Yatay.
 5. Ekranınızın, istendiği gibi dönmesine neden olan Apply (Uygula) düğmesine tıklayın.
 6. Kontrol Paneli arayüzünün üzerine yerleştirilmiş küçük bir Ekran Ayarları iletişim kutusu görünmelidir. Yeni döndürülen ekranı korumak isterseniz, Değişiklikleri sakla’yı seçin. Aksi takdirde, Geri Al düğmesine tıklayın veya değişikliklerin otomatik olarak geri gitmesi için 15 saniye bekleyin.

Yorum Gönder