İletişim Formu

Dark mode Logo

Default Image

önce

Benzer Yazılar

×
ticker[recent/5]
İpucu

iPhone Batarya Ömrü Nasıl Uzatılır ?

Apple kullanıcılarının en çok şikâyet ettiği konuların başında ilk sırada batarya ömrünün çok çabuk bitmesi gelmektedir. Binlerce lira verilerek alınan Apple firmasına ait olan telefonlarda özellikle 2 yıl sonrasında meydana gelen batarya sorunlarının firma tarafından bilinçli olarak yapıldığının açıklanması tüm Dünya’da geniş yankı uyandırmıştı. Bu yüzden de batarya sorunu ile ilgili olarak uygun fiyatlardan değişim yapacağını söyleyen firmanın geçtiğimi günlerde 200 TL’den orijinal batarya değişimi yaptığını açıklamıştı. Ancak bu konuda 200 TL vermek yerine sizlerde bir dizi önlemler alarak batarya ömrünüzün biraz daha uzamasını sağlayabilirsiniz.

Kullanmadığınız uygulamaların bildirimlerini kapatın


Hepimizin cep telefonlarında onlarca uygulama mutlaka yer almaktadır. Özellikle bir hevesle indirdiğimiz bazı uygulamaların zaman içerisinde yüzüne bile bakmamaktayız. Bu yüzden de kullanmadığımız bu uygulamalardan gelen bildirimlerin kapatılması bataryanın ömrünün uzamasına yardımcı olacak etkenlerin başında gelmektedir. Özellikle de bu uygulamaları gerçekten kullanmıyorsak telefondan kaldırmamız gerekmektedir.

Wifi ve Bluetoothu kapatın

En çok şarj yiyen programların başında Wifi ve Bluetooth gelmektedir. Bu yüzden de bu uygulamaları telefonu kullanmadığınız zamanlarda mutlaka kapatmanız gerektiğini belirtelim. Özellikle de evde veya iş yerinde kullandığınız Wifi ağının genellikle dışarıya çıktığımız zaman kapatmayı unutuyoruz. Bu yüzden de dışarıya çıktığımız zaman ilk işimizin Wifiyi kapatmak olduğunu belirtelim.

Lokasyon servisi yani GPRS servislerini kapatın

Çok ciddi pil tüketimi gerçekleştiren detaylar arasında GPRS’de ilk sıralarda yer almaktadır. Özellikle de hemen hemen her programın kullandığı bu uygulama sayesinde telefonlarımız da bataryanın çok çabuk bittiğine şahit oluyoruz. Bu yüzden de bataryanın ömrünü uzatmak istediğiniz zaman uygulamalarda yer alan lokasyonların kapatılmasına dikkat etmelisiniz. Bunun için ayarlar ve bildirimler menüsünden giriş yaparak uygulamaların tek tek lokasyon verilerini kapatabilirsiniz.

Otomatik saat dilim özelliğini kapatın

Aslında çoğumuzun farkında bile olmadığı uygulamalar arasında saat uygulaması gelmektedir. Otomatik olarak kendini yenileme özelliği olan saat programı içerisinde yer alan otomatik özellikte bataryanın çabuk bitmesine etki eden unsurlar arasında gelmektedir. Bu özelliği değiştirmek için saat ayarları bölümünde giriş yaparak buradan uygulamanın bu özelliğini kapatmak bataryanızın daha uzun süre gitmesini sağlayacaktır.

Ekran parlaklığı

Aslında her telefonda çok fazla şarj tüketimi yapan bu özelliğin genellikle kısık ayarda kullanılması bizlere büyük bir avantaj sağlayacaktır. Ancak oyun oynarken veya benzeri işlemler yaparken mutlaka sonuna kadar açtığımız bu özelliğinde kısık ayarda kullanılması telefonda batarya sorununa etki eden unsurlar arasında yer alacaktır. Bu yüzden de ekran parlaklığını mümkün olduğunca az açarak telefonunuzun bataryasının ömrünün uzun olmasını sağlamış olabilirsiniz.

Siri uygulaması

Apple kullanıcılarının çoğu tarafından kullanılmayan, ancak son derece faydalı olan bir program olan Siri’de ciddi oranda batarya bitmesine neden olan detaylar arasında gelmektedir. Bu yüzden eğer Siri ile ilgili herhangi bir işlem yapmıyorsanız ve bu uygulamayı kullanmıyorsanız ayarlar bölümünden giriş yaparak bu uygulamayı kapatabilirsiniz.

Yorum Gönder