İletişim Formu

Dark mode Logo

Default Image

önce

Benzer Yazılar

×
ticker[recent/5]
İpucu

PXE-E61: Media Test Failure, Hatası ?

PXE-E61 Hatası için bir sorun giderme kılavuzu

PXE-E61 hataları, bazı anakartlar tarafından desteklenen Preboot eXecution Environment (PXE) ile ilgilidir. PXE, bilgisayarın yerel bir sabit disk yerine ağ üzerinden önyüklenebilir bir işletim sistemi aramasını ve yüklemesini sağlayan özel bir önyükleme modudur.

Bir PXE-E61 hata mesajının, aslında olmadığı zaman bir ağ cihazına yanlışlıkla yüklenmeye çalışan bir bilgisayarda görülmesi yaygındır. Bu genellikle BIOS’ta yanlış yapılandırılmış bir ayardan kaynaklanır, ancak başarısız bir sabit sürücüden kaynaklanabilir.

Bunlar PXE ile ilgili en yaygın hatalardır:

PXE-E61: Ortam testi hatası, kontrol kablosu
PXE-M0F: Intel PXE ROM’dan çıkılıyor.
PXE-M0F: Intel Boot Agent’dan çıkılıyor.
Önyükleme Aygıtı Bulunamadı. Makineyi yeniden başlatmak için herhangi bir tuşa basın.

Bilgisayar hatası yukarıda görüntülenen ek metin ile genellikle siyah zemin üzerinde beyaz metinde genellikle başlar ve önce PXE-E61 hataları görülür.

PXE-E61 Hatası Nasıl Onarılır

 1.  Ağ yerine sabit diskten önyüklemek için önyükleme sırasını BIOS’ta değiştirin. Bu, BIOS’u yerel bir sabit diske kurulmuş bir işletim sistemini aramaya zorlar, bu da çoğu bilgisayarın nasıl kurulduğudur.
  1. Önemli: Bu adımı tamamlamak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Değişen önyükleme sırasını ağa önyükleme yapmaya çalışırken gelen bilgisayar iletisi engeller ilk sabit disk kullanımı ve herhangi PXE ilgili hata iletileri önleyecektir.
 2. BIOS’a erişin ve sabit sürücüyü algıladığından emin olun. Bilgisayar, çalışmayan veya bağlantısı kesilen bir sabit sürücüye önyükleme yapmayı denediğinde PXE-E61 hatasını görebilirsiniz.
  1. Önyükleme menüsünü bulun ve Önyükleme Sırası ekranının (ya da benzer şekilde adlandırılmış) bir sabit sürücüyü gösterdiğini ve “Önyükleme Sürücüsü Yok” u okumamasını sağlayın. BIOS bir sabit diski algılamazsa, bilgisayarı kapatın. Bilgisayar kasası  (masaüstündeyseniz) ve HDD kablolarının düzgün şekilde takıldığından emin olun.
  2. Not: Kablolar sıkıca bağlanmış ve sabit sürücü hala algılanmadıysa, sabit sürücüyü değiştirmeniz gerekebilir. Bunu yapmadan önce, bir sabit sürücü test programı kullanarak gerçekten öldüğünden emin olun (çalışmıyorsa, o zaman bu programlar HDD’yi bulamayacaktır).
 1. Harici bir sabit sürücü gibi bir USB aygıtından önyüklemeyeçalışıyorsanız, aygıtın gerçekten önyüklenebilir olduğundan emin olun. Değilse, BIOS önyükleme yapmak için farklı bir aygıt arayacak ve ağ kullanmayı deneyerek PXE-E61 hatasını atacaktır.
  1. Önyüklenebilir bir USBaygıtı yapmak için Rufus gibi bir program kullanabilirsiniz.
  2. Ayrıca, önyükleme sırasının USB’den önyükleme yapılacağını, aygıtın tam olarak bağlı olduğunu ve USB bağlantı noktasının sorunlu olmadığını kontrol edin – emin değilseniz, aygıtı başka bir USB bağlantı noktasına takmayı deneyin.
 2. Kullanmak istemiyorsanız BIOS’a girin ve PXE’yi devre dışı bırakın. Ağa veya Ethernet’e Önyüklemegibi bir şey çağrılmalı ve genellikle Önyükleme menüsünde bulunur.
 1. Bir ağ cihazına önyükleme yapmak için PXE’yi kullanmak istiyorsanız, ağ kablosunun tamamen takılı olduğundan emin olun. Eğer sağlam bir bağlantı yoksa PXE ağ üzerinden iletişim kuramayacak ve PXE-E61 hatası verecektir.
  1. Kötü gittiğinden şüpheleniyorsanız, kabloyu bilinen iyi bir taneyle değiştirin.
 1. PXE-E61 hatasını düzeltmek için ağ kartı sürücülerini güncelleyin. Güncel olmayan, eksik veya bozuk bir sürücü bilgisayarın ağa erişmesini engelleyebilir ve bu da PXE’nin düzgün çalışmasını durdurur.
  1. Not:  Büyük olasılıkla, ağ sürücülerini güncellemek için bilgisayarınıza önyükleme yapamayacağınız için, önce güvenli modda başlatmayı veya yerel sabit sürücüyü kullanmak için önyükleme sırasını değiştirmeyi deneyin. Ağ kartı sürücülerini güncelledikten sonra, ağdan bir kez daha önyükleme yapmayı deneyin.
 1. BIOS’u sıfırlamak için CMOS’u temizleyin. PXE-E61 hatası yanlış yapılandırılmış bir BIOS ayarından kaynaklanıyorsa, BIOS’u varsayılan seçeneklerine sıfırlamak, hatayı giderecektir.

Yorum Gönder