İletişim Formu

Dark mode Logo

Default Image

önce

Benzer Yazılar

×
ticker[recent/5]
İpucu

Windows 10 Sistem Kurtarma Seçenekleri

Windows 10’un kurtarma seçenekleri PC’nizi kolayca sıfırlamanıza yardımcı olur

Hardcore Windows kullanıcıları genellikle Windows’u yeniden yükleyerek sistem performansını iyileştirmek için bilgisayarlarına bir yenisini yükler. Windows 8’den önce, bu her zaman bir DVD veya USB sürücüsünde kurtarma ortamı veya bilgisayar üreticisinin bilgisayarın sabit diskinde yer aldığı küçük bir kurtarma bölümü ile gerçekleştirildi.

Süreç oldukça karmaşık ve zaman alıcıydı. Bu nedenle, çoğu PC’nin ara sıra sıfırlamadan yararlanmasına rağmen, her zaman güç kullanıcısı alanında bırakılmıştır.

Bu bilgisayarı sıfırla

Bilgisayarınızı sıfırlayan en kolay işlemle başlayacağız. Windows 8’de Microsoft size iki seçenek sundu: yenile ve sıfırla. Yenileme, kişisel dosyalarımızdan hiçbirini kaybetmeden Windows’u yeniden yüklemek için yaptığınız şeydi. Sıfırla bu arada, sabit diskin üzerindeki her şeyin Windows’un bozulmamış bir sürümü ile silineceği temiz bir kurulum oldu.

Windows 10’da, seçenekler biraz basitleştirilmiştir. Windows’un bu “sıfırla” sürümünde, “yenileme” terimi artık kullanılmazken, Windows’u her şeyi silerken veya silmeden yeniden yüklemek anlamına gelir.

PC’nizi sıfırlamak için Başlat menüsüne tıklayın ve Ayarlar uygulamasını açmak için ayarlar simgesini seçin. Ardından, Güncelleme ve güvenlik> Kurtarma’ya tıklayın.

Bir sonraki ekranın üstünde “Bu PC’yi Sıfırla” etiketli bir seçenek var. Başlığın altında Başlayın’ı tıklayın. İki seçenekle bir açılır pencere görünecektir: Dosyalarımı koru veya Her şeyi kaldır. En uygun seçeneği seçin ve devam edin.

Ardından, Windows ne olacağını açıklayan bir final özet ekranı hazırlamak ve sunmak için birkaç dakikanızı alacaktır. Dosyalarımı sakla gibi bir durumda, ekran Windows 10 için standart kurulumun parçası olmayan tüm uygulamaların ve masaüstü programlarının silineceğini söyleyecektir. Tüm ayarlar da varsayılanlarına geri döner, Windows 10 yeniden yüklenir ve tüm kişisel dosyalar kaldırılır. Devam etmek için Sıfırla’yı tıklayın ve işlem başlayacaktır.

Kötü yapı

Yeni bir Windows sürümü oluşturulduğunda (bu büyük bir güncelleme anlamına gelir), bazen az sayıda sisteme zarar verebilir. Bu size gerçekleşirse Microsoft’un bir geri plan planı vardır: Windows’un daha önceki yapısına dönme. Microsoft, kullanıcılara 30 gün içinde eski sürüme geçme izni vermişti, ancak yıldönümü güncellemesinden başlayarak bu süre yalnızca 10 güne indirildi.

Bu bir sistemi düşürmek için yeterli bir zaman değil, ancak günlük kullanımı gören bir Windows PC için, bir şeylerin yanlış olup olmadığını ve geri dönüp dönmediğini keşfetmek için yeterli zaman. Yükseltme sorunlarının pek çok nedeni vardır. Bazen belirli bir sistem yapılandırması (çeşitli bilgisayar bileşenlerinin bir bileşimi), Microsoft’un deneme aşamasında yakalayamadığı bir hataya neden olur. Ayrıca, önemli bir sistem bileşeninin bir sürücü güncellemesi gerektirmesi veya sürücünün serbest bırakıldıktan sonra buggy olması şansı da var.

Yorum Gönder